راهنما

جستجو :

به دنبال یک موضوع خاص هستم و به جهت تعدد بخش ها و گستردگی سایت دچار سردرگمی شده ام، چه راهکاری وجود دارد؟

شما می توانید از ابزار جستجو که در منوی فوقانی سایت گنجانده شده است استفاده نمایید . این ابزار کل سایت و بخش هایش را جستجو و تمام موارد مرتبط به موضوع مورد نظرتان را در هر سطحی و هر بخشی که قرار دارند  استخراج و فهرست خواهد کرد.

شاخص "ارزش طلا" در جدول قیمت های سکه به چه معناست؟

این شاخص صرفا بیانگر ارزش ریالی مقدار طلای مورد استفاده در سکه هاست که برمبنای نرخ لحظه ای اونس طلا  و همچنین اوزان مختلف سکه ها اعم از تمام، نیم، ربع و ..... محاسبه می گردد.

بدیهی است که سکه نیز همچون سایر کالاها،تابع یک نظام تولید و فروش است که هزینه هایی نظیر ضرب و ... را به ارزش طلای بکار رفته در آن می افزاید و همچنین سکه هم نظیر سایر کالا ها در هر مقطع باید ذیل قوانین وضع شده نظیر مالیات، ارزش افزوده و .... داد و ستد شود که این موارد هم به انضمام سایر مسائل هر کدام مبلغ مختصری به قیمت نهایی سکه اضافه می کنند لذا هموطنان و مخاطبان ارجمند نباید شاخص "ارزش طلای سکه" را مبنایی برای محاسبه نرخ نهایی سکه و مبنای معامله تلقی فرمایند چرا که تمامی هزینه های این کالا در آن تجمیع نشده است. 

نرخ نهایی و لحظه ای سکه همان است که تحت عنوان "نرخ زنده" در جدول اصلی مشاهده می شود.

چند نوع نرخ "تغییر" در وب سایت محاسبه و اعلام می شود؟ تفاوت آنها در چیست؟

شایان ذکر است که 2 نوع تغییر در جداول قیمت ها محاسبه و اعلام می گردد.

  • نوع اول که در جداول قیمت ها، جنب قیمت زنده و در دومین ستون درج گردیده است بیانگر میزان تغییر نرخ زنده و لحظه ای با آخرین نرخ روز گذشته است و همزمان با ثبت نرخ های جدید، محاسبه و در جدول مندرج می گردد.
  • نوع دوم که در صورت قرار دادن ماوس کاربر روی یکی از سطور جدول، در کنار نرخ های پیشین نمایش داده می شود  (برای اگاهی کامل تر 3 پرسش پیشین را مطالعه بفرمایید) که بیانگر میزان تغییر نرخ زنده و لحظه ای با نرخ قبلش می باشد. لذا بازدیدکنندگان و هموطنان گرامی باید کمال دقت را مبذول داشته و بین این 2 نوع نرخ تغییر تمایز قائل شوند تا احیانا ضرر و زیانی متوجه آنان نشود.

منظور از "قیمت زنده" در جداول قیمت طلا و سکه چیست ؟

نرخ زنده، به نرخ فعلی و جاری بازار گفته می شود در واقع همان نرخی است که داد و ستد های بازار طلا و سکه در آن لحظه با نرخ مذکور صورت می پذیرد.

منظور از "تغییر" در جداول قیمت چیست ؟ نسبت به چه شاخصی محاسبه می شود؟

این شاخص یا همان "تغییر" بیانگر میزان تغییر نرخ زنده در حال حاضر با آخرین نرخ ثبت شده در روز گذشته است. این شاخص تفاوت حاصله بین نرخ زنده امروز با آخرین نرخی که بازار در روز گذشته ثبت کرد را هر لحظه محاسبه و اعلام می نماید در واقع این شاخص گویای میزان تحولات صعودی و نزولی نرخ ها در بازه یک روزه می باشد.

بازارهای داخلی و نرخ هایش از چه ساعتی باز و در چه ساعتی بسته می شوند؟

عموما بازار ارز از ساعت 11 صبح گشوده می شود و بازار طلا و سکه نیز اندکی پس از آن یا مقارن با بازار ارز فعالیتش را آغاز می کند و در ساعت 6 عصر نیز که آخرین معاملات به انجام می رسد فعالیت و داد و ستد در این بازارها پایان می یابند.  ممکن است جسته و گریخته معاملاتی پس از این ساعات به انجام برسد که چندان به صحت و اعتبار آنها نمی توان یقین داشت و لذا تاثیری در بازار نخواهند داشت.

منابع نرخ ارزهای اعلام شده در سایت چیست؟

منابع نرخ ارزهای اعلامی، مجموعه ای از صرافی های معتبر و دارای مجوز رسمی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می باشند.
نرخ ارزهای اعلام شده در سایت، میانگین نرخ صرافی های فوق الذکر است که پس از اخذ، گردآوری و کنترل سیستماتیک، توسط الگوریتم های فنی و نظارت انسانی مورد بازبینی نهایی قرار می گیرند و در انتها این میانگین حاصله، به شکل نرخ ارزها در سایت اعلام می گردد. کل این فرآیند طی هماهنگی و با اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح و به شکل قانونمند به انجام می رسد.

چگونه می توانم از تغییرات قبلی نرخ ها آگاه شوم و آنها را با نرخ های زنده و لحظه ای مقایسه کنم؟

همان گونه که توضیح داده شد صرفا بخشی از اطلاعات یا قیمت ها و داده های مورد نیاز شما در نگاه نخست قابل مشاهده و در دسترس است و بخش بسیار مهمی از این اطلاعات، زمانی نمایش داده می شوند که ماوس شما روی جداول و سطر ها که مربوط به شاخص های مختلفند قرار بگیرد.
با قرار دادن ماوس در هر نقطه از جدول، پنجره کوچکی ظاهر می شود که حاوی اطلاعات متفاوتی می باشد اصلی ترین بخش آن را 3 ردیف قیمت تشکیل می دهند که این 3 ردیف، بیانگر 3 نرخ اخیر و تغییر پیشین این شاخص می باشند . به عنوان مثال اگر الان ساعت 13:55 دقیقه است و قیمت سکه بهار آزادی 9,520,000 ریال می باشد با قرار دادن ماوس خود روی آن سطر از جدول که به سکه بهار آزادی تعلق دارد پنجره کوچکی باز شده و 3 نرخ قبلی سکه بهار آزادی را به همراه زمان وقوع آن نرخ نمایش می دهد فرضا نظیر شکل زیر :

1. 9,490,000    در     13:49

2. 9,610,000    در     13:35

3. 9,590,000    در     13:18

چگونه می توانم از نخستین نرخ بازار در روز جاری مطلع شوم؟

کلیدی ترین نکته در استفاده از جداول نرخ ها این است که تمامی هموطنان عزیز توجه داشته باشند که صرفا بخشی از اطلاعات یا قیمت ها و داده های مورد نیازشان در نگاه نخست قابل مشاهده و در دسترس است و بخش بسیار مهمی از اطلاعات و موارد درخواستی، زمانی نمایش داده می شوند که ماوس کاربر روی هر ردیف از شاخص ها قرار بگیرد (فرضا ردیف اول که مربوط به اونس می باشد یا ردیف دوم که مربوط به مثقال است و سایر ردیف ها...... ).

با قرار دادن ماوس روی هر ردیف که مربوط به یک شاخص است پنجره کوچکی ظاهر می شود که حاوی اطلاعات متفاوتی می باشد در پایین ترین سطر آن، نخستین نرخ ثبت شده در روز جاری قابل مشاهده است.

آیا نرخ ارزهای اعلام شده در سایت الزام آور می باشند؟

خیر، این نرخ ها الزامی برای هیچ یک از واحدهای صنفی دارای مجوز خرید و فروش ارز یا صرافی ها ایجاد نمی کند و صرفا جهت آگاهی عموم بازدیدکنندگان و هموطنان عزیز یا تجار و فعالان محترم اقتصادی از میانگین نرخ ارزها در بازار آزاد اعلام می گردند.
بر همین مبنا تفاوت - هر چند جزئی - نرخ ارزها با صرافی ها امری طبیعی است لذا مخاطبان و هموطنان عزیز جهت انجام معاملات خود، می باید مبنای عمل را نرخ اعلام شده توسط فروشنده قرار دهند.

آیا امکان دسترسی به تعداد بیشتری از نرخ های قبل وجود دارد؟

بله، این امکان هم برای سهولت و استفاده بهتر کلیه مخاطبان محترم گنجانده شده است و شما امکان دسترسی و مشاهده 10 نرخ آخر هر شاخص را دارا می باشید. برای دستیابی به این نرخ ها نیاز به انجام هیچ اقدام خاصی نیست و صرفا باید صفحه مرورگر شما باز بماند، این تنها الزامی است که باید رعایت نمایید . در صورت باز بودن صفحه مرورگر، همزمان با ثبت نرخ های جدید، یک ردیف به پنجره گشوده شده افزوده می شود و از آن لحظه 4 نرخ قبل نمایش داده می شوند به همین سیاق، ردیف بعدی افزوده می شود و 5 نرخ قبل نمایش می یابند و این فرآیند تا نمایش 10 نرخ قبلی در پنجره مذکور ادامه خواهد یافت. در انتها تصویری نظیر شکل زیر در پنجره مذکور دیده خواهد شد:

1. 9,490,000    در     13:49

2. 9,610,000    در     13:35

3. 9,590,000    در     13:18

4. 9,660,500   در      13:10

5. 9,660,500    در     13:07

6. 9,470,500    در     13:00

7. 9,472,000    در     12:46

8. 9,472,000    در     12:35

9. 9,472,000    در     12:11

10. 9,490,000  در     12:03

چگونه می توان میزان تغییر نرخ زنده را با نرخ قبلش محاسبه نمود؟

این امکان هم از قبل پیش بینی شده است و به سهولت در دسترس شما خواهد بود. برای این منظور مجددا یادآوری می شود که ماوس خود را روی هر سطر از جدول که مورد نظر شماست قرار دهید پنجره ای بازگشایی می شود که اطلاعات نرخ های پیشین را نمایش می دهد (برای اگاهی کامل 2 پرسش پیشین را مطالعه بفرمایید) به عنوان مثال، تصویری نظیر آنجه در ذیل مشاهده می فرمایید :

 9,490,000    در     13:49

در کنار تصویر فوق 2 عدد قابل مشاهده می باشد که رقم نخست بیانگر میزان تغییر نسبت به نرخ پیشین و رقم دوم که داخل پرانتز ارائه می شود بیانگر درصد تغییر نسبت به نرخ پیشین می باشد و در مجموع تصویری مشابه تصویر زیر قابل ملاحظه است :

 9,490,000    در     13:49   ( % 0.04 )  40,000 

منظور از "زمان" در جداول قیمت ها چیست؟

این خصیصه بیانگر زمان یا لحظه ای است که آخرین تغییر نرخ ها صورت گرفته است.

منظور از "کمترین" و "بیشترین" در جداول قیمت ها چیست ؟

"کمترین" و "بیشترین " بیانگر کمترین و بیشترین مقدار هر شاخص در روز جاری می باشند. به عبارتی می توان این دو خصیصه را پایین ترین و بالاترین حدودی دانست که بازار در روز جاری تجربه کرده است.

هر یک از رنگ های قرمز، سبز و زرد در سایت نشانه چه وضعیتی می باشند؟

رنگ قرمز نشانه وضعیت نزولی در بازارهاست

رنگ سبز نشانه وضعیت صعودی در بازارهاست

رنگ زرد نشانه وضعیت خنثی و ایستا در بازارهاست.

این رنگ ها، بخشی از استاندارد بین المللی بازارهای پولی و مالی و اقتصادیست و به دلخواه برگزیده نشده اند بلکه در تمام جهان یکسان می باشند.

آیا قیمت فلزات پایه نیز در سایت ارائه می گردد؟ در کدام قسمت؟

بله شما می توانید از صفحه بورس و بازارهای جهانی، از قیمت های لحظه ای، میزان و درصد تغییر لحظه ای و همچنین بالاترین و پایین ترین رقم ثبت شده برای فلزلات پایه نیز اطلاع حاصل کنید. فلزات پایه شامل مس، آلومینیوم، نیکل، سرب و روی می باشند. همچنین اطلاعات لحظه ای انواع نفت و فلزات گرانبهای کم مصرف تر نظیر پلاتین و پالادیوم و کلیه بورس های جهانی در همین صفحه قابل دستیابی می باشند.

برابری ارزها به معنای چیست؟

رقمی است که بیانگر ارزش یک ارز در برابر ارز دیگر و عموما در برابر دلار می باشد در واقع به قیمت ارز یک کشور بر حسب ارز کشور دیگر اطلاق می شود. این شاخص یعنی برابری ارزها، ارزش پول کشوری را برحسب پول کشوری دیگر در زمان معین نشان می دهد. بنابراین نرخ برابری هر ارزی نسبت به ارز کشور دیگر تعیین می شود لذا برای محاسبه آن همواره به جای یک ارز، یک جفت ارز خواهیم داشت فرضا نرخ درهم در مقابل دلار یا نرخ دلار در برابر ین و ... به عنوان مثال عبارت EUR/USD = 1.5750
نشان دهنده نرخ یورو (ارزش برابری یورو) نسبت به نرخ دلار آمریکا است و بدین معنی که در حال حاضر ارزش 1 واحد از پول طرف اول (یورو) معادل 1.5750 از پول طرف دوم (دلار آمریکا) می باشد . در اغلب بازارهای ارزی دنیا به علت تسلط دلار به عنوان ارز قوی، نرخ دلار به عنوان پایه و پول ملی آن کشور به عنوان متغیر نسبت به دلار محاسبه می شود .

تمایل دارم با وب سایت همکاری داشته باشم از چه راهی اقدام کنم؟

باعث افتخار ماست و با کمال میل استقبال می کنیم. برای این منظور شما از صفحه استخدام می توانید اقدام بفرمایید. فر م های این بخش با دقت مطالعه و سنجیده شده و به تناسب توانایی های ارائه گردیده با شما تماس و زمینه همکاری تعریف خواهد شد.

فرم استخدام و همکاری را تکمیل کردم چرا با من تماسی گرفته نشد؟

پر کردن فرم به معنای الزام تماس یا جذب متقاضی نیست بلکه این فرم ها به دقت بررسی می شوند و همگی در آرشیو طبقه بندی شده ما حفظ می شوند و در زمان مقتضی، به تناسب نیازها، با کسانی که تناسب بیشتری با مشاغل مطروحه دارند و واجدین شرایط تماس حاصل می گردد لذا ممکن است همان روز تکمیل فرم یا فرضا 3 ماه بعد با شما تماس گرفته شود.

آیا وب سایت در شبکه های اجتماعی فعالیت یا حضوری دارد؟

بله، ما در شبکه های اجتماعی اصلی و پر طرفدار شامل فیس بوک، توئیتر، گوگل پلاس و لینکداین دارای صفحه اختصاصی هستیم و حضور فعالانه ای داریم. اخبار و تحلیل های اختصاصی منتشره در سایت از طریق این صفحات نیز منتشر می شوند و در واقع صفحات مذکور در حکم نمونه های کوچکتر و خلاصه شده سایت هستند که در خدمت علاقه مندان می باشد.

اتاق تعاملات چیست ؟ و چه کارکردی دارد؟

اتاق تعاملات نوعی شبکه اجتماعی یا بستری است که کاربران سایت را به هم مرتبط ساخته و بستری برای گفت و گو، تبادل نظر، اندیشه و اطلاعات آنها فراهم می کند.