راهنما

جستجو :

چند نوع خبر یا مطالب خبری در سایت ارائه می شود؟

 به طور کلی در سایت 2 گروه خبر عرضه می شود. گروه اول به نام "اخبار و تحلیل ها" و گروه دوم با نام "اخبار لحظه ای".

اخبار و تحلیل ها: بخش اخبار و تحلیل ها همان گونه که از نامش پیداست دارای بار تحلیلی بیشتری است . در واقع مطالب این بخش بیش از آنکه حامل پیام یا اطلاع دادن پدیده یا اتفاقی باشند عمدتا بر تحلیل و ارزیابی مسائل تمرکز دارند و تامل و تعمق بیشتری در ذات مسائل و کنکاش علل و ریشه ها خواهند داشت.

اخبار لحظه ای: این دسته از اخبار بیشتر و عمدتا بر خلاف دسته قبل، وظیفه اطلاع رسانی وقایع و رویدادها را دارند در واقع می توان آنها را نمونه دقیق خبر به مفهوم کلاسیک آن دانست.

بخش اخبار و تحلیل های تخصصی با چه هدفی پایه گذاری گردید؟

این بخش مخصوص اخبار، تحلیل ها و اتفاقات بازار طلا، سکه، ارز و بازار سرمایه چه در بعد داخلی و چه در بعد بین المللی است و این حوزه را که زمینه تخصصی و اصلی فعالیت وب سایت می باشد به شکل دقیق تحت پوشش قرار می دهد. عموم مخاطبان محترم می توانند جدیدترین و کامل ترین مطالب تحلیلی و اخبار حوزه های های طلا، سکه و بازارهای پولی و مالی را در بخش اخبار و تحلیل های تخصصی مطالعه بفرمایند .

بخش " اخبار و تحلیل ها " شامل چه بخشها و چه نوع محتوایی است ؟

این بخش خود بر 2 قسم است: اخبار و تحلیل های تخصصی و اخبار و تحلیل های اقتصادی.

در بخش اخبار و تحلیل های تخصصی، کلیه مطالب و خبرها، گزارشات، تحلیل ها، اخبار ترجمه شده و برآوردهای مربوط به بازار های طلا، سکه، ارز، دلار و حوزه های مشابه و هم خانواده ارائه می گردد در واقع محتوای تحلیلی مرتبط با موضوعات اصلی سایت، در این قسمت عرضه می شود.

در بخش اخبار و تحلیل های اقتصادی، کلیه مطالب و گزارشات، یادداشت ها و مطالب تحلیلی سایر زمینه های اقتصادی نظیر بورس و بازار سرمایه، بازار نفت، بانک و بیمه، بازار خودرو، مسکن و دیگر زمینه ها عرضه می شود.

بخش اخبار و تحلیل ها در چه بخش هایی از سایت موجود و در دسترس می باشد؟

برای دستیابی به این بخش چندین روش و چند جایگاه مختلف تعبیه شده است. 

1. در منوی سایت، گزینه هفتم با عنوان اخبار و تحلیل ها مختص این بخش می باشد و 2 ساب منو هم به تناسب 2 بخش فوق الذکر در این قسمت گنجانده شده اند.

2. در صفحه نخست سایت، ستون سمت چپ که از بالا تا کف سایت کشیده شده است مختص همین اخبار و تحلیل هاست که به 2 گروه مسازی منقسم گردیده اند و فهرست آخرین مطالب هر بخش در آنها ارائه می شود.

3. در عموم صفحات داخلی، ستون دوم از سمت چپ

نکته مهم : یک نشانه واضح و موثر برای تشخیص این اخبار و تمایز آنها نسبت به اخبار لحظه ای، رنگ هاور آنهاست. (رنگی که با قرار گرفتن ماوس روی اخبار پدیدار می شود) این رنگ برای              بخش اخبار و تحلیل ها، آبی و برای بخش اخبار لحظه ای، نارنجی می باشد.

بخش اخبار لحظه ای شامل چه بخش ها و چه نوع محتوایی می باشد؟

در این بخش کلیه اخبار عرصه اقتصادی کشور به تفکیک بخش های مختلف، به مخاطبان محترم عرضه می گردد. اخبار لحظه ای را می توان به تنهایی یک وب سایت مستقل و کامل خبری محسوب کرد چرا که مخاطبان از خلال آن در جریان جزئی ترین اتفاقات و اخبار اقتصادی کشور به تفکیک موضوع و با کامل ترین جزییات قرار می گیرد. این بخش به 8 زیر شاخه تقسیم می گردد که عبارتند از : 

1. طلا و سکه

2. ارز و دلار

3. خودرو

4. مسکن

5.بورس

6. انرژی

7. بانک و بیمه

8. تمام خبرهای اقتصادی

هر بخش به طور کلی نمایانگر گوشه ای از اقتصاد و امور وابسته به آن است. در این بخش خبرهای اقتصادی از کلیه رسانه ها، مطبوعات، نشریات، وب سایت ها و خبرگزاری های ایران شناسایی، استخراج، فراخوانی، گردآوری،  پردازش، طبقه بندی و ارائه شده و خروجی آن درقالب اخبار اقتصادی به عموم علاقه مندان و مخاطبان ارائه می گردد. دایره پوشش این بخش به تقریب کلیه رسانه های فعال کشور را شامل می شود و حتی به جرات می توان عنوان کرد تمامی اخبار منتشره رسانه های فارسی زبان در زمینه اقتصاد، از طریق این بخش برای بازدیدکنندگان محترم در دسترس و قابل استفاده خواهد بود .

بخش اخبار لحظه ای در چه بخش هایی از سایت موجود و در دسترس می باشد؟

اخبار لحظه ای از 3 بخش در دسترس و قابل استفاده می باشند

1. در منوی اصلی سایت گزینه نهم مربوط به اخبار لحظه ایست که این منو خودش دارای 8 زیر شاخه متناظر با 8 بخش اخبار لحظه ایست.

2. روش دوم به کف سایت مربوط می شود. اگر دقت کنید در بخش فوتر (بخش پایینی سایت) نوار آبی رنگی وجود دارد که روی آن آپشنی بنام " پخش زنده اخبار " قابل مشاهده است و در کنارش، 8 زیر مجموعه اخبار لحظه ای چیده شده اند. این بخش شیوه دوم دسترسی به اخبار زنده یا همان لحظه ای می باشد.

3. در صفحات داخلی ، ستون نخست از سمت چپ مختص اخبار لحظه ایست. این ستون که در سراسر ردیف راست امتداد پیدا کرده، شامل 6 بلوک پرطرفدارتر اخبار لحظه ای یعنی 1. طلا و سکه  2. ارز و دلار   3. خودرو  4. مسکن  5. بورس  6. انرژی می باشد

نکته مهم : یک نشانه واضح و موثر برای تشخیص این اخبار و تمایز آنها نسبت به اخبار و تحلیل ها، رنگ هاور آنهاست. (رنگی که با قرار گرفتن ماوس روی اخبار پدیدار می شود) این رنگ برای بخش اخبار و تحلیل ها، آبی و برای بخش اخبار لحظه ای، نارنجی می باشد.

منابع خبری مورد استفاده در بخش اخبار لحظه ای کدامند؟ و بر چه مبنایی گزینش شده اند؟

کلیه وب سایت ها، خبرگزاری ها، پایگاه های اطلاع رسانی، یا به عبارتی کل منابع خبری و اطلاعاتی فارسی زبان منابع بالقوه ای می باشند که سامانه خبرخوان اخبار لحظه ای، مطالب را از آنها استخراج و گردآوری می کند اما در این بین به جهت ممانعت از تکرار بیش از حد و حفظ اصالت و اعتبار مطالب، منابع در چندین مرحله فیلتر و برجسته ترین و بهترین آنها انتخاب شدند. گفتنی است که به تعداد و حجم منابع به طور پیوسته افزوده می شود چنانکه در این مدت، ماهانه بین 5 تا 10 منبع اضافه شده است و هم اکنون جمع منابع این بخش بالغ بر 380 منبع خبری و محتوایی می باشند.

شیوه و روش ارائه اخبار در بخش اخبار لحظه ای چگونه است؟

به شیوه آی فریم iFrame می باشد که متداول ترین روش ارائه اخبار در سامانه هایی با این ویژگی هاست. در این روش با کلیک بر روی هر عنوان، صفحه جدیدی گشوده می شود که بخشی از آن فرضا در این وب سایت باند آبی رنگ بالا و باند مشکی اعلام نرخ های لحظه ای در پایین متعلق به وب سایت عرضه کننده است ولی در قسمت اصلی صفحه، صفحه وب سایت مادر یا وب سایت اصلی عرضه کننده خبر  دیده می شود. 

در بخش اخبار لحظه ای، وقتی ماوس روی عنوان یک خبر قرار می گیرد پنجره ای گشوده می شود. این پنجره حاوی چه اطلاعاتی است؟

در این پنجره 3 خصیصه عنوان می گردد. 1. تیتر خبر 2. منبع خبر (وب سایت یا مرجعی که خبر از آن اخذ گردیده است) 3. زمان دریافت خبر (زمانی که خبر توسط روبات های سامانه از سایت مرجع، استخراج و اخذ گردیده است. در سامانه حاضر به تقریب در هر 3 دقیقه تمام منابع خبری جهت بررسی ارائه خبر جدید در آنها، یک بار مرور می شود لذا با این پوشش سریع، در عموم مواقع در کمتر از 15 دقیقه اخبار جدید استخراج و در اختیار مخاطبان قرار می گیرد فرضا اگر مطلبی ساعت 10:15 دقیقه در خبرگزاری فارس مخابره گردد عموما تا ساعت 10:30 دقیقه این خبر کشف، استخراج، طبقه بندی و در وب سایت TGJU عرضه شده است )

در بخش اخبار لحظه ای، چرا برخی خبرها تکرار شده اند؟

در برخی مواقع ممکن است که خبری از یک منبع ارائه شود و تعداد  زیادی از سایر وب سایت ها به جهت اهمیت آن خبر، مطلب مذکور را بازنشر نمایند یعنی عین آن را در وب سایت خود عرضه کنند که امری معمول تلقی می شود و کلیه وب سایت های خبری، بخش عمده مطالب خود را از گلچین و عرضه اخبار سایر سایت ها تامین می کنند. در شرایط مذکور یک خبر با تیتر و محتوای یکسان فرضا در 10 منبع خبری عرضه شده است در این شرایط سامانه خبرخوان، مطلب مذکور را از 10 منبع مورد اشاره استخراج می کند. در اینجا اگر تیتر و متن خبر اصلی، عینا در هر یک از 10 منبع دیگر کپی شده باشد که موارد کپی شده، حذف می گردند فرضا اگر 10 منبعی که خبر اصلی را بازنشر کرده اند همگی عین تیتر و متن خبر را کپی کرده باشند همگی حذف و خبر اصلی فقط یکبار در لیست اخبار عرضه خواهد شد اما اگر هر  یک از آن 10 منبع تغییری در تیتر یا متن خبر ایجاد کرده باشند وضعیت تفاوت خواهد د اشت. در این گونه موارد سامانه اقدام به مقایسه می کند بدین معنا که بوسیله مجموعه ای از قوانین و دستورالعمل ها که برایش تعریف شده، به بررسی این نکته می پردازد که مطلب اخذ شده از وب سایت x با اصل خبر، یکسان می باشد یا خیر. تدقیق این موضوع به شیوه اتوماتیک، امر نسبتا پیچیده ای است که هرگز به موفقیت 100 درصد آن نمی توان مطمئن بود لذا در مواردی ممکن است عین خبر با تغییراتی در یک سایت دیگر منتشر شده باشد اما سامانه خبرخوان آن را خبر مستقلی تشخیص دهد و مجددا اقدام به ارائه آن در لیست اخبار نماید که در این شرایط شاهد تکرار چندباره یک عنوان منتها از منابع مختلف در لیست اخبار خواهیم بود. در تلاش هستیم که با توسعه و گسترش قابلیت ها، امکان تدقیق هر چه بیشتر نتایج و لذا ارائه یک خروجی بی نقص تر و یکدست تر را فراهم کنیم.

در بخش اخبار و تحلیل ها، وقتی ماوس روی عنوان یک خبر قرار می گیرد پنجره ای گشوده می شود. محتوای این پنجره چیست؟

در این پنجره خلاصه ای از خبر ارائه می شود و مهم ترین کاربرد آن در این است که کاربر با نگه داشتن ماوس روی هر عنوان، چند خط یا چکیده مطلب را مرور می کند و در صورتی که علاقه مند به مطلب مورد نظر گردید آن را به طور کامل مطالعه خواهد کرد و به این شیوه صرفه جویی قابل توجهی در زمانش حاصل می شود همچنین در شرایطی که کاربری زمان کافی برای مطالعه کامل همه اخبار ندارد با استفاده از این خصیصه، می تواند مرور سریعی بر اهم مطالب و اخبار داشته باشد.

در بخش اخبار و تحلیل ها، پس از مطالعه یک خبر، چطور می توانم به فهرست خبرها برگردم؟

در ذیل تمام خبرها 2 گزینه بزرگ به رنگ نارنجی وجود دارد که یکی برای بازگشت به صفحه نخست و دیگری برای بازگشت به فهرست مطالب همان بخش کاربرد دارند.

در بخش اخبار لحظه ای، پس از مطالعه خبر، چطور می توانم مجددا به لیست اخبار بازگردم؟

در این بخش، در باند بالای هر خبر، فهرست تمام بخش های اخبار لحظه ای قید شده اند که کاربر با انتخاب هر گزینه به صفحه مورد نظر هدایت خواهد شد علاوه بر این و در کنار آیتم های مذکور، بخشی که خبر حاضر متعلق به آن است بوسیله یک دکمه به رنگ نارنجی و به طور جداگانه مشخص شده است. فرضا خبری که الان در صفحه اش حضور دارید اگر به بخش خودرو تعلق دارد عنوان بخش خودرو در گزینه نارنجی رنگ قابل مشاهده است.

بخش NEWS مشتمل بر چه محتوایی است؟

این بخش شامل اخبار، تحلیل ها و گزارشات مربوط به بازار جهانی طلا، فلزات گرانبها، نفت و انرژی، بازارهای بورس جهانی و به طور کلی بازارهای پولی و مالی بین المللی است. در واقع اخبار و مطالب جهانی مربوط به موضوعات وب سایت، در این بخش منعکس می گردند. شایان ذکر است که این بخش به زبان اصلی عرضه می شود.

منابع بخش NEWS چه مواردی هستند؟ و مطالب این بخش در چه ساعاتی ارائه و بروز رسانی می شود؟

همچون منابع اخبار داخلی، در بخش NEWS نیز تلاش شده تا مجموعه کاملی از رسانه های معتبر بین المللی به عنوان مرجع اخبار گردهم آورده شوند. گفتنی است که دایره این منابع به طور پیوسته در حال افزایش می باشند و گروه تولید محتوا با پایش، تحلیل و ارزیابی همه روزه منابع خارجی، در انتهای هر هفته منابعی را به این بخش می افزاید. بخش NEWS به شکل لحظه ای آپدیت می شود و به طور میانگین هر دقیقه 3 تا 5 خبر به آن اضافه می گردد.

بخش های مختلف روی سامانه اعلام نظرات (دیسکاس) چه هستند و چه کارکردی دارند؟

نمایش گر تعداد نظرات: در بخش فوقانی و سمت راست، گزینه 1 دیده می شود که نشاندهنده تعداد نظرهای ثبت شده ذیل آن خبر یا در آن مبحث می باشد.

آخرین مباحث و برترین نظردهندگان: در کنار نمایش گر تعداد نظرات، آیتمی قرار دارد که با عنوان " وب سایت اتحادیه طلا و جواهر " مشخص شده است. با کلیک بر روی این بخش، نیم صفحه ای گشوده می شود که خودش مشتمل بر 2 زبانه است زبانه اول به معرفی تاپیک ها یا مباحث پرطرفدار اخیر می پردازد که منظور از مباحث پر طرفدار مواردی است که بیشترین آرا و نظرات در آنها درج شده است و زبانه دوم به معرفی نظردهندگان برتر می پردازد که منظور افرادیست که بیشترین تعداد نظرات را به ثبت رسانده اند.

ثبت نام / ورود: در منتهاالیه چپ، یک بالن دیده می شود که با کلیک بر آن فرم لاگین یا ورود نمایش داده می شود و همچنین از همان مسیر امکان ساخت حساب کاربری نیز فراهم است. در کنار آن یک فلش رو به پایین و کلمه ورود دیده می شود که با کلیک بر فلش، لیستی مشتمل بر 4 گزینه باز می شود. گزینه اول برای ورود به سیستم از طریق نام کاربری و رمز عبور است یعنی مواردی که در زمان ثبت نام از شما درخواست شده و گزینه های 2 و 3 و 4 به ورود از طریق یکی از حساب های کاربری شما در فیس بوک، توئیتر یا گوگل اختصاص دارد یعنی شما از طریق یکی از این 3 حساب می توانید مستقیما وارد سامانه درج نظرات (دیسکاس) گردید.

توصیه شده: در ردیف دوم از گزینه ها و ابزارها و در سمت راست، گزینه ای به نام Recommend دیده می شود که به مثابه توصیه یا تایید مطلب مذکور توسط شماست.

به اشتراک گذاری: این گزینه برای بازنشر اخبار مورد پسند شما در فیس بوک یا توئیتر به کار می رود. به این شکل که اگر تمایل به اشتراک یک خبر از طریق صفحه فیس بوک یا توئیتر خود با دوستانتان داشته باشید می توانید با زدن این گزینه، از طریق پنجره ای که گشوده می شود وارد حساب توئیتر یا فیس بوکتان شوید و سایر مراحل اتوماتیک به انجام می رسد و خبر از طریق حساب یا صفحه شما در آن شبکه های اجتماعی انتشار پیدا می کند.

چینش: بخش چینش که در سمت چپ واقع شده است بیانگر ترتیب نمایش نظرات می باشد و دارای س شیوه نمایش شامل جدیدترین، قدیمی ترین و برترین می باشد.

اشتراک: اگر شما در حال تبادل نظر در یک مبحث یا پیرامون یک خبر می باشید یا در یک موضوع و مبحثی، نظرات سایر کاربران را مشاهده کرده اید و اطلاع از ادامه این مباحث و نظرات جدیدی که افزوده می شوند برای شما جالب توجه است این ابزار شما را به مقصود می رساند، به این شکل که شما با فشردن این گزینه و وارد ساختن نشانی ایمیل خود در فیلدی که گشوده می شود از تمام اطلاعات و یا نظرات جدیدی که به آن بخش در آینده اضافه خواهد شد از طریق ایمیل مطلع می شوید.

نمایه: اگر در سامانه اعلام نظرات (دیسکاس) ثبت نام کرده باشید. پس از ورود، به جای آپشن های ورود / ثبت نام که در بالا شرح داده شد گزینه های دیگری در لیست منتها الیه فوقانی و سمت چپ برای شما نمایش داده می شود. اولین گزینه آن، نمایه یا همان خساب کاربری شماست که با فشردن آن، نیم صفحه ای برای شما باز شده و اطلاعات حساب شما به نمایش در می آید که مشتمل بر  5 تب، فعالیت های اخیر، نظرات ثبت شده شما، مطالب توصیه شده شما، دنبال کنندگان شما و مواردی است که شما دنبال می کنید. در این فهرست 3 آپشن دیگر هم وجود دارد که یکی ویرایش(جهت ویرایش حساب کاربریتان)، راهنما و خروج می باشند.

برای اعلام نظر در اتاق های گفت و گو یا زیر اخبار و .... باید عضو شوم؟

خیر، جهت درج نظراتتان عضویت الزامی نیست و شما به عنوان یک عضو مهمان هم می توانید به این امر مبادرت ورزید. در صورت عضویت مجموعه ای از ابزارها در اختیار شما قرار می گیرد فرضا امکانات بازنشر یا اطلاع رسانی ایمیلی پاسخ هایی که ممکن است به نظر شما داده شود یا دنبال کردن سایر کاربران و .....، جهت عضویت در سامانه دیسکاس (سامانه تبادل نظر و گفت و گو) و استفاده از ابزارها و امکانات وسیع آن از طریق لینک عضویت در دیسکاس می توانید اقدام نمایید. اگر عضو این سامانه می باشید هم جهت ورود از لینک ورود به سامانه دیسکاس (تبادل نظر و گفت و گو) استفاده کنید.

در بخش نظرات، گزینه ای وجود دارد به نام "به اشتراک گذاری"این ابزار چه کارکردی دارد؟

گزینه "به اشتراک گذاری" برای بازنشر اخبار مورد پسند شما در فیس بوک یا توئیتر به کار می رود. به این شکل که اگر تمایل به اشتراک یک خبر از طریق صفحه فیس بوک یا توئیتر خود با دوستانتان داشته باشید می توانید با زدن این گزینه، از طریق پنجره ای که گشوده می شود وارد حساب توئیتر یا فیس بوکتان شوید و سایر مراحل اتوماتیک به انجام می رسد و خبر از طریق حساب یا صفحه شما در آن شبکه های اجتماعی انتشار پیدا می کند.

ابزار "اشتراک" در پایین پنل درج نظرات (دیسکاس) چه کارکردی دارد؟

اگر شما در حال تبادل نظر در یک مبحث یا پیرامون یک خبر می باشید یا در یک موضوع و مبحثی، نظرات سایر کاربران را مشاهده کرده اید و اطلاع از ادامه این مباحث و نظرات جدیدی که افزوده می شوند برای شما جالب توجه است این ابزار شما را به مقصود می رساند، به این شکل که شما با فشردن این گزینه و  وارد ساختن نشانی ایمیل خود در فیلدی که گشوده می شود از تمام اطلاعات و یا نظرات جدیدی که به آن بخش در آینده اضافه خواهد شد از طریق ایمیل مطلع می شوید.

مطالب بخش دیده بان در زمینه چیست؟

مطالب بخش دیده بان، مجموعه ای از یادداشت ها و تک نگاری ها در زمینه تحلیل بازارهای طلا، ارز و به طورکلی بازارهای مالی و سرمایه ایست. این مطالب به جهت نگاه کارشناسی و تحلیلی مولف، برای مخاطبان روشنگر و راهگشا خواهد بود. از این روی به این بخش عنوان "دیده بان" اطلاق گردیده است.

آیا امکان انتشار آن دسته از اخبار سایت که مورد پسندم بوده است در شبکه های اجتماعی وجود دارد ؟ چگونه؟

بله، پیش بینی کاملی در این زمینه صورت گرفته است. 3 ثانیه پس از گشودن هر صفحه از سایت، ابزارکی به شکل یک مستطیل بلند از سمت راست صفحه خارج می شود که متشکل از 8 مربع است 4 مربع نخست برای بازنشر مطالب و محتوای موردپسند کاربران در 4 شبکه اجتماعی اصلی یعنی قیس بوک، توئیتر، گوگل پلاس و لینکداین است و گزینه پنجم که یک علامت + قرمز رنگ می باشد امکان انتشار محتوای مد نظر را در بیش از 300 شبکه اجتماعی مهیا می کند. برای این منظور کافیست بر علامت + کلیک کنید تا پنجره ای شامل آیکن تمام این شبکه ها گشوده شود که با فشردن هر گزینه، امکان انتشار در آن شبکه فراهم می گردد.

آیا امکان تهیه نسخه پرینتی از محتوا، مطالب یا سایر صفحات سایت وجود دارد ؟

بله، 3 ثانیه پس از گشودن هر صفحه از سایت، ابزارکی به شکل یک مستطیل بلند از سمت راست صفحه خارج می شود که متشکل از 8 مربع است. گزینه هفتم مربعی است که نشان پرینتر بر آن درج شده است و با کلیک بر آن، نسخه پرینتی همان صفحه تولید و در اختیار کاربر قرار می گیرد.

آیا امکان تهیه نسخه PDF از محتوا، مطالب یا سایر صفحات سایت وجود دارد ؟

بله، 3 ثانیه پس از گشودن هر صفحه از سایت، ابزارکی به شکل یک مستطیل بلند از سمت راست صفحه خارج می شود که متشکل از 8 مربع است. گزینه ششم مربعی است که نشان P زرد رنگی بر آن درج شده است و با کلیک بر آن، نسخه PDF همان صفحه تولید و در اختیار کاربر قرار می گیرد.

آیا امکان ارسال محتوا، مطالب یا سایر صفحات سایت از طریق ایمیل برای دوستان و آشنایان وجود دارد ؟

بله، 3 ثانیه پس از گشودن هر صفحه از سایت، ابزارکی به شکل یک مستطیل بلند از سمت راست صفحه خارج می شود که متشکل از 8 مربع است. گزینه پنجم مربعی است که نشان پاکت نامه بر آن درج شده است و با کلیک بر آن، پنجره ای گشوده می شود که پس از تکمیل فیلدهای مربوطه، مطلب مورد نظر برای افراد مشخص شده شما ارسال می گردد.