راهنما

لطفا پیش از تماس، پرسش خود را در راهنمای سایت با استفاده از جستجوی زیر ارزیابی نمایید.

جستجو :

منابع نرخ ارزهای اعلام شده در سایت چیست؟سوالات متداول

منابع نرخ ارزهای اعلامی، مجموعه ای از صرافی های معتبر و دارای مجوز رسمی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می باشند.
نرخ ارزهای اعلام شده در سایت، میانگین نرخ صرافی های فوق الذکر است که پس از اخذ، گردآوری و کنترل سیستماتیک، توسط الگوریتم های فنی و نظارت انسانی مورد بازبینی نهایی قرار می گیرند و در انتها این میانگین حاصله، به شکل نرخ ارزها در سایت اعلام می گردد. کل این فرآیند طی هماهنگی و با اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح و به شکل قانونمند به انجام می رسد.

آیا نرخ ارزهای اعلام شده در سایت الزام آور می باشند؟سوالات متداول

خیر، این نرخ ها الزامی برای هیچ یک از واحدهای صنفی دارای مجوز خرید و فروش ارز یا صرافی ها ایجاد نمی کند و صرفا جهت آگاهی عموم بازدیدکنندگان و هموطنان عزیز یا تجار و فعالان محترم اقتصادی از میانگین نرخ ارزها در بازار آزاد اعلام می گردند.
بر همین مبنا تفاوت - هر چند جزئی - نرخ ارزها با صرافی ها امری طبیعی است لذا مخاطبان و هموطنان عزیز جهت انجام معاملات خود، می باید مبنای عمل را نرخ اعلام شده توسط فروشنده قرار دهند.

منظور از "تغییر" در جداول قیمت چیست ؟ نسبت به چه شاخصی محاسبه می شود؟سوالات متداول

این شاخص یا همان "تغییر" بیانگر میزان تغییر نرخ زنده در حال حاضر با آخرین نرخ ثبت شده در روز گذشته است. این شاخص تفاوت حاصله بین نرخ زنده امروز با آخرین نرخی که بازار در روز گذشته ثبت کرد را هر لحظه محاسبه و اعلام می نماید در واقع این شاخص گویای میزان تحولات صعودی و نزولی نرخ ها در بازه یک روزه می باشد.

منظور از "قیمت زنده" در جداول قیمت طلا و سکه چیست ؟سوالات متداول

نرخ زنده، به نرخ فعلی و جاری بازار گفته می شود در واقع همان نرخی است که داد و ستد های بازار طلا و سکه در آن لحظه با نرخ مذکور صورت می پذیرد.

چگونه می توانم از نخستین نرخ بازار در روز جاری مطلع شوم؟سوالات متداول

کلیدی ترین نکته در استفاده از جداول نرخ ها این است که تمامی هموطنان عزیز توجه داشته باشند که صرفا بخشی از اطلاعات یا قیمت ها و داده های مورد نیازشان در نگاه نخست قابل مشاهده و در دسترس است و بخش بسیار مهمی از اطلاعات و موارد درخواستی، زمانی نمایش داده می شوند که ماوس کاربر روی هر ردیف از شاخص ها قرار بگیرد (فرضا ردیف اول که مربوط به اونس می باشد یا ردیف دوم که مربوط به مثقال است و سایر ردیف ها...... ).

با قرار دادن ماوس روی هر ردیف که مربوط به یک شاخص است پنجره کوچکی ظاهر می شود که حاوی اطلاعات متفاوتی می باشد در پایین ترین سطر آن، نخستین نرخ ثبت شده در روز جاری قابل مشاهده است.

چگونه می توانم از تغییرات قبلی نرخ ها آگاه شوم و آنها را با نرخ های زنده و لحظه ای مقایسه کنم؟سوالات متداول

همان گونه که توضیح داده شد صرفا بخشی از اطلاعات یا قیمت ها و داده های مورد نیاز شما در نگاه نخست قابل مشاهده و در دسترس است و بخش بسیار مهمی از این اطلاعات، زمانی نمایش داده می شوند که ماوس شما روی جداول و سطر ها که مربوط به شاخص های مختلفند قرار بگیرد.
با قرار دادن ماوس در هر نقطه از جدول، پنجره کوچکی ظاهر می شود که حاوی اطلاعات متفاوتی می باشد اصلی ترین بخش آن را 3 ردیف قیمت تشکیل می دهند که این 3 ردیف، بیانگر 3 نرخ اخیر و تغییر پیشین این شاخص می باشند . به عنوان مثال اگر الان ساعت 13:55 دقیقه است و قیمت سکه بهار آزادی 9,520,000 ریال می باشد با قرار دادن ماوس خود روی آن سطر از جدول که به سکه بهار آزادی تعلق دارد پنجره کوچکی باز شده و 3 نرخ قبلی سکه بهار آزادی را به همراه زمان وقوع آن نرخ نمایش می دهد فرضا نظیر شکل زیر :

1. 9,490,000    در     13:49

2. 9,610,000    در     13:35

3. 9,590,000    در     13:18

آیا امکان دسترسی به تعداد بیشتری از نرخ های قبل وجود دارد؟سوالات متداول

بله، این امکان هم برای سهولت و استفاده بهتر کلیه مخاطبان محترم گنجانده شده است و شما امکان دسترسی و مشاهده 10 نرخ آخر هر شاخص را دارا می باشید. برای دستیابی به این نرخ ها نیاز به انجام هیچ اقدام خاصی نیست و صرفا باید صفحه مرورگر شما باز بماند، این تنها الزامی است که باید رعایت نمایید . در صورت باز بودن صفحه مرورگر، همزمان با ثبت نرخ های جدید، یک ردیف به پنجره گشوده شده افزوده می شود و از آن لحظه 4 نرخ قبل نمایش داده می شوند به همین سیاق، ردیف بعدی افزوده می شود و 5 نرخ قبل نمایش می یابند و این فرآیند تا نمایش 10 نرخ قبلی در پنجره مذکور ادامه خواهد یافت. در انتها تصویری نظیر شکل زیر در پنجره مذکور دیده خواهد شد:

1. 9,490,000    در     13:49

2. 9,610,000    در     13:35

3. 9,590,000    در     13:18

4. 9,660,500   در      13:10

5. 9,660,500    در     13:07

6. 9,470,500    در     13:00

7. 9,472,000    در     12:46

8. 9,472,000    در     12:35

9. 9,472,000    در     12:11

10. 9,490,000  در     12:03

چگونه می توان میزان تغییر نرخ زنده را با نرخ قبلش محاسبه نمود؟سوالات متداول

این امکان هم از قبل پیش بینی شده است و به سهولت در دسترس شما خواهد بود. برای این منظور مجددا یادآوری می شود که ماوس خود را روی هر سطر از جدول که مورد نظر شماست قرار دهید پنجره ای بازگشایی می شود که اطلاعات نرخ های پیشین را نمایش می دهد (برای اگاهی کامل 2 پرسش پیشین را مطالعه بفرمایید) به عنوان مثال، تصویری نظیر آنجه در ذیل مشاهده می فرمایید :

 9,490,000    در     13:49

در کنار تصویر فوق 2 عدد قابل مشاهده می باشد که رقم نخست بیانگر میزان تغییر نسبت به نرخ پیشین و رقم دوم که داخل پرانتز ارائه می شود بیانگر درصد تغییر نسبت به نرخ پیشین می باشد و در مجموع تصویری مشابه تصویر زیر قابل ملاحظه است :

 9,490,000    در     13:49   ( % 0.04 )  40,000 

چند نوع نرخ "تغییر" در وب سایت محاسبه و اعلام می شود؟ تفاوت آنها در چیست؟سوالات متداول

شایان ذکر است که 2 نوع تغییر در جداول قیمت ها محاسبه و اعلام می گردد.

  • نوع اول که در جداول قیمت ها، جنب قیمت زنده و در دومین ستون درج گردیده است بیانگر میزان تغییر نرخ زنده و لحظه ای با آخرین نرخ روز گذشته است و همزمان با ثبت نرخ های جدید، محاسبه و در جدول مندرج می گردد.
  • نوع دوم که در صورت قرار دادن ماوس کاربر روی یکی از سطور جدول، در کنار نرخ های پیشین نمایش داده می شود  (برای اگاهی کامل تر 3 پرسش پیشین را مطالعه بفرمایید) که بیانگر میزان تغییر نرخ زنده و لحظه ای با نرخ قبلش می باشد. لذا بازدیدکنندگان و هموطنان گرامی باید کمال دقت را مبذول داشته و بین این 2 نوع نرخ تغییر تمایز قائل شوند تا احیانا ضرر و زیانی متوجه آنان نشود.

شاخص "ارزش طلا" در جدول قیمت های سکه به چه معناست؟سوالات متداول

این شاخص صرفا بیانگر ارزش ریالی مقدار طلای مورد استفاده در سکه هاست که برمبنای نرخ لحظه ای اونس طلا  و همچنین اوزان مختلف سکه ها اعم از تمام، نیم، ربع و ..... محاسبه می گردد.

بدیهی است که سکه نیز همچون سایر کالاها،تابع یک نظام تولید و فروش است که هزینه هایی نظیر ضرب و ... را به ارزش طلای بکار رفته در آن می افزاید و همچنین سکه هم نظیر سایر کالا ها در هر مقطع باید ذیل قوانین وضع شده نظیر مالیات، ارزش افزوده و .... داد و ستد شود که این موارد هم به انضمام سایر مسائل هر کدام مبلغ مختصری به قیمت نهایی سکه اضافه می کنند لذا هموطنان و مخاطبان ارجمند نباید شاخص "ارزش طلای سکه" را مبنایی برای محاسبه نرخ نهایی سکه و مبنای معامله تلقی فرمایند چرا که تمامی هزینه های این کالا در آن تجمیع نشده است. 

نرخ نهایی و لحظه ای سکه همان است که تحت عنوان "نرخ زنده" در جدول اصلی مشاهده می شود.

برای درج تبلیغ در وب سایت از چه طریق باید اقدام نمایم؟درج آگهی

برای درج تبلیغ در وب سایت از 2 طریق می توانید اقدام کنید: 

1. تماس: از طریق تماس تلفنی با شماره های 88307981 - 88834685

2. آنلاین: با مراجعه به صفحه درج آگهی، در انتهای صفحه طی جدولی اطلاعات و توضیحات لازم مندرج گردیده است و در ستون انتهایی، برابر هر جایگاه گزینه ای با عنوان "سفارش دهید" وجود دارد که با انتخاب آن، فرم سفارش نمایش داده می شود. این فرم پس از تکمیل و ارسال، توسط کارشناسان بررسی و پاسخ آن در فاصله ای بسیار کوتاه برای شما ارسال می گردد. در این روش کلیه فرآیند ایجاد حساب کاربری، ثبت سفارش و دیگر مراحل به شکل آنلاین و بدون نیاز به هماهنگی تلفنی و .... به راحتی به انجام می رسد.

درج تبلیغ در وب سایت به چه روش هایی امکان پذیر است؟درج آگهی

به طور کلی درج تبلیغ به 2 شیوه امکان پذیر می باشد : 1. تبلیغ دوره ای 2. تبلیغ کلیک بیس (برمبنای کلیک)

 

معایب روش کلیک بیس در چیست ؟درج آگهی

روش کلیک بیس دارای مزایا و معایبی است. در میان عیوب این روش از همه مهم تر الزاماتی است که این روش درج آگهی، طرفین را ملزم به رعایت آن می کنند:

1. بزرگترین مشکل این روش، ممنوعیت درج شماره تلفن و نشانی در بنر های تبلیغاتی است چرا که اگر این اطلاعات هم به مخاطب ارائه گردد . بخش عمده ای از کسانی که علاقه مند به محصول مذکور شده بودند دیگر نیازی به کلیک روی بنر تبلیغی احتیاج پیدا نکنند و از طریق شماره تلفن یا نشانی به آگهی دهنده مراجعه می نمایند که در واقع نوعا نقض فلسفه آگهی کلیک بیس به حساب می آید. لذا در آگهی های کلیک بیس صرفا محصول یا خدمات آگهی دهنده شرح داده می شود و معرفی می گردد و امکان درج تلفن و نشانی و .... نیست.

2. ممکن است آگهی دهنده بودجه مشخصی برای 2ماه تبلیغ در یک سایت مقرر کرده باشد که این مهم با روش کلیک بیس همخوانی ندارد چرا که ممکن است کل آن بودجه ظرف 2 هفته به دلیل علاقه زیاد مخاطبان و کلیک های زیاد روی بنر آگهی دهنده صرف شده و به اتمام برسد.

3. لازمه آگهی کلیک بیس، برخورداری از ایده های نو و خلاقانه، متن هدفمند و حرفه ای تبلیغ، اجرای گرافیکی هنرمندانه و اثر گذار طرح آگهی (بنر ها) می باشد که چنین شرایطی در حالت معمول برای عموم آگهی دهندگان فراهم نیست و اگر هم باشد هزینه فراوانی برای آنها خواهد داشت که به صرفه و معقول نخواهد بود ضمن آنکه به جهت تکرر نمایش آگهی و عادت ذهنی و بینایی بازدیدکنندگان، آگهی های کلیک بیس در فواصل زمانی کوتاه می باید تغییر کنند و طرح های جدید برای آنها تهیه گردد که مشکل مذکور را چند برابر خواهد ساخت.

مزایای روش کلیک بیس در چیست؟درج آگهی

اصلی ترین مزیت های روش کلیک بیس عبارتند از :

1. در این روش آگهی دهنده صرفا مبلغ آنچه را می پردازد که در یافت می کند یعنی به ازای هر بازدیدکننده از شارژ حساب یا اعتبارش کم می شود.

2. دیگر مزیت این روش، بویژه در شرایطی که به شکل کمپین تبلیغاتی و در چندین سایت اجرا شود هدفمند بودن این نوع آگهی هاست. به این معنا که مخاطبین مرتبط تری در این شیوه درج آگهی به سمت آگهی دهنده ارجاع داده می شوند.

3. دیگر مزیت مهم این آگهی ها، مشارکت آگهی دهنده و نمایش دهنده در جلب و هدایت مخاطبین در قالب یک همکاری مداوم می باشد چراکه وقتی نمایش دهنده فضا یا زمان محدود خود را به نمایش یک آگهی اختصاص می دهد بیشترین تلاش را برای جذب و جلب بیشترین تعداد کلیک به آگهی مذکور انجام خواهد داد و به همین سیاق، آگهی دهنده نیز در عموم موارد ناچار به اقداماتی نظیر تولید محتوای متنوع و جدید و تغییر بنر آگهی جهت جلب حداکثر مخاطبین می باشد لذا نتیجه این همکاری برای هر 2 طرف پرثمر و سودبخش خواهد بود.

همه آگهی ها امکان نمایش، به شکل کلیک بیس را دارا می باشند؟درج آگهی

صرفا آگهی هایی که دارای ویژگی های زیر باشند پس از تایید کارشناسان و مسئولان واحد تبلیغات امکان درج به شیوه کلیک بیس را خواهند داشت.
شرایط مذکور عبارتند از :
1. موضوع آگهی باید عمومی تلقی شود یعنی برای طیف غالب جامعه و بازدیدکنندگان سایت قابل استفاده باشد.
2. آگهی دهنده محترم می باید امکان تولید یا فراهم سازی ایده های متنوع و به تبع آن محتوا و درون مایه های خلاقانه را برای بنر آگهی خود داشته باشد.
3. آگهی دهنده محترم می باید این امکان را دارا باشد که ماهیانه 2 طرح آگهی مختلف برای سفارش خود تهیه نماید یا آنکه هزینه طراحی این موارد را پرداخت کند.

سفارش طراحی بنر خود را کجا و به چه طریقی ثبت نمایم؟درج آگهی

به دو شکل امکان پذیر است.

1. در روند ثبت سفارش، یک مرحله پیش از نهایی ساختن، از شما پرسیده خواهد شد که طرح آگهی را خود تامین می کنید یا توسط مرکز فروش، خدمات و پشتیبانی از مشتریان می باید برای شما طراحی گردد که در این مرحله گزینه دوم را انتخاب کنید و فرم اطلاعات درخواستی برای طراحی بنر را که در ادامه اش موجود است با دقت تکمیل بفرمایید.

با این روش، علاوه بر ثبت سفارش درج آگهی، سفارش طراحی بنر شما نیز ثبت خواهد شد و صورتحساب هر دو مورد یکجا صادر می گردد. از لحظه پرداخت صورتحساب، ظرف 48 ساعت بنر مذکور طراحی و برای شما ارسال می شود تا مراتب نظرات شما دریافت گردد. این فرآیند اصلاح و بازبینی تا 2 نوبت قابل ادامه می باشد.

2. از طریق فرم جداگانه سفارش طراحی بنر.

آیا خود وب سایت، مسئولیت طراحی بنر ها را می پذیرد؟درج آگهی

بله، این امکان توسط واحد آتلیه و گرافیک ما میسر می باشد. گفتنی است که هزینه این خدمات جداگانه محاسبه می گردد و یا به فاکتور همان سفارش اضافه خواهد شد و یا صورتحساب جداگانه ای برای آن صادر می گردد.

ترتیب و شیوه نمایش آگهی ها در سایت به چه صورت می باشد؟درج آگهی

آگهی ها به طور متوالی، در بازه های زمانی ثابت و با ترتیب ثابت نمایش داده می شوند. کلیه فرآیند نمایش آگهی ها بدون دخالت نیروی انسانی و دارای قاعده یکسان می باشد.

امکان افزایش میزان نمایش بنرها وجود دارد یا خیر؟درج آگهی

بله، در صورت درخواست آگهی دهنده برای دریافت کلیک بیشتر یا نمایش زیادتر، این امر با افزایش توالی یک آگهی (افزایش چند برابری نمایش آن) ممکن می باشد.

تعداد کلیک ها از چه طریق و با چه ابزاری محاسبه می شود؟درج آگهی

به 2 روش.

1. برنامه تخصصی همین حوزه که توسط ما طراحی، برنامه نویسی و به همین منظور سازماندهی شده است.

2. گوگل آنالیتیکس Google Analytics به عنوان معتبرترین ابزار مونیتورینگ وب سایت ها در دنیا و پایه گذار تحلیل کسب و کار دیجیتال، دیگر مرجع محاسبه کلیک ها و گزارشات خواهد بود.

اختلاف آمار در زمینه شمارش کلیک ها، چطور حل و فصل می شود؟درج آگهی

گزارش تعداد کلیک ها و سایر آمار و مستندات صرفا از سوی سرویس های وب سایت پذیرنده آگهی صورت می پذیرد و گزارش سایر سرویس ها یا هر نوع اسکریپت و شمارش گر از سوی آگهی دهندگان محترم پذیرفته نیست و در صورت بروز اختلاف بین آمار وب سایت نمایش دهنده آگهی و آگهی دهنده، تنها آمار سایت نمایش دهنده معیار محاسبات خواهد بود.

بخش اخبار و تحلیل های تخصصی با چه هدفی پایه گذاری گردید؟اخبار و محتوا

این بخش مخصوص اخبار، تحلیل ها و اتفاقات بازار طلا، سکه، ارز و بازار سرمایه چه در بعد داخلی و چه در بعد بین المللی است و این حوزه را که زمینه تخصصی و اصلی فعالیت وب سایت می باشد به شکل دقیق تحت پوشش قرار می دهد. عموم مخاطبان محترم می توانند جدیدترین و کامل ترین مطالب تحلیلی و اخبار حوزه های های طلا، سکه و بازارهای پولی و مالی را در بخش اخبار و تحلیل های تخصصی مطالعه بفرمایند .

آیا سرویسی برای ارسال نرخ طلا و سکه ارائه می کنید؟ چگونه می توان ثبت نام کرد؟خدمات و ابزارها

 بله، در این زمینه سرویس های پیامک ما دایر می باشند که می توانید با مراجعه به وب سایت پیام رسان  از پکیج ها و سرویس های مختلف موجود در این بخش استفاده و در صورت علاقه، ثبت نام فرمایید. پاسخ کلیه سئوالات و ابهامات شما در آن حوزه در خود وب سایت ارائه شده است.

 

وب سرویس چیست ؟ و چه کاربردی دارد؟وب سرویس

وب سرویس آنگونه که از عنوانش مشخص است نوعی سرویس دهی در چارچوب اینترنت محسوب می شود که به وسیله آن اطلاعات تولید یا پردازش شده در یک وب سایت به وب سایت دیگری منتقل می شود. به عنوان نمونه نرخ های طلا و سکه امکان نمایش در سایر وب سایت ها را پیدا می کنند به نوعی که نرخ مصنوعات همزمان و متقارن وب سایت مادر در وب سایت های پذیرنده خدمات، بروزرسانی می شود.

برای استفاده از خدمات وب سرویس و سفارش آن چه باید کرد؟وب سرویس

شما می توانید با مراجعه به صفحه وب سرویس و ملاحظه بخش انتهایی پایین صفحه، از 4 دسته پیش بینی شده برای این بخش دیدن فرموده و در صورت تمایل با کلیک بر روی گزینه "سفارش"، نسبت به ثبت آن اقدام نمایید. با فشردن گزینه "سفارش" به  سامانه فروش، خدمات و پشتیبانی ما هدایت شده و در آنجا با تکمیل فرم و ثبت اطلاعات درخواستی، حساب کاربری شما ساخته و سفارش شما به ثبت خواهد رسید، در انتهای فرآیند به طور خودکار به درگاه بانک هدایت می شوید تا نسبت به پرداخت وجه سفارش خود اقدام بفرمایید.

   

 

آیا عموم می توانند از وب سرویس استفاده کنند ؟ از چه طریق و چگونه؟وب سرویس

خیر، وب سرویس برای عموم مخاطبان به دلیل اینکه در حیطه دانش تخصصی وب به حساب می آید قابل استفاده نیست و فاقد کاربرد می باشد. مخاطبان و استفاده کنندگان آن عموما آن دسته از مدیران و برنامه نویسان وب سایت ها هستند که تمایل دارند بخشی از وب سایت خود را به نمایش نرخ های لحظه ای طلا و سکه اختصاص دهند. این سرویس در قالب کدهای برنامه نویسی ارائه می گردد و صرفا افراد واجد صلاحیت و دانش کافی قادرند آن را مورد استفاده قرار داده و نرخ ها را در سایت خود نمایش دهند لذا خواهشنمندیم که پیش از خرید سرویس مذکور، تمام شرایط و قوانین را به دقت مطالعه فرموده و نسبت به امکان فنی استفاده از وب سرویس اطمینان حاصل فرمایید.

وب سرویس نرخ های لحظه ای در چه قالب هایی ارائه می شود؟وب سرویس

XML - Json - Java Script

منظور از "کمترین" و "بیشترین" در جداول قیمت ها چیست ؟سوالات متداول

"کمترین" و "بیشترین " بیانگر کمترین و بیشترین مقدار هر شاخص در روز جاری می باشند. به عبارتی می توان این دو خصیصه را پایین ترین و بالاترین حدودی دانست که بازار در روز جاری تجربه کرده است.

منظور از "زمان" در جداول قیمت ها چیست؟سوالات متداول

این خصیصه بیانگر زمان یا لحظه ای است که آخرین تغییر نرخ ها صورت گرفته است.

بازار بورس نزدک (NASDAQ) چیست؟بورس

نزدک (NASDAQ) یک بازار بورس سهام در نیویورک و نخستین بازار معاملهٔ الکترونیک سهام در آمریکا است. نزدک پس از بازار بورس نیویورک دومین بازار بزرگ بورس در جهان است. این بازار بورس در ۱۹۷۱ توسط انجمن ملی معامله‌گران اوراق بهاردار (NASD ) پایه‌گذاری شد. این بازار بورس در نیویورک مرکزیت دارد و با بازار بورس نیویورک تفاوت دارد. ساختمان نزدک در میدان تایمز شهر نیویورک قرار دارد. بورس نزدک در طول شبانه روز 5/6 ساعت کاری را به خود اختصاص می‌دهد و از ساعت 9 و 30 دقیقه صبح به وقت محلی آمریکا (17 به وقت تهران) تا ساعت 16 به وقت محلی آمریکا (30 دقیقه بامداد به وقت تهران) فعالیت خود را ادامه می‌دهد.

بورس هنگ کنگ (HKEx) چیست؟بورس

بورس اوراق بهادار هنگ کنگ از بورس‌های مطرح در آسیا به شمار می‌آید. این بورس در ششم مارس سال ۲۰۰۰ با ادغام سه نهاد مالی اعلام موجودیت کرد. بورس اوراق بهادار هنگ کنگ (香港交易) یا Hong Kong Exchanges در هنگ کنگ قرار دارد. این بازار بورس مانند بورس توکیو و بورس شانگهای از بازارهای بزرگ بورس در آسیا محسوب می‌شود. هنگ کنگ در واقع مرکز تجارت جهانی در منطقه شرق آسیا و حوزه اقیانوسیه است و پول رایج ان دلار هنگ کنگ است. بورس هنگ کنگ، در میان بزرگترین بازارهای بورس اوراق بهادار جهان، در رتبه ششم قرار دارد. شاخص هنگ سنگ (Hang Seng Index) اصلی‌ترین شاخص بورس هنگ کنگ محسوب می‌شود.

بورس توکیو (TSE) چیست ؟بورس

بورس توکیو (Tōshō، 東証) که به اختصار TSE خوانده می‌شود و مخفف عبارت Tokyo Stock Exchang است؛ در توکیوی ژاپن واقع شده‌ است. بورس توکیو به لحاظ سرمایه‌گذاری؛ سومین بازار بورس دنیا محسوب می شود و شاخص نیکی (nikkei index) مشهورترین شاخص تغییرات قیمت در بورس اوراق بهادار توکیو می باشد. بورس توکیو در قیاس با بورس شانگهای و بورس هنگ‌کنگ به عنوان برترین بورس آسیا مطرح است. بورس اوراق بهاد‌ار توکیو د‌ر هجدهم ماه مه سال ۱۸۷۰ تحت عنوان "توکیو کابوشیکی توری هیکیجی" تاسیس شد‌. بورس توکیو در آوریل ۱۹۴۹ به شکل امروزین خود‌ در آمد و کلیه معاملات اوراق بهاد‌ار توکیو از ۳۰ آوریل سال ۱۹۹۹به شکل الکترونیک تغییر رویه دادند.

بورس سنگاپور (SGX) چیست؟بورس

بورس سنگاپور یک بورس اوراق بهادار است که در سنگاپور فعالیت می‌کند و عضو فدراسیون جهانی بورس هاست. بورس سنگاپور (Singapore Exchange) شرکت مادر تخصصی خدمات مالی سنگاپور است که در زمینه مبادلات اوراق قرضه، اوراق بهادار و برگه سهام، همچنین مدیریت بازار بورس، فعالیت می نماید. این بورس در عرصه آسیا - اقیانوسیه جایگاه دوم را دارد. بازار بورس سنگاپور در اول دسامبر ۱۹۹۹ فعالیت خود را آغاز کرده است و در حال حاضر یکی از اعضای فدراسیون جهانی بورس ( World Federation of Exchanges) و عضو فدراسیون مبادلات ارزی آسیا و اقیانوسیه (Asian and Oceanian Stock Exchanges Federation) محسوب می‌شود.

بورس شانگهای (SSE) چیست؟بورس

بورس شانگهای (上海证券交易所) یکی از بازارهای بورس جهان است که در شهر شانگهای چین واقع شده است. بورس شانگهای (Shanghai Stock Exchange) یکی از دو بازار بورس مستقل چین است که در 26 نوامبر سال 1990 آغاز به کار کرده است. بورس شانگهای از حیث ارزش‌ بازار؛ ششمین بازار بورس جهان محسوب می گردد. بازار دیگر بورس چین شن جن (Shenzhen Stock Exchange) نام دارد که در سال 1991 یک سال پس از بورس شانگهای اغاز به کار کرد. کمیته نظارت و مدیریت سهام بهادار چین در سال 1998 تاسیس شد و همین کمیته به عنوان ارگان عمده مدیریت بازار پیش فروش اوراق بهادار چین سیستم واحد نظارت و مدیریت پیش فروش اوراق بهادر را تاسیس کرد و طبق مقررات، ارگان‌های نظارت و مدیریت پیش فروش اوراق بهادر را مدیریت می‌کند. این کمیته همچنین ضمن تشدید نظارت و مدیریت صنعت پیش فروش اوراق بهادار و تقویت نظارت و مدیریت بورس پیش فروش اوراق بهادار، شرکت‌های وارد شده به بورس، ارگان‌های پیش فروش این سهام، شرکت‌های مدیریت صندوق سرمایه گذاری، ارگان‌های اطلاعات سرمایه گذاری در پیش فروش سهام بهادار و ارگان‌های دیگر مربوط به امور واسطه گری پیش فروش سهام بهادار و کیفیت اطلاع رسانی را اداره می‌کند. بورس شانگهای و شن جن دو بورس عمده در بازار خرید و فروش سهام بهادار چین هستند که در سراسر این کشور سیستم شبکه‌ای محاسبه خرید و فروش سهام بهادار دارند.

بورس لندن (LSE) چیست؟بورس

بورس لندن (London Stock Exchange) یک بازار بورس اوراق بهادار واقع در لندن، پایتخت بریتانیا است. بورس لندن در سال ۱۸۰۱ تأسیس شده است و از نظر رتبه‌بندی بزرگ‌ترین بورس اروپا و چهارمین بورس‌جهان به شمار می‌رود. مالک بورس لندن گروه بورس اوراق بهادار لندن است. بنیان‌های کنونی این بازار بورس بزرگ در سمت راست میدان پاترنوستر (Paternoster Square) نزدیک کلیسای جامع سنت پائول در شهر لندن مستقر می‌باشد.

بورس نیویورک (NYSE) چیست؟بورس

بازار بورس نیویورک (New York Stock Exchange) بزرگ‌ترین بازار بورس از نظر میزان معاملات و ارزش بازار سرمایه در آمریکا و جهان است. این بازار ۸ مارس ۱۸۱۷ تاسیس شده است. این بازار در خیابان شمارهٔ ۱۱ وال استریت، منهتن جنوبی در شهر نیویورک واقع می باشد. بورس اوراق بهادار نیویورک از دوشنبه تا جمعه از ساعت ۹:۳۰ صبح (۱۸ بعدازظهر به وقت تهران) تا ۱۶ بعداز ظهر (نیمه شب به وقت تهران) به معامله می‌پردازد. دو شاخص اصلی بورس وال استریت شاخص داو جونز (Dow Jones ) و شاخص نزدک (NASDAQ) است. بازار بورس نیویورک، در سال ۱۷۹۲ در پلاک ۴۰ وال استریت شروع به کار کرد. در سال ۱۸۶۵ به ساختمانی با پلاک ۱۰-۱۲ در خیابان براد (Broad Street) منتقل شد و سپس در ۲۲ آوریل ۱۹۰۳ به ساختمانی ۴ میلیارد دلاری، در پلاک ۱۸ خیابان براد نقل مکان نمود. در سال ۱۹۲۲ یک ساختمان برای دفاتر اجرایی بازار، در پلاک ۱۱ وال استریت (محل کنونی بازار بورس نیوروک) بازگشایی شد و در سال ۲۰۰۸ بود که بازار بورس آمریکا، با بازار بورس نیویورک ادغام شد و سالن اصلی آن، به تالار خرید و فروش بورس نیویورک منتقل گردید. حملات ۱۱ سپتامبر به برج‌های تجارت جهانی در منهتن، باعث از بین رفتن ۴۵٪ درصد دفاتر اداری وال استریت شد. اپراتور بازار بورس نیویورک؛ ان‌ وای‌ اس‌ ای یورونکست (NYSE Euronext) است که در پی ادغام بورس نیویورک و بورس یورونکست در سال ۲۰۰۷ راه‌اندازی شد.

نمایشگاه برترین های هنر و صنعت طلا و جواهر چیست؟خدمات و ابزارها

نمایشگاه برترین های هنر و صنعت طلا و جواهر به مجموعه ای از خدمات و امکانات گفته می شود که در قالب یک پکیج (مجموعه ای از موارد) در فضای مجازی و با هدف توسعه و اعتلای صنعت طلا و جواهر و معرفی توانمندی های تولیدکنندگان و صنعت گران ایرانی، در اختیار تعداد محدودی از برترین و پیشروترین تولیدکنندگان طلا، جواهر و نقره قرار می گیرد.

نمایشگاه مجازی چیست ؟خدمات و ابزارها

از آنجایی که وب سایت اتحادیه روزانه پذیرای بیش از چند صد هزار مخاطب تخصصی و عمومی می باشد و مرجع رسمی امور مربوط به صنف طلا، جواهر، نقره و سکه محسوب می شود می توان از آن به عنوان بستر مناسبی جهت نمایش مصنوعات برجسته تولیدکنندگان داخلی بهره جست لذا یکی از کلیدی ترین بخش های این وب سایت به نمایشگاه مذکور اختصاص یافته است. در این بخش، به تمامی تولیدکنندگان حاضر صفحه ای اختصاص داده می شود. در صفحات هر تولیدکننده، تصاویر مصنوعات تولیدی وی همراه با توضیحات مربوطه ارائه می شوند. علاوه بر آن هر تولیدکننده به همراه سوابق، توانمندی ها و تجاربش به طور کامل معرفی می گردند.

مخاطبان نمایشگاه مجازی چه کسانی هستند و نحوه اطلاع رسانی به آنها چگونه است؟خدمات و ابزارها

این پروژه با هدف سرویس دهی به 2 گروه بازدیدکننده متفاوت طراحی شده است لذا نحوه اطلاع رسانی به هر گروه هم متفاوت خواهد بود. این 2 گروه عبارتند از :

A. همکاران صنف طلا، جواهر، نقره و سکه اعم از همکاران بنکدار، گالری داران، جواهرفروشان، طلافروشان، کیفی ها، مخراج کاران و .... که روش های اطلاع رسانی به این بخش عبارتند از :

1. ایجاد بخش مربوطه در  وب سایت و اطلاع رسانی اخبار و امکانات بخش نمایشگاه مجازی از همین طریق

2. ارسال پیامک و  توزیع بروشورهای تخصصی بین واحدهای صنفی در سطح تهران و سایر شهرهای کشور

B. عموم هموطنان، خریداران و مصرف کنندگان طلا، جواهر و نقره که روش های اطلاع رسانی به این بخش عبارتند از :

1. ایجاد بخش نمایشگاه و درج تبلیغ و ارائه توضیحات در وب سایت اتحادیه

2. توزیع بروشورهای معرفی در مجتمع های تجاری و مراکز فروش معتبر

کارکرد و مزایای نمایشگاه مجازی برای تولیدکنندگان چیست؟خدمات و ابزارها

از بعد تجاری و اقتصادی، این طرح می کوشد با استفاده از سرویس های مختلفی که داخل آن گنجانده شده، مشتریان بیشتری را به سوی تولیدکنندگان شایسته ایرانی هدایت کند که این مهم شامل بنکداران، گالری ها و فروشندگان طلا و جواهر سراسر کشور و در سطحی وسیع تر، کلیه مصرف کنندگان طلا و جواهر و عموم هموطنان می باشد در واقع طرح مذکور با هدف حمایت هر چه بیشتر از قشر تولیدکننده و توسعه بازار فروش آنها تعریف گردیده است. همچنین نمایشگاه دائمی برترین های طلا و حواهر محلی است برای نمایش توانمندی ها، تخصص و دانش روز تولیدکنندگان ایرانی و ارزش و ظرافت هنری مصنوعات تولید داخل، که پر واضح است هر چه در این راه اقدامات وسیع تری صورت بگیرد منافع و بازخوردهای مثبت آن متوجه کل تولیدکنندگان و اعضای صنف خواهد بود.

پایش و مونیتورینگ لحظه ای در خدمات "وب سرویس" چگونه به انجام می رسد؟وب سرویس

هدف مدیران وب سایت ها و سامانه های اینترنتی از ارائه نرخ لحظه ای طلا، سکه و .... جذب مخاطبان بیشتر است و بدیهی است که مخاطب در پی مرجعی برای کنترل نرخ های صحیح و دقیق می باشد. در وب سرویس مذکور این مهم تا بالاترین میزان ممکن ضمانت می گردد که این ضمانت به پشتوانه گروه کنترل و نظارت ما صورت می پذیرد. در این بخش علاوه بر فرآیند چک و کنترل قیمت ها، در بعد داخلی تمامی آنها با منابع معتبر و موثر داخلی بلا وقفه بررسی می شوند و در بعد خارجی نیز کلیه این موارد ضمن کنترل مرجع دریافت، با سایر منابع معتبر به شکل آنلاین مقابله و در صورت بروز خطا تصحیح میگردند. این سیستم مونیتورینگ به 2 شیوه پیاده سازی میشود. نخست به شیوه خودکار و سیستماتیک و روش دوم توسط عامل انسانی که برای اطمینان و صحت عملکرد سیستم اعمال می گردد.

خدمات فنی و تکنیکی در "وب سرویس ها" چگونه عرضه می شود؟وب سرویس

با توجه به تکثر و گستردگی وب سایت هایی که امکان استفاده از این سرویس را دارند و تنوع وسیع آنها از بعد برنامه نویسی و فنی اعم از زبان های مختلف، فریم ورک های متفاوت و یا سیستم های مدیریت محتوا و ... بی تردید در پاره ای از مواقع، ترکیب سرویس دریافتی با کد وب سایت مقصد به راحتی میسر نبوده و بعضا نیازمند تغییرات یا اصلاحاتی است که گروه فنی ما در این زمینه ضمن ارائه مشاوره و همکاری با وب سایت مقصد، در صورت لزوم اقدام به رفع ایراد یا اجرای اصلاحات مورد نیاز خواهد نمود تا اینکه سرویس مورد نظر به درستی در وب سایت مقصد پیاده سازی و هماهنگ گردد.

فرآیند پشتیبانی "وب سرویس ها" به چه شیوه ای صورت می پذیرد؟وب سرویس

در سطح بین المللی، فرآیند و کیفیت پشتیبانی از جمله مهم ترین شاخص های ارزیابی یک وب سرویس مطلوب و کیفی می باشد و بسا وجه تمایز یک سرویس با کیفیت از سایر موارد را در این بخش معین می کنند. در ارائه سرویسی که خود مربوط به بازار های مالی و آنهم بازارهای مالی آنلاین و لحظه ای می باشد رکن پشتیبانی حتی با وجود عدم شکل گیری و و نهادینه شدن ، نقش بی نهایت پررنگی ایفا می نماید. گروه پشتیبانی ما با بهره گیری از ابزار های گوناگون و با حفظ استمرار و پیوستگی در خدمت مشتریان و درخواست های این عزیزان می باشد و علاوه بر تمام این گزینه ها، عدم قطع شدن یا اختلال در سامانه را ضمانت می نماید و در صورت بروز وقفه یا نواقص احتمالی، پاسخ گوی مشتریان می باشد همچنین تا رفع کامل مسئله و اعلام رضایت مشتری به این فرآیند ادامه خواهد داد.

دموی آزمایشی "وب سرویس ها" چیست؟ دوره اش چند روز است؟وب سرویس

برای تسهیل فرآیند همکاری، از جمله تمهیدات لازمی که فراهم شده ،ارائه سرویس مذکور در قالب دوره آزمایشی و کوتاه مدت است تا در این دوره وب سایت پذیرنده قادر باشد سرویس دریافتی را در پلاتفرم فنی خود مورد تست قرار دهد و نواقص یا تداخل های تکنیکی آن را بررسی نماید. در این دوره گروه فنی ما علاوه بر ارائه راهنمایی یا مشاوره های لازم، به فراخور ضرورت، همکاری های مورد نیاز را ارائه می کند. این دوره آزمایشی یک هفته می باشد و طی آن پکیج های درخواستی سفارش دهنده دقیقا مشابه دوره اصلی در اختیار سرویس گیرنده قرار می گیرد.

روش محاسبه هزینه "وب سرویس ها" چیست؟وب سرویس

روش های متنوعی برای محاسبه و دریافت هزینه های این نوع سرویس در سطح دنیا مرسوم می باشد اما مجموع بررسی ها ما را بر آن داشت تا با ترکیب تعدادی از این روش ها به فرمول "قیمت به تناسب ترافیک" دست پیدا کنیم که در مجموع عادلانه ترین شیوه نرخ گذاری و متناسب با توان مالی صاحبان رسانه ها و وب سایت هاست. در این روش دریافت کنندگان خدمات (وب سایت ها) به 4 رده به تناسب تعداد بازدیدکنندگان سایت خود تقسیم می شوند و سطح قیمت متفاوتی برای هریک در نظر گرفته می شود در واقع سایت های پرترافیک که از این خدمات برای تعداد بیشتری از مخاطبان استفاده می کنند هزینه بالاتری خواهند پرداخت.

آیا در خدمات پیامکی، امکان دریافت پیامک توسط تمام خطوط وجود دارد؟خدمات و ابزارها

متاسفانه برای خطوطی که دریافت پیامک های تبلیغاتی را غیر فعال کرده اند عموما با مشکل مواجه شده و امکان دریافت پیامک را ندارند.

مگر پیامک های این سایت جنبه تبلیغاتی دارد؟خدمات و ابزارها

خیر، اما به دلیل محدودیت های اعمال شده از جانب مخابرات. تمام استفاده کننده ها از خدمات ارسال پیامک انبوه، جزء ارسال کنندگان پیامک انبوه تبلیغاتی به حساب می آیند.

در خدمات پیامکی، آیا احتمال خطا در محتوای ارسالی در پیامک ها وجود دارد؟خدمات و ابزارها

بله، با وجود عدم وجود عملیات دستی توسط ما، به دلیل وجود احتمال خطا در اطلاعات ارائه شده توسط منابع و مراجع، امکان خطا در نرخ های ارسالی نیز وجود دارد.

در خدمات پیامکی، هزینه پیامک نرسیده به چه صورتی محاسبه می شود؟خدمات و ابزارها

به دلیل مشکلات موجود در بررسی وضعیت پیامک های ارسالی و عدم امکان کنترل ما روی این سیستم ها، تمام پیامک های ارسالی از طریق سرویس رسیده تلقی می گردد و محاسبه می شود.

در سرویس پیامکی، به طور کلی احتمال نرسیدن پیامک چقدر است؟خدمات و ابزارها

از آن جایی که پیامک به طور مستقیم از طریق مخابرات ارسال می گردد، در صورت دسترس بودن گوشی تلفن همراه شما در شبکه، احتمال نرسیدن ارسال ناموفق پیامک بسیار پایینتر (پایین تر) از پیامک های ارسالی از یک گوشی تلفن همراه به گوشی تلفن همراه دیگر می باشد.

نیاز به دریافت نرخ دیگری دارم آیا امکان دارد که دریافت این نرخ هم در خدمات پیامکی گنجانده شود؟خدمات و ابزارها

در صورت قابل استفاده بودن این نرخ توسط کاربران دیگر سایت و امکان انجام آن از نظر فنی، آن نرخ را حتما به سایت اضافه خواهیم کرد.

در چه ساعاتی نرخ طلا، سکه و ارز مشخص و پیامک ها ارسال می شوند؟خدمات و ابزارها

عموما نرخ بازار آزاد برای سکه و ارز بعد از ساعت 11 و برای طلا ساعت 11:30 مشخص می شود و تا ساعت 6 الی 7 این نرخ تغییر می نماید. در شرایط های خاص که نوسانات زیاد باشد این ساعات ممکن است افزایش پیدا کنند. در روزهای تعطیل و خارج از ساعاتی که ذکر شده، معاملات دیگری نیز ممکن است صورت پذیرد و قیمت ها در حال نوسان باشد اما معمولا از حجم قابل توجهی برخوردار نمی باشند و لذا در تعیین قیمت شاخص ها نقش بارزی ندارند.

آیا وب سایت در شبکه های اجتماعی فعالیت یا حضوری دارد؟سوالات متداول

بله، ما در شبکه های اجتماعی اصلی و پر طرفدار شامل فیس بوک، توئیتر، گوگل پلاس و لینکداین دارای صفحه اختصاصی هستیم و حضور فعالانه ای داریم. اخبار و تحلیل های اختصاصی منتشره در سایت از طریق این صفحات نیز منتشر می شوند و در واقع صفحات مذکور در حکم نمونه های کوچکتر و خلاصه شده سایت هستند که در خدمت علاقه مندان می باشد.

به دنبال یک موضوع خاص هستم و به جهت تعدد بخش ها و گستردگی سایت دچار سردرگمی شده ام، چه راهکاری وجود دارد؟سوالات متداول

شما می توانید از ابزار جستجو که در منوی فوقانی سایت گنجانده شده است استفاده نمایید . این ابزار کل سایت و بخش هایش را جستجو و تمام موارد مرتبط به موضوع مورد نظرتان را در هر سطحی و هر بخشی که قرار دارند  استخراج و فهرست خواهد کرد.

تمایل دارم با وب سایت همکاری داشته باشم از چه راهی اقدام کنم؟سوالات متداول

باعث افتخار ماست و با کمال میل استقبال می کنیم. برای این منظور شما از صفحه استخدام می توانید اقدام بفرمایید. فر م های این بخش با دقت مطالعه و سنجیده شده و به تناسب توانایی های ارائه گردیده با شما تماس و زمینه همکاری تعریف خواهد شد.

فرم استخدام و همکاری را تکمیل کردم چرا با من تماسی گرفته نشد؟سوالات متداول

پر کردن فرم به معنای الزام تماس یا جذب متقاضی نیست بلکه این فرم ها به دقت بررسی می شوند و همگی در آرشیو طبقه بندی شده ما حفظ می شوند و در زمان مقتضی، به تناسب نیازها، با کسانی که تناسب بیشتری با مشاغل مطروحه دارند و واجدین شرایط تماس حاصل می گردد لذا ممکن است همان روز تکمیل فرم یا فرضا 3 ماه بعد با شما تماس گرفته شود.

چگونه می توانم در نمایشگاه ثبت نام کنم؟خدمات و ابزارها

شما می توانید از طریق صفحه ثبت نام در نمایشگاه نسبت به تکمیل فرم و ثبت نام اقدام کنید متعاقبا از گروه اجرایی با شما تماس حاصل کرده و هماهنگی های لازم جهت اختصاص یک صفحه و درج اطلاعات و محصولات شما صورت خواهد پذیرفت.

آیا اختصاص صفحه در نمایشگاه و سایر خدمات آن رایگان می باشد؟خدمات و ابزارها

بله، کاملا رایگان می باشند.

وب سرویس شامل چه نرخ هایی است؟وب سرویس

در این وب سرویس 4 دسته نرخ لحظه ای ارائه می گردد که به تفکیک عبارتند از: 

گروه بازار طلا شامل انس  طلا و نقره، طلای 18، طلای 24 عیار، مثقال طلا

گروه بازار سکه شامل سکه بهار آزادی، سکه امامی، نیم سکه، ربع سکه، سکه گرمی

گروه بازار سرمایه و بازارهای جهانی شامل شاخص بورس، سررسیدهای سکه آتی، اونس پلاتین، اونس پالادیوم، نفت برنت و نفت سبک

گروه بازار ارز شامل  نرخ لحظه ای دلار و تمام دیگر ارزها 

آیا امکان دریافت نمودارها هم از طریق وب سرویس وجود دارد؟وب سرویس

خیر و برای آینده هم برنامه ای جهت افزودن این امکان پیش بینی نشده است.

آیا مبلغ قید شده برای هر گروه، بابت پکیج کامل همه نرخ ها برای آن گروه می باشد؟وب سرویس

بله، فرضا اگر مبلغ ماهیانه برای گروه اول 150 هزار تومان قید شده است این مبلغ برای کل نرخ های قابل ارائه است در واقع مشمولان گروه اول با پرداخت این مبلغ به صورت ماهیانه، کل نرخ ها را در قالب وب سرویس دریافت می نمایند.

روش دریافت قیمت ها در قالب جاوا اسکریپت با JSON و XML چه تفاوتی دارد؟وب سرویس

اگر متقاضی توانایی کدنویسی یا مهارت تکنیکی لازم را برای استفاده از نرخ ها داشته باشد که در 2 قالب JSON و XML نرخ ها را دریافت و به شکل دلخواه استفاده خواهد کرد اما پاره ای از درخواست کنندگان ممکن است توانایی فنی استفاده از فرمت های فوق را نداشته باشند برای این عزیزان حالت سوم که همان استفاده از جاوا اسکریپت می باشد پیش بینی شده است . در این روش متقاضی یک تصویر اسکرین شات از صفحه وب سایت خود تهیه و محل درج نرخ ها را به انضمام رنگ ترجیحی و سایر خصیصه های گرافیکی مد نظر، تهیه و همراه سفارش خود ارسال می نماید. تیم فنی بر همان اساس، کدهای مورد نیاز را تولید و برای متقاضی ارسال می نماید. در انتها متقاضی می باید صرفا کد مذکور را در قالب سایت خود کپی نماید تا قیمت ها را به صورت لحظه ای دریافت کند.

آیا در حال حاضر مشکلی در سامانه پیامکی وجود دارد؟ چرا این سامانه فعال نیست؟خدمات و ابزارها

بله، سامانه مذکور در حال حاضر فعال نیست . این نوع سامانه ها و کارکردها در حال حاضر قدیمی شده و در بازار لحظه ای امروز، چندان کارا و موثر نمی باشند لذا  با تغییر زمان و کذشت چند سال نیاز به یک بازبینی جدی در ساختار و عملکرد این سامانه و استفاده از روش های نوین محسوس است و بسا که این بررسی ها منتج به این شود که به طور کلی سیستم پیامک برای اطلاع رسانی در بازارهای طلا، سکه و ارز دیگر کارایی ندارد .

برای اطلاع از تعرفه قیمت ها به کجا مراجعه کنم؟درج آگهی

برای این منظور به صفحه تبلیغات رجوع کنید. در پایین صفحه بخشی برای این منظور وجود دارد که شما باید در فیلد خالی آن، نشانی ایمیل خود را وارد نمایید. پس از ثبت درخواست، لیست قیمت ها ظرف یک ساعت برای شما ارسال می گردد.

قیمت هر کلیک در روش کلیک بیس چقدر است؟درج آگهی

120 تومان معادل  1200 ریال. فرضا شما برای دریافت 1000 کلیک یا 1000 بازدید کننده منحصربفرد باید 120.000 تومان متقبل هزینه شوید.

چرا در روش کلیک بیس، درج شماره تلفن و نشانی اینترنتی ممنوع می باشد؟درج آگهی

در روش کلیک بیس ، درج شماره تلفن و نشانی در بنرها ممنوع می باشد چرا که اگر این اطلاعات هم به مخاطب ارائه گردد بخش عمده ای از کسانی که علاقه مند به محصول مذکور شده اند دیگر نیازی به کلیک روی بنر تبلیغ پیدا نخواهند کرد و می توانند از طریق شماره تلفن یا نشانی به آگهی دهنده مراجعه کنند که در واقع نوعا نقض فلسفه آگهی کلیک بیس به حساب می آید لذا در آگهی های کلیک بیس صرفا محصول یا خدمات آگهی دهنده شرح داده می شود و معرفی می گردد و امکان درج تلفن و نشانی و …. میسر نیست.

فرمت های مجاز فایل آگهی کدامند؟درج آگهی

PNG, JPEG, GIF. در واقع بنر ارسالی شما باید در یکی از فرمت های مورد اشاره باشد.

دوره زمانی چرخش آگهی های داخل هر باکس چقدر است؟درج آگهی

20 ثانیه یعنی هر آگهی برای مدت 20 ثانیه نمایش داده می شود و سپس آگهی بعدی جایگزین می گردد و آن هم برای مدت 20 ثانیه نمایش داده می شود و به همین سیاق چرخه تکرار می گردد.

محدودیت حجمی بنرها چیست و برای هر سایز چه مقدار است؟درج آگهی

به جهت سهولت در لوود صفحه و تجربه بازدید بهتر برای کاربران، تلاش شده است از نهایت فشرده سازی و کم حجم ترین و سبک ترین تصاویر و آیتم ها در تولید سایت بهره گرفته شود و لذا آگهی های تجاری نیز بر همین منوال باید دارای حجم و وزن بهینه باشند تا بار اضافی به صفحه تحمیل نگردد لذا در  این راستا برای بنر های هر باکس به تناسب اندازه اش، محدودیتی در نظر گرفته شده است که سفارش دهندگان محترم می باید آن را در هنگام تهیه طرح، رعایت نمایند.

این محدودیت برای سایز  640 در 90 برابر است با 25 کیلوبایت.

این محدودیت برای سایز 280 در 90 برابر است با 14 کیلوبایت.

این محدودیت برای سایز 280 در 400 برابر است با 30 کیلوبایت.

این محدودیت برای سایز 350 در 60 برابر است با 20 کیلوبایت.

این محدودیت برای سایز 240 در 190 برابر است با 24 کیلوبایت.

خبرنامه های ارسالی شامل چه مطالبی می باشند؟ و چگونه می توان برای دریافت آنها ثبت نام نمود؟خدمات و ابزارها

خبرنامه های سایت شامل تیتر و خلاصه کلیه اخبار تخصصی بازار طلا، سکه، ارز و سایر بازارهای پولی و مالی در طول یک روز کاری می باشند که در یک قالب یکدست برای مخاطبان ارسال می گردد، به انضمام هر خبر و خلاصه اش، لینک مشاهده اصل خبر در وب سایت هم وجود دارد که مخاطبان در صورت تمایل برای مشاهده و مطالعه متن کامل خبر از آن استفاده خواهند کرد.

جهت ثبت نام دریافت خبرنامه، یا در صفحه نخست، به انتهای ستون دوم از سمت چپ مراجعه نموده و با درج نشانی ایمیل و ثبت آن، به این مهم مبادرت ورزند و یا به صفحه اختصاصی ثبت نام خبرنامه مراجعه و با روش مشابه آنچه گفته شد نسبت به ثبت نام اقدام فرمایند.

فواصل زمانی ارسال خبرنامه چقدر است؟ و در صورت تمایل به انصراف از دریافت خبرنامه چه باید کرد؟خدمات و ابزارها

خبرنامه ها روزانه می باشند و در طول 6 روز کاری هفته  بلاوقفه ارسال می شوند. در صورت تمایل به انصراف، به قسمت پایین خبرنامه (پایین ترین نقطه ایمیل ارسالی ) مراجعه و در آنجا بر  گزینه لغو عضویت (Unsubscribe) کلیک نمایید. در صورتی که پس از این اقدام، در روزهای بعد بازهم دریافت خبرنامه ها متوقف نشد مراتب را به همراه نشانی ایمیلی که از دریافت خبرنامه ها منصرف شده است برای ما از طریق صفحه تماس با ما ارسال فرمایید تا توسط اپراتور اعمال گردد.

کتاب سرا چیست؟ و به چه چیزی می پردازد؟خدمات و ابزارها

کتاب سرا بخشی است که به معرفی کتاب "همه آنچه درباره طلا و جواهر باید بدانیم " اختصاص یافته است و طی آن اطلاعات و مشخصات کتاب و مختصری از برخی از بخش های آن جهت آشنایی مخاطبان عرضه گردیده است.

در صورتی که کسی تمایل به خرید کتاب داشته باشد باید از چه طریق اقدام کند؟خدمات و ابزارها

2 راه وجود دارد. 

نخست خرید آنلاین اثر است که برای این منظور از طریق گزینه خرید آنلاین کتاب می توان اقدام کرد که علاوه بر این صفحه، لینک مذکور در بالای بخش کتاب سرا نیز موجود است. پس از انتخاب این گزینه، سفارش دهنده به سامانه پشتیبانی ما منتقل و در آنجا در قالب چند سئوال، اطلاعات لازم از وی دریافت و حساب کاربری وی ساخته می شود که این اطلاعات جهت ارسال پستی کتاب مورد استفاده قرار می گیرند و پس از ساخته شده حساب، سفارش دهنده به طور مستقیم به درگاه بانک هدایت می شود و اقدام به پرداخت هزینه سفارش خود خواهد نمود.

روش دوم واریز وجه سفارش به یکی از این شماره های حساب و سپس ارسال فیش واریزی به همراه نام، نشانی دقیق پستی و شماره تلفن همراهش از طریق فرم تماس برای ماست. به دنبال ثبت چنین موردی، اعضای تیم پشتیبانی با وی تماس حاصل نموده و نسبت به کنترل آدرس هماهنگی لازم را به عمل می آورند و سپس سفارش را برای مشتری ارسال خواهند کرد.

قیمت هر جلد کتاب چقدر است؟خدمات و ابزارها

قیمت هر جلد کتاب هشتاد هزار تومان معادل هشتصد هزار ریال می باشد.

هر یک از رنگ های قرمز، سبز و زرد در سایت نشانه چه وضعیتی می باشند؟سوالات متداول

رنگ قرمز نشانه وضعیت نزولی در بازارهاست

رنگ سبز نشانه وضعیت صعودی در بازارهاست

رنگ زرد نشانه وضعیت خنثی و ایستا در بازارهاست.

این رنگ ها، بخشی از استاندارد بین المللی بازارهای پولی و مالی و اقتصادیست و به دلخواه برگزیده نشده اند بلکه در تمام جهان یکسان می باشند.

چند نوع خبر یا مطالب خبری در سایت ارائه می شود؟اخبار و محتوا

 به طور کلی در سایت 2 گروه خبر عرضه می شود. گروه اول به نام "اخبار و تحلیل ها" و گروه دوم با نام "اخبار لحظه ای".

اخبار و تحلیل ها: بخش اخبار و تحلیل ها همان گونه که از نامش پیداست دارای بار تحلیلی بیشتری است . در واقع مطالب این بخش بیش از آنکه حامل پیام یا اطلاع دادن پدیده یا اتفاقی باشند عمدتا بر تحلیل و ارزیابی مسائل تمرکز دارند و تامل و تعمق بیشتری در ذات مسائل و کنکاش علل و ریشه ها خواهند داشت.

اخبار لحظه ای: این دسته از اخبار بیشتر و عمدتا بر خلاف دسته قبل، وظیفه اطلاع رسانی وقایع و رویدادها را دارند در واقع می توان آنها را نمونه دقیق خبر به مفهوم کلاسیک آن دانست.

بخش " اخبار و تحلیل ها " شامل چه بخشها و چه نوع محتوایی است ؟اخبار و محتوا

این بخش خود بر 2 قسم است: اخبار و تحلیل های تخصصی و اخبار و تحلیل های اقتصادی.

در بخش اخبار و تحلیل های تخصصی، کلیه مطالب و خبرها، گزارشات، تحلیل ها، اخبار ترجمه شده و برآوردهای مربوط به بازار های طلا، سکه، ارز، دلار و حوزه های مشابه و هم خانواده ارائه می گردد در واقع محتوای تحلیلی مرتبط با موضوعات اصلی سایت، در این قسمت عرضه می شود.

در بخش اخبار و تحلیل های اقتصادی، کلیه مطالب و گزارشات، یادداشت ها و مطالب تحلیلی سایر زمینه های اقتصادی نظیر بورس و بازار سرمایه، بازار نفت، بانک و بیمه، بازار خودرو، مسکن و دیگر زمینه ها عرضه می شود.

بخش اخبار و تحلیل ها در چه بخش هایی از سایت موجود و در دسترس می باشد؟اخبار و محتوا

برای دستیابی به این بخش چندین روش و چند جایگاه مختلف تعبیه شده است. 

1. در منوی سایت، گزینه هفتم با عنوان اخبار و تحلیل ها مختص این بخش می باشد و 2 ساب منو هم به تناسب 2 بخش فوق الذکر در این قسمت گنجانده شده اند.

2. در صفحه نخست سایت، ستون سمت چپ که از بالا تا کف سایت کشیده شده است مختص همین اخبار و تحلیل هاست که به 2 گروه مسازی منقسم گردیده اند و فهرست آخرین مطالب هر بخش در آنها ارائه می شود.

3. در عموم صفحات داخلی، ستون دوم از سمت چپ

نکته مهم : یک نشانه واضح و موثر برای تشخیص این اخبار و تمایز آنها نسبت به اخبار لحظه ای، رنگ هاور آنهاست. (رنگی که با قرار گرفتن ماوس روی اخبار پدیدار می شود) این رنگ برای              بخش اخبار و تحلیل ها، آبی و برای بخش اخبار لحظه ای، نارنجی می باشد.

بخش اخبار لحظه ای شامل چه بخش ها و چه نوع محتوایی می باشد؟اخبار و محتوا

در این بخش کلیه اخبار عرصه اقتصادی کشور به تفکیک بخش های مختلف، به مخاطبان محترم عرضه می گردد. اخبار لحظه ای را می توان به تنهایی یک وب سایت مستقل و کامل خبری محسوب کرد چرا که مخاطبان از خلال آن در جریان جزئی ترین اتفاقات و اخبار اقتصادی کشور به تفکیک موضوع و با کامل ترین جزییات قرار می گیرد. این بخش به 8 زیر شاخه تقسیم می گردد که عبارتند از : 

1. طلا و سکه

2. ارز و دلار

3. خودرو

4. مسکن

5.بورس

6. انرژی

7. بانک و بیمه

8. تمام خبرهای اقتصادی

هر بخش به طور کلی نمایانگر گوشه ای از اقتصاد و امور وابسته به آن است. در این بخش خبرهای اقتصادی از کلیه رسانه ها، مطبوعات، نشریات، وب سایت ها و خبرگزاری های ایران شناسایی، استخراج، فراخوانی، گردآوری،  پردازش، طبقه بندی و ارائه شده و خروجی آن درقالب اخبار اقتصادی به عموم علاقه مندان و مخاطبان ارائه می گردد. دایره پوشش این بخش به تقریب کلیه رسانه های فعال کشور را شامل می شود و حتی به جرات می توان عنوان کرد تمامی اخبار منتشره رسانه های فارسی زبان در زمینه اقتصاد، از طریق این بخش برای بازدیدکنندگان محترم در دسترس و قابل استفاده خواهد بود .

بخش اخبار لحظه ای در چه بخش هایی از سایت موجود و در دسترس می باشد؟اخبار و محتوا

اخبار لحظه ای از 3 بخش در دسترس و قابل استفاده می باشند

1. در منوی اصلی سایت گزینه نهم مربوط به اخبار لحظه ایست که این منو خودش دارای 8 زیر شاخه متناظر با 8 بخش اخبار لحظه ایست.

2. روش دوم به کف سایت مربوط می شود. اگر دقت کنید در بخش فوتر (بخش پایینی سایت) نوار آبی رنگی وجود دارد که روی آن آپشنی بنام " پخش زنده اخبار " قابل مشاهده است و در کنارش، 8 زیر مجموعه اخبار لحظه ای چیده شده اند. این بخش شیوه دوم دسترسی به اخبار زنده یا همان لحظه ای می باشد.

3. در صفحات داخلی ، ستون نخست از سمت چپ مختص اخبار لحظه ایست. این ستون که در سراسر ردیف راست امتداد پیدا کرده، شامل 6 بلوک پرطرفدارتر اخبار لحظه ای یعنی 1. طلا و سکه  2. ارز و دلار   3. خودرو  4. مسکن  5. بورس  6. انرژی می باشد

نکته مهم : یک نشانه واضح و موثر برای تشخیص این اخبار و تمایز آنها نسبت به اخبار و تحلیل ها، رنگ هاور آنهاست. (رنگی که با قرار گرفتن ماوس روی اخبار پدیدار می شود) این رنگ برای بخش اخبار و تحلیل ها، آبی و برای بخش اخبار لحظه ای، نارنجی می باشد.

شیوه و روش ارائه اخبار در بخش اخبار لحظه ای چگونه است؟اخبار و محتوا

به شیوه آی فریم iFrame می باشد که متداول ترین روش ارائه اخبار در سامانه هایی با این ویژگی هاست. در این روش با کلیک بر روی هر عنوان، صفحه جدیدی گشوده می شود که بخشی از آن فرضا در این وب سایت باند آبی رنگ بالا و باند مشکی اعلام نرخ های لحظه ای در پایین متعلق به وب سایت عرضه کننده است ولی در قسمت اصلی صفحه، صفحه وب سایت مادر یا وب سایت اصلی عرضه کننده خبر  دیده می شود. 

منابع خبری مورد استفاده در بخش اخبار لحظه ای کدامند؟ و بر چه مبنایی گزینش شده اند؟اخبار و محتوا

کلیه وب سایت ها، خبرگزاری ها، پایگاه های اطلاع رسانی، یا به عبارتی کل منابع خبری و اطلاعاتی فارسی زبان منابع بالقوه ای می باشند که سامانه خبرخوان اخبار لحظه ای، مطالب را از آنها استخراج و گردآوری می کند اما در این بین به جهت ممانعت از تکرار بیش از حد و حفظ اصالت و اعتبار مطالب، منابع در چندین مرحله فیلتر و برجسته ترین و بهترین آنها انتخاب شدند. گفتنی است که به تعداد و حجم منابع به طور پیوسته افزوده می شود چنانکه در این مدت، ماهانه بین 5 تا 10 منبع اضافه شده است و هم اکنون جمع منابع این بخش بالغ بر 380 منبع خبری و محتوایی می باشند.

در بخش اخبار لحظه ای، چرا برخی خبرها تکرار شده اند؟اخبار و محتوا

در برخی مواقع ممکن است که خبری از یک منبع ارائه شود و تعداد  زیادی از سایر وب سایت ها به جهت اهمیت آن خبر، مطلب مذکور را بازنشر نمایند یعنی عین آن را در وب سایت خود عرضه کنند که امری معمول تلقی می شود و کلیه وب سایت های خبری، بخش عمده مطالب خود را از گلچین و عرضه اخبار سایر سایت ها تامین می کنند. در شرایط مذکور یک خبر با تیتر و محتوای یکسان فرضا در 10 منبع خبری عرضه شده است در این شرایط سامانه خبرخوان، مطلب مذکور را از 10 منبع مورد اشاره استخراج می کند. در اینجا اگر تیتر و متن خبر اصلی، عینا در هر یک از 10 منبع دیگر کپی شده باشد که موارد کپی شده، حذف می گردند فرضا اگر 10 منبعی که خبر اصلی را بازنشر کرده اند همگی عین تیتر و متن خبر را کپی کرده باشند همگی حذف و خبر اصلی فقط یکبار در لیست اخبار عرضه خواهد شد اما اگر هر  یک از آن 10 منبع تغییری در تیتر یا متن خبر ایجاد کرده باشند وضعیت تفاوت خواهد د اشت. در این گونه موارد سامانه اقدام به مقایسه می کند بدین معنا که بوسیله مجموعه ای از قوانین و دستورالعمل ها که برایش تعریف شده، به بررسی این نکته می پردازد که مطلب اخذ شده از وب سایت x با اصل خبر، یکسان می باشد یا خیر. تدقیق این موضوع به شیوه اتوماتیک، امر نسبتا پیچیده ای است که هرگز به موفقیت 100 درصد آن نمی توان مطمئن بود لذا در مواردی ممکن است عین خبر با تغییراتی در یک سایت دیگر منتشر شده باشد اما سامانه خبرخوان آن را خبر مستقلی تشخیص دهد و مجددا اقدام به ارائه آن در لیست اخبار نماید که در این شرایط شاهد تکرار چندباره یک عنوان منتها از منابع مختلف در لیست اخبار خواهیم بود. در تلاش هستیم که با توسعه و گسترش قابلیت ها، امکان تدقیق هر چه بیشتر نتایج و لذا ارائه یک خروجی بی نقص تر و یکدست تر را فراهم کنیم.

در بخش اخبار لحظه ای، پس از مطالعه خبر، چطور می توانم مجددا به لیست اخبار بازگردم؟اخبار و محتوا

در این بخش، در باند بالای هر خبر، فهرست تمام بخش های اخبار لحظه ای قید شده اند که کاربر با انتخاب هر گزینه به صفحه مورد نظر هدایت خواهد شد علاوه بر این و در کنار آیتم های مذکور، بخشی که خبر حاضر متعلق به آن است بوسیله یک دکمه به رنگ نارنجی و به طور جداگانه مشخص شده است. فرضا خبری که الان در صفحه اش حضور دارید اگر به بخش خودرو تعلق دارد عنوان بخش خودرو در گزینه نارنجی رنگ قابل مشاهده است.

در بخش اخبار و تحلیل ها، پس از مطالعه یک خبر، چطور می توانم به فهرست خبرها برگردم؟اخبار و محتوا

در ذیل تمام خبرها 2 گزینه بزرگ به رنگ نارنجی وجود دارد که یکی برای بازگشت به صفحه نخست و دیگری برای بازگشت به فهرست مطالب همان بخش کاربرد دارند.

در بخش اخبار لحظه ای، وقتی ماوس روی عنوان یک خبر قرار می گیرد پنجره ای گشوده می شود. این پنجره حاوی چه اطلاعاتی است؟اخبار و محتوا

در این پنجره 3 خصیصه عنوان می گردد. 1. تیتر خبر 2. منبع خبر (وب سایت یا مرجعی که خبر از آن اخذ گردیده است) 3. زمان دریافت خبر (زمانی که خبر توسط روبات های سامانه از سایت مرجع، استخراج و اخذ گردیده است. در سامانه حاضر به تقریب در هر 3 دقیقه تمام منابع خبری جهت بررسی ارائه خبر جدید در آنها، یک بار مرور می شود لذا با این پوشش سریع، در عموم مواقع در کمتر از 15 دقیقه اخبار جدید استخراج و در اختیار مخاطبان قرار می گیرد فرضا اگر مطلبی ساعت 10:15 دقیقه در خبرگزاری فارس مخابره گردد عموما تا ساعت 10:30 دقیقه این خبر کشف، استخراج، طبقه بندی و در وب سایت TGJU عرضه شده است )

تولبار چیست؟ و چه کارکردی دارد؟خدمات و ابزارها

تولبار (نوار ابزار هم گفته می شود) برنامه ایست که بر روی مرورگر کاربر (نظیر اینترنت اکسپلورر، فایرفاکس، گوگل کروم و .........) قابل نصب می باشد و پس از نصب، ابزارها، اطلاعات، دسترسی ها و یا کلیدهای میانبری را جهت تسریع و تسهیل نیاز های کاربران در اختیار آنها قرار می دهد. فلسفه وجودی این برنامه ها به نیاز پیوسته کاربران به ابزار یا اطلاعات خاصی برمی گردد لذا برای اتلاف زمان و انرژی کمتر و سهولت کاربران،این تولبارها یا نوار ابزارها ساخته شدند. با یک مثال موضوع روشن تر می شود فرض کنید که کاربری برای فعالیت روزانه اش نیازمند تبدیل تاریخ شمسی به میلادی است و در طول روز 30 نوبت این اقدام را انجام می دهد و برای این منظور از وب سایتی که این مبدل را طراحی و ارائه کرده استفاده می کند. در مدل قدیمی وی باید برای هر نوبت این تبدیلات به سایت مذکور رجوع می کرد که قاعدتا کار ملال آوری بود. حال فرض کنید که وب سایت مذکور، این مبدل را به همراه مبدل تاریخ شمسی به قمری و مبدل تاریخ قمری به میلادی و همچنین تعدادی دیگر از ابزارهای مرتبط، در قالب یک نولبار (نوار ابزار) ارائه نماید. در این حالت کاربر مذکور آن را به راحتی روی مرورگر خود نصب می کند و از آن پس نیاز به رجوع به وب سایت مذکور نخواهد داشت و در حال مشاهده هر صفحه ای از هر وب سایتی باشد در صورت لزوم، به قسمت بالای مرورگر خود مراجعه و از مبدل تاریخ به سادگی استفاده خواهد کرد.

تولبار چگونه نصب می گردد؟خدمات و ابزارها

برای نصب تولبار اختصاصی وب سایت TGJU کافیست که از منوی ابزارها بر روی گزینه تولبار اختصاصی کلیک نمایید و یا به ساده ترین روش ممکن، بر روی تصویر بزرگ تولبار که در پایین تمام صفحات سایت قرار دارد کلیک نمایید، در هر دو حالت به صفحه ای در وب سایت آلکسا که موتور عملیاتی تولبار می باشد و به تقریب عموم تولبار ها با استفاده از آن ساخته می شوند منتقل خواهید شد. در آنجا نیز با یک کلیک تولبار بر روی مرورگرتان نصب و اضافه می شود.

تولبار چه کارکردهایی دارد؟خدمات و ابزارها

مجموعه ای از امکانات بوسیله تولبار به کاربران ارائه می شود که مهم ترین و اصلی ترین آن نرخ های زنده و لحظه ای می باشند که به صورت زنده و همزمان با سایت یا با چند ثانیه ای تاخیر بر روی تولبار هم آپدیت می شوند. در واقع کاربران با نصب تولبار نیازی به مراجعه به وب سایت نخواهند داشت و به راحتی در هر لحظه روی مرورگرشان می توانند از نرخ های لحظه ای مطلع گردند. علاوه بر این مواردی چون عناوین اخبار لحظه ای، لینک های کاربردی سایت، فرم تماس با ما، جستجوگر گوگل، چک میل و .... نیز از طریق تولبار در دسترس می باشند.

آیا امکان انتشار آن دسته از اخبار سایت که مورد پسندم بوده است در شبکه های اجتماعی وجود دارد ؟ چگونه؟راهنما

بله، 3 ثانیه پس از گشودن هر یک از صفحات سایت، زبانه ای از سمت راست، وارد صفحه می شود که مشتمل بر مجموعه ای از ابزارهاست. 4 گزینه ابتدایی آن برای بازنشر خبرها در 4 شبکه اجتماعی اصلی به کار می روند و علاوه بر آن دکمه پنجم که نشان پاکت نامه بر آن درج شده است برای ایمیل کردن خبرها، گزینه ششم که کلمه P بر آن درج شده برای تهیه نسخه PDF صفحه و گزینه هفتم هم که نشان پرینتر بر آن درج شده است برای تهیه نسخه پرینتی قابل استفاده می باشند. 

علاوه بر تمام این موارد، با کلیک بر گزینه هشتم که با نشان + دیده می شود امکان انتشار صفحه سایت در بیش از 300 شبکه اجتماعی و یا استفاده از طیف متنوعی از ابزارها و امکانات ارائه می گردد که مجموعه این ابزارها، کامل ترین و متنوع ترین پکیج باز نشر اخبار و سایر مطالب سایت را در اختیار کاربر قرار می دهند.

در بخش نظرات، گزینه ای وجود دارد به نام "به اشتراک گذاری"این ابزار چه کارکردی دارد؟اخبار و محتوا

گزینه "به اشتراک گذاری" برای بازنشر اخبار مورد پسند شما در فیس بوک یا توئیتر به کار می رود. به این شکل که اگر تمایل به اشتراک یک خبر از طریق صفحه فیس بوک یا توئیتر خود با دوستانتان داشته باشید می توانید با زدن این گزینه، از طریق پنجره ای که گشوده می شود وارد حساب توئیتر یا فیس بوکتان شوید و سایر مراحل اتوماتیک به انجام می رسد و خبر از طریق حساب یا صفحه شما در آن شبکه های اجتماعی انتشار پیدا می کند.

ابزار "اشتراک" در پایین پنل درج نظرات (دیسکاس) چه کارکردی دارد؟اخبار و محتوا

اگر شما در حال تبادل نظر در یک مبحث یا پیرامون یک خبر می باشید یا در یک موضوع و مبحثی، نظرات سایر کاربران را مشاهده کرده اید و اطلاع از ادامه این مباحث و نظرات جدیدی که افزوده می شوند برای شما جالب توجه است این ابزار شما را به مقصود می رساند، به این شکل که شما با فشردن این گزینه و  وارد ساختن نشانی ایمیل خود در فیلدی که گشوده می شود از تمام اطلاعات و یا نظرات جدیدی که به آن بخش در آینده اضافه خواهد شد از طریق ایمیل مطلع می شوید.

بازارهای داخلی و نرخ هایش از چه ساعتی باز و در چه ساعتی بسته می شوند؟سوالات متداول

عموما بازار ارز از ساعت 11 صبح گشوده می شود و بازار طلا و سکه نیز اندکی پس از آن یا مقارن با بازار ارز فعالیتش را آغاز می کند و در ساعت 6 عصر نیز که آخرین معاملات به انجام می رسد فعالیت و داد و ستد در این بازارها پایان می یابند.  ممکن است جسته و گریخته معاملاتی پس از این ساعات به انجام برسد که چندان به صحت و اعتبار آنها نمی توان یقین داشت و لذا تاثیری در بازار نخواهند داشت.

برابری ارزها به معنای چیست؟سوالات متداول

رقمی است که بیانگر ارزش یک ارز در برابر ارز دیگر و عموما در برابر دلار می باشد در واقع به قیمت ارز یک کشور بر حسب ارز کشور دیگر اطلاق می شود. این شاخص یعنی برابری ارزها، ارزش پول کشوری را برحسب پول کشوری دیگر در زمان معین نشان می دهد. بنابراین نرخ برابری هر ارزی نسبت به ارز کشور دیگر تعیین می شود لذا برای محاسبه آن همواره به جای یک ارز، یک جفت ارز خواهیم داشت فرضا نرخ درهم در مقابل دلار یا نرخ دلار در برابر ین و ... به عنوان مثال عبارت EUR/USD = 1.5750
نشان دهنده نرخ یورو (ارزش برابری یورو) نسبت به نرخ دلار آمریکا است و بدین معنی که در حال حاضر ارزش 1 واحد از پول طرف اول (یورو) معادل 1.5750 از پول طرف دوم (دلار آمریکا) می باشد . در اغلب بازارهای ارزی دنیا به علت تسلط دلار به عنوان ارز قوی، نرخ دلار به عنوان پایه و پول ملی آن کشور به عنوان متغیر نسبت به دلار محاسبه می شود .

در بخش اخبار و تحلیل ها، وقتی ماوس روی عنوان یک خبر قرار می گیرد پنجره ای گشوده می شود. محتوای این پنجره چیست؟اخبار و محتوا

در این پنجره خلاصه ای از خبر ارائه می شود و مهم ترین کاربرد آن در این است که کاربر با نگه داشتن ماوس روی هر عنوان، چند خط یا چکیده مطلب را مرور می کند و در صورتی که علاقه مند به مطلب مورد نظر گردید آن را به طور کامل مطالعه خواهد کرد و به این شیوه صرفه جویی قابل توجهی در زمانش حاصل می شود همچنین در شرایطی که کاربری زمان کافی برای مطالعه کامل همه اخبار ندارد با استفاده از این خصیصه، می تواند مرور سریعی بر اهم مطالب و اخبار داشته باشد.

آیا قیمت فلزات پایه نیز در سایت ارائه می گردد؟ در کدام قسمت؟سوالات متداول

بله شما می توانید از صفحه بورس و بازارهای جهانی، از قیمت های لحظه ای، میزان و درصد تغییر لحظه ای و همچنین بالاترین و پایین ترین رقم ثبت شده برای فلزلات پایه نیز اطلاع حاصل کنید. فلزات پایه شامل مس، آلومینیوم، نیکل، سرب و روی می باشند. همچنین اطلاعات لحظه ای انواع نفت و فلزات گرانبهای کم مصرف تر نظیر پلاتین و پالادیوم و کلیه بورس های جهانی در همین صفحه قابل دستیابی می باشند.

از کجا می توانم اطلاعات زنده و لحظه ای بورس آتی سکه را پیدا کنم؟بورس

شما می توانید اطلاعات لحظه ای بازار آتی سکه را از صفحه نخست سایت و زیر نرخ ارزها ملاحظه بفرمایید. علاوه بر آن می توانید از صفحه بورس آتی سکه نیز که به همین منظور اختصاص دارد اقدام به مشاهده جداول و اطلاعات لحظه ای بازار آتی نمایید.

مطالب بخش دیده بان در زمینه چیست؟اخبار و محتوا

مطالب بخش دیده بان، مجموعه ای از یادداشت ها و تک نگاری ها در زمینه تحلیل بازارهای طلا، ارز و به طورکلی بازارهای مالی و سرمایه ایست. این مطالب به جهت نگاه کارشناسی و تحلیلی مولف، برای مخاطبان روشنگر و راهگشا خواهد بود. از این روی به این بخش عنوان "دیده بان" اطلاق گردیده است.

اتاق تعاملات چیست ؟ و چه کارکردی دارد؟سوالات متداول

اتاق تعاملات نوعی شبکه اجتماعی یا بستری است که کاربران سایت را به هم مرتبط ساخته و بستری برای گفت و گو، تبادل نظر، اندیشه و اطلاعات آنها فراهم می کند. 

مرجع فهرست صرافی های مجاز چیست؟ و در چه بازه های زمانی بروزرسانی می شود؟خدمات و ابزارها

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران . به تناسب و مقارن با آپدیت شدن این فهرست توسط بانک مرکزی، فهرست صرافی ها در وب سایت نیز آپدیت خواهد شد.

مرجه فهرست سکه فروشان مجاز چه نهادی است ؟ و در چه بازه های زمانی بروزرسانی می شود؟خدمات و ابزارها

اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان طلا، جواهر، نقره و سکه. اتحادیه به عنوان متولی بازار سکه، پس از غربال و سنجش اعتبار واحدهای صنفی، تعدادی از واحدها را به عنوان واحدهای صاحب اعتبار و دارای مجوز رسمی از طریق وب سایت خود (وب سایت حاضر) در صفحه فهرست سکه فروشان مجاز اعلام همگانی کرده است. مجددا از همین طریق اعلام می گردد که هموطنان بویژه ساکنین محترم شهر تهران در هنگام خرید، به طور دقیق به جواز کسب واحد صنفی و مجوز پلمپ سکه دقت نمایند چرا که سکه هایی که از واحد های مجاز تهیه شده باشد دارای هولوگرام اختصاصی و در صورت بروز تخلف قابل ردیابی است اما سکه هایی که توسط واحدهای فاقد پروانه کسب ارائه می شود از این خصیصه برخوردار نیستند. شایان ذکر است که این فهرست به صورت فصلی بروزرسانی می شود و موارد حذف یا اضافه شده در آن لحاظ خواهند شد.

اگر مشخصات یک واحد سکه فروش دارای پروانه کسب، در فهرست واحدهای مجاز نبود مسئول واحد صنفی چگونه این امر را می تواند به وب سایت اطلاع دهد؟خدمات و ابزارها

از طریق فرم تماس با ما. لطفا در پیام ارسالی خود قید بفرمایید که :

1. مشخصات شما به اشتباه درج گردیده یا به طور کل در وب سایت قید نشده است.

2. در صورت عدم قید شدن مشخصات، موارد لازم شامل نام و نام خانوادگی، نشانی واحد صنفی، عنوان تابلو، شماره تلفن و کد واحد را برای ما ارسال نمایید و به انضمام این موارد شماره همراه مسئول واحد صنفی نیز قید گردد.

3. در صورت درج مشخصات اشتباه، لطفا موارد خطا را اعلام و صورت اصلاح شده آن را هم با فاصله در کنارش درج نمایید نظیر اطلاعات خطا / اطلاعات صحیح (اصلاح شده) ، علاوه بر این موارد شماره همراه مسئول واحد صنفی نیز قید گردد.

بخش مسروقات چیست و چه فوایدی دارد؟خدمات و ابزارها

مسروقات بخشی است که به نمایش طلا و جواهرات سرقت شده می پردازد. هدف از این بخش، اعلام عمومی و ثبت و نگه داری تصاویر کالاهای مسروقه جهت کمک به یافتن آنهاست. همچنین همکاران محترم در سراسر کشور در زمان مواجهه با کالا یا فروشنده ای که نسبت به صحت مدعاها و اجناس تردید می یابند می توانند به این بخش مراجعه و مورد مدنظرشان را کنترل کنند. 

در صورتی که سرقتی از یک فرد صورت پذیرد چگونه می تواند کالاهای مسروقه خود را در بخش مسروقات اعلام نماید؟خدمات و ابزارها

برای انجام این مهم، شما باید فرم اعلام سرقت را تکمیل نمایید. لازم به ذکر است که همراه و ضمیمه فرم ارسالی شما باید مدرک ثبت سرقت در نیروی انتظامی و مدارک صادره از سوی آن نهاد محترم در ارتباط با این سرقت ضمیمه شده باشد.

تقویم کاری بازارها چیست؟خدمات و ابزارها

تقویم کاری بازارها نشان دهنده ساعات کار بازارهای مالی و بورس های بین المللی است. بدین شکل که در قسمت بالای تقویم، شاهد اعدادی هستیم که در بک گراند سورمه ای درج شده اند این اعداد از 1 تا 24 و مبین 24 ساعت شبانه روز می باشند. در میان این 24 عدد که به شکل ستون های نازک و به صورت عمودی بر روی کل تقویم کشیده شده اند همواره یکی از آنها به رنگ سبز و ستون عمودی آن روشن تر است که این ستون گویای ساعت فعلی است و با گذشت هر ساعت یک ردیف جلوتر خواهد آمد. معیار این ساعت هم زمان به وقت گرینویچ می باشد که معیار استاندارد جهانی است. بر روی نقشه به طور کاملا واضح موقعیت هر بورس و فاصله زمانی تا آغاز و پایان ساعت کارش که به وضوح دیده می شود و علاوه بر آن در بخش پایین صفحه هم، همین اطلاعات به صورت فهرست شده درج می گردند.

تقویم رویدادهای اقتصادی چیست؟خدمات و ابزارها

تقویم رویدادهای اقتصادی منعکس کننده مهم ترین اتفاقات و تحولاتی است که در روز جاری بازارهای مالی جهان را تحت تاثیر قرار خواهد داد و  شامل زمان وقوع رویداد، کشور محل وقوع، عنوان و میزان یا درجه اهمیت آن رویداد می باشد. اهمیت این بخش در آنجاست که این رویدادهای اقتصادی در واقع جهت مبادلات و بازارهای مالی و بورس ها را تعیین می کنند و به همین جهت عموم فعالان این بازارها با دقت فراوان و هوشیاری دو چندان، این تحولات را پیگیری می نمایند.

بخش NEWS مشتمل بر چه محتوایی است؟اخبار و محتوا

این بخش شامل اخبار، تحلیل ها و گزارشات مربوط به بازار جهانی طلا، فلزات گرانبها، نفت و انرژی، بازارهای بورس جهانی و به طور کلی بازارهای پولی و مالی بین المللی است. در واقع اخبار و مطالب جهانی مربوط به موضوعات وب سایت، در این بخش منعکس می گردند. شایان ذکر است که این بخش به زبان اصلی عرضه می شود.

منابع بخش NEWS چه مواردی هستند؟ و مطالب این بخش در چه ساعاتی ارائه و بروز رسانی می شود؟اخبار و محتوا

همچون منابع اخبار داخلی، در بخش NEWS نیز تلاش شده تا مجموعه کاملی از رسانه های معتبر بین المللی به عنوان مرجع اخبار گردهم آورده شوند. گفتنی است که دایره این منابع به طور پیوسته در حال افزایش می باشند و گروه تولید محتوا با پایش، تحلیل و ارزیابی همه روزه منابع خارجی، در انتهای هر هفته منابعی را به این بخش می افزاید. بخش NEWS به شکل لحظه ای آپدیت می شود و به طور میانگین هر دقیقه 3 تا 5 خبر به آن اضافه می گردد.

نشانی و شماره های تماس اتحادیه چیست؟

ساعات کار اتحادیه چیست؟

از یکی از واحدهای صنفی خرید کرده ام اما حال که به همان واحد مراجعه کرده ام از پذیرفتن همان جنس سر باز می زند، چه کنم؟

از یکی از واحدهای صنفی شکایت دارم باید به کجا مراجعه نمایم ؟ و از چه طریق اقدام کنم؟

نسبت به صحت وزن، عیار یا سنگ های بکار رفته در جنسی که خریده ام دچار شک شده ام چگونه صحت آن را بررسی نمایم ؟

در بازگرداندن یک قطعه طلا به یک واحد طلافروشی، قانونا آن واحد چه میزان از فاکتور خرید می باید کسر نماید و آن قطعه را بازخرید کند؟

در بازگرداندن یک قطعه جواهر به یک واحد جواهرفروشی، قانونا آن واحد چه میزان از فاکتور خرید می باید کسر نماید و آن قطعه را بازخرید کند؟

می خواهم جوازکسب طلافروشی، جواهرفروشی، ... دریافت کنم از چه طریق باید اقدام کنم؟

می خواهم در دوره های تخصصی آموزش طلاسازی، جواهرسازی، گوهرشناسی و .... شرکت کنم کدام موسسات مورد تایید اتحادیه می باشند؟

چه مدارکی برای تشکیل پرونده و اخذ جواز کسب لازم می باشد؟

1 - بورس چیست؟

بورس بازاری است که به صورت متشکل و رسمی فعالیت می‌کند. بورس دارای انواعی است که عبارتند از: 1- بورس اوراق بهادار، 2- بورس کالا، 3- بورس ارز 4- بورس اوراق مشتق.

2- بورس اوراق بهادار چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟بورس

بورس اوراق بهادار بازاری متشکل و رسمی است که اوراق بهادار پذیرفته شده در آن براساس قوانین و مقررات خاصی بین خریداران و فروشندگان دادوستد می‌شود. وظیفة اصلی بورس اوراق بهادار فراهم آوردن بازاری شفاف (ارائة اطلاعات کامل برای خریداران و فروشندگان) برای دادوستد اوراق بهادار است.

3 - خریدوفروش سهام در بورس به چه شکل انجام می‌شود؟بورس

خریدوفروش سهام در بورس بوسیلة کارگزاران و از طریق سیستم رایانه‌ای انجام می‌شود. به این ترتیب که کارگزاران به وکالت از سهامداران سفارشات خریدوفروش را وارد سیستم معاملات می‌کنند. معاملات در سیستم براساس روش حراج دو طرفه انجام می‌شود. یعنی نوبت‌های خرید براساس قیمت‌های بیشتر در هر لحظه و نوبت‌های فروش براساس کمترین قیمت در هر لحظه مرتب می‌شوند و هر زمان که بهترین قیمت خرید و بهترین قیمت فروش برابر شد معامله بر روی سهام انجام می‌شود.

4 - کارگزار کیست؟بورس

کارگزار شخصی حقوقی (شرکتی) است که خریدوفروش سهام توسط وی صورت می‌گیرد. مجوز کارگزاری به افرادی داده می‌شود که علاوه بر داشتن برخی ویژگی‌ها از قبیل سوابق حرفه‌ای، قبولی در آزمون و امین‌بودن، مطابق قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی می‌بایست شرایط عضویت در کانون کارگزاران، پذیرش در بورس اوراق بهادار و مجوز فعالیت در بورس را دارا باشند.

5 - کد معاملاتی چیست و نحوة دریافت آن چگونه است؟بورس

دادوستد در سیستم معاملات از طریق کد معاملاتی صورت می‌گیرد. کد معاملاتی، کد ثابتی است که از طریق آن سرمایه‌گذار در سیستم معاملات شناسایی می‌شود. این کد که براساس مشخصات فردی سرمایه‌گذار ایجاد شده است. متشکل از سه حرف اول نام خانوادگی فرد سرمایه‌گذار و یک عدد پنج رقمی است که به صورت اتوماتیک توسط سیستم رایانه‌ای مشخص می‌شود. لذا خرید و فروش اوراق بهادار مشروط به دریافت کد معاملاتی است که این امر از طریق کارگزار و با ارائة مستندات شناسایی سرمایه‌گذار نظیر شناسنامه و کد ملی امکان‌پذیر است. دریافت کد معاملاتی برای اشخاص حقوقی (شرکت‌ها) مستلزم ارائة اساسنامه و روزنامة رسمی شرکت است.

6 - هزینة دادوستد سهام در بورس اوراق بهادار برای سهامدار به چه میزانی است؟بورس

مبلغی که خریدار برای سفارش‌های خرید می‌پردازد عبارت از 4/0 درصد ارزش خرید بابت کارمزد کارگزار و 15/0 درصد ارزش خرید بابت کارمزد گسترش بورس است. برای سفارش‌های فروش، علاوه بر کارمزد کارگزار و کارمزد گسترش بورس، 5/0 درصد از محل فروش بابت مالیات پرداخت می‌شود. حداقل کارمزد کارگزار 15.000 ریال و حداکثر آن 100 میلیون ریال می‌باشد.

1 - بورس چیست؟بورس

بورس بازاری است که به صورت متشکل و رسمی فعالیت می‌کند. بورس دارای انواعی است که عبارتند از: 1- بورس اوراق بهادار، 2- بورس کالا، 3- بورس ارز 4- بورس اوراق مشتق.

7 - وجه حاصل از فروش سهام چه زمانی قابل وصول است؟بورس

وجه حاصل از فروش سهام، سه روز کاری پس از انجام معامله قابل دریافت است. روزهای کاری، ایام هفته به جز روزهای پنج‌شنبه و تعطیلات رسمی می‌باشد.

8 - چه زمانی برگة سهام خریداری شده به دست خریدار می‌رسد و از چه موقع قابل فروش است؟بورس

گواهی‌نامة نقل و انتقال و سپردة سهام یک روز کاری پس از انجام معامله، در محل کارگزاری، آمادة تحویل به خریداران سهام است. فروش سهام خریداری شده نیز از هنگام دریافت گواهی‌نامة نقل و انتقال و سپردة سهام امکان‌پذیر می‌باشد.

9 - چرا قیمت سهام کاهش می‌یابد؟بورس

قیمت سهام هر لحظه و بر اثر تغییرات عرضه و تقاضای بازار قابل تغییر است. اگر تعداد فروشندگان یک سهم از تعداد خریداران آن بیشتر باشد، یعنی عرضة یک سهم برای فروش بیش از میزان تقاضای آن برای خرید باشد، قیمت آن سهم کاهش می‌یابد و برعکس. برای تشریح رفتاری که به تغییرات عرضه و تقاضا در بازار سهام می‌انجامد و سبب می‌شود برخی خواهان یا خریدار یک سهم شوند و برخی دیگر رویگردان یا فروشندة آن باشند، نظریه‌های مختلفی شکل گرفته است. برخی معتقدند، اصلی‌ترین عامل شکل‌دهندة قیمت سهم شرکت نظر سرمایه‌گذاران در مورد ارزش واقعی آن شرکت است. در این راستا، کاهش قیمت سهام می‌تواند در اثر عوامل درونی و برونی مختلفی اعم از امور مالی شرکت و مسایل کلان سیاسی و اقتصادی جهان، کشور و صنعتی باشد که شرکت در آن فعالیت می‌کند. همچنین، در اکثر مواقعی که شرکت‌ها به سهامداران سود پرداخت می‌کنند یا سرمایة شرکت را افزایش می‌دهند قیمت سهام کاهش می‌یابد و این کاهش قیمت کاملاً طبیعی است. چرا که مثلاً در زمان افزایش سرمایه، تعداد سهام افراد به همان میزان که سرمایة شرکت افزایش می‌یابد زیاد می‌شود و افزایش تعداد سهام تا حدودی کاهش قیمت را جبران می‌کند.

10 - مجمع عمومی چیست و انواع آن کدام است؟بورس

مجمع عمومی شرکت سهامی، از اجتماع صاحبان سهام تشکیل می‌شود. مقررات مربوط به حضور عدة لازم برای تشکیل مجمع عمومی و آراء لازم جهت اتخاذ تصمیمات، در اساسنامة شرکت معین خواهد شد، مگر در مواردی که به موجب قانون تکلیف خاصی برای آن مقرر شده باشد. براساس قانون تجارت، مجامع عمومی شرکت‌های سهامی به ترتیب عبارتند از مجمع عمومی مؤسس، مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فو‌ق‌العاده.

11 - مجمع عمومی مؤسس چه وظایفی بر عهده دارد ؟بورس

وظایف مجمع عمومی مؤسس به قرار زیر است: 1- رسیدگی به گزارش مؤسسین و تصویب آن و نیز احراز پذیره‌نویسی کلیة سهام شرکت و تادیة مبالغ لازم. 2- تصویب طرح اساسنامة شرکت و در صورت لزوم، اصلاح آن. 3- انتخاب اولین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت. 4- تعیین روزنامة کثیرالانتشاری که هرگونه دعوت و اطلاعیة بعدی برای سهامداران تا تشکیل اولین مجمع عمومی عادی در آن منتشر خواهد شد.

12 - اختیارات مجمع عمومی عادی سالیانه چیست و چه زمانی برگزار می‌شود ؟بورس

مجمع عمومی عادی سالیانه برای رسیدگی به صورت‌های مالی شرکت، رسیدگی به گزارش مدیران و بازرسان شرکت و تقسیم سود و اندوخته بین صاحبان سهام، سالی یکبار در زمانی که در اساسنامة پیش‌بینی شده است، تشکیل می‌شود. مجمع عمومی عادی با حضور حداقل بیش از نیمی از سهامداران به نسبت تعداد سهام رسمیت می‌یابد و تصمیمات همواره با اکثریت نصف به علاوه یک آراء حاضر در جلسة رسمی معتبر خواهد بود. مهلت قانونی تشکیل مجمع عمومی عادی سالیانه طبق قانون تجارت حداکثر 4 ماه پس از پایان سال مالی شرکت می‌باشد. دعوت صاحبان سهام برای تشکیل مجامع عمومی باید از طریق نشر آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار، سایت رسمی سازمان بورس یا سایت شرکت به عمل آید. فاصله بین نشر آگهی و تاریخ تشکیل مجمع حداقل 10 روز و حداکثر 40 روز می‌باشد.

13 - مجمع عمومی فوق‌العاده چیست و چه زمانی برگزار می‌شود؟بورس

موضوعات اصلاح یا تغییر مواد اساسنامة شرکت، کاهش یا افزایش سرمایه و انحلال شرکت فقط در مجمع عمومی فوق‌العاده قابل رسیدگی است. در مجمع عمومی فوق‌العاده دارندگان بیش از نصف سهامی که حق رأی دارند باید حاضر باشند و تصمیمات مجمع همواره با اکثریت دو سوم آراء حاضر در جلسة رسمی معتبر خواهد بود.

14 - افزایش سرمایه چیست؟بورس

هر گاه شرکت برای توسعة فعالیت‌های خود به منابع مالی جدید نیاز داشته باشد، با پیشنهاد هیئت مدیره، سهامداران شرکت افزایش سرمایه را در جلسة مجمع عمومی فوق‌العاده مورد بررسی و رأی‌گیری قرار می‌دهند تا سرمایة شرکت به میزان مورد نظر افزایش یابد.

15 - روش‌های افزایش سرمایه کدام است؟بورس

شرکت‌ها از سه روش می‌توانند سرمایة خود را افزایش دهند. الف) از محل سود انباشته و اندوختة طرح و توسعه در قالب سهام جایزه ب) از محل آوردة نقدی و مطالبات در قالب حق تقدم ج) از محل صرف سهام. در روش اول شرکت، سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه را به سهامداران می‌دهد و برای این کار نیازی به پرداخت وجه توسط سهامداران نمی‌باشد. در روش دوم شرکت، سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه را به ازای دریافت 1000 ریال برای هر حق تقدم (به قیمت اسمی سهم) به سهامداران می‌فروشد. در روش سوم با سلب حق تقدم سهامداران، سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه به قیمت بازار مورد پذیره‌نویسی کلیة متقاضیان قرار می‌گیرد

16 - در چه صورت افزایش سرمایه شرکت به سهامداران تعلق می‌گیرد؟بورس

افزایش سرمایه به سهامداری تعلق می‌گیرد که در تاریخ اجرای مصوبه مجمع عمومی فوق‌العادة شرکت مبنی بر افزایش سرمایه، مالک سهام شرکت باشد.

17 - اوراق جدید ناشی از افزایش سرمایه شرکت را چگونه می‌توان دریافت کرد؟بورس

برای اطلاع از نحوة دریافت اوراق جدید ناشی از افزایش سرمایه هر شرکت پذیرفته شده در بورس می‌توان با قسمت اطلاع‌رسانی تالارهای معاملاتی و یا با امور سهام شرکت مربوطه ارتباط برقرار کرد.

18 - چه فرقی بین سهام سپرده وغیرسپرده وجود دارد؟بورس

سهام سپرده شده در سیستم معاملاتی سازمان بورس قابل معامله می‌باشد و برگه سهم آن توسط سازمان بورس چاپ شده است. اما سهام غیرسپرده در سازمان بورس قابل معامله نمی‌باشد و برگه سهم آن توسط شرکت مربوطه چاپ شده است.

19 - برای سپرده کردن سهام چه باید کرد؟بورس

برای سپرده‌کردن سهام غیرسپرده برگة سهم شرکت، به یکی از کارگزاران بورس در تالارهای معاملاتی تحویل داده می‌شود تا پس از تحویل آن به سازمان بورس، برگه سهم شرکت باطل و برگه سهم سپرده شده توسط سازمان بورس چاپ و سپس تحویل کارگزار مربوطه شود.

20 - سهام شناور آزاد شرکت‌هابه چه معنی است؟بورس

منظور از سهام شناور آزاد مقدار سهمی است که انتظار می‌رود در آینده نزدیک، قابل معامله باشد. یعنی در مالکیت دارندگانی است که آماده‌اند در صورت پیشنهاد قیمت مناسب از سوی خریداران آن را برای فروش ارائه کنند.

21 - پنجاه شرکت فعال‌تر بورس به چه معنی است؟بورس

منظور از 50 شرکت فعال‌تر بورس شرکت‌هایی هستند که قدرت نقدشوندگی سهامشان نسبت به سایر شرکت‌ها بیشتر باشد. به عبارت دیگر تقاضا برای سهام این شرکت‌ها از سایر شرکت‌های پذیرفته شده در بورس بیشتر است.

22 - چگونه پنجاه شرکت فعال‌تر انتخاب می‌شوند؟بورس

انتخاب 50 شرکت فعال‌تر بورس براساس شش معیار، در دوره‌های سه‌ماهه صورت می‌گیرد که همة این معیارها در رابطه با میزان نقدشوندگی سهام است. این معیارها عبارتند از: 1- تعداد سهام معامله شده، 2- ارزش سهام معامله شده، 3- تعداد روزهای معامله، 4- دفعات معامله، 5- میانگین تعداد سهام منتشر شده، 6- میانگین ارزش جاری سهام شرکت.

23 - در چه شرایطی نماد یک شرکت توسط بورس متوقف می‌شود؟بورس

در صورت وقوع هر یک از موارد زیر نماد شرکت متوقف می‌شود: 1- هنگام برگزاری مجامع عمومی، 2- تغییر محل شرکت، 3- تعدیل EPS ، 4 - افزایش سرمایه، 5- تعیین اعضای هیئت مدیره، 6- عدم ارائة اطلاعات شفاف به بورس.

24- درآمد هر سهم (EPS )چیست؟بورس

درآمد هر سهم یا به اختصار EPS ، از تقسیم سود خالص شرکت پس از کسر مالیات، بر تعداد کل سهام شرکت، محاسبه می‌شود.

25 - P/E به چه معناست؟بورس

معیاری است که درآمد سالانه یک سهم را با قیمت بازار آن مقایسه می‌کند و از تقسیم قیمت بازار به درآمد یک سهم (EPS ) بدست می‌آید.

26 - سود تقسیمی هر سهم (DPS )چیست؟بورس

همه ساله شرکت‌ها بخشی از سود خالص را مطابق قانون (ذخیره قانونی) و بخشی را براساس نیاز شرکت نزد خود نگهداری می‌کنند و مابقی را بین سهامداران تقسیم می‌نمایند. بنابراین سود تقسیمی هر سهم از تقسیم کل سود قابل تقسیم به تعداد سهام شرکت بدست می‌آید.

27 - سود شرکت‌ها چه زمانی پرداخت می‌شود؟بورس

طبق قانون تجارت، در صورتی که در مجمع عمومی عادی سالیانه، تقسیم سود تصویب شود، شرکت باید حداکثر ظرف 8 ماه از تاریخ تصویب، DPS را به سهامداران پرداخت کند.

28 - برای اطلاع از نحوة دریافت سود نقدی هر سهم شرکت (DPS )، به کجا باید مراجعه کرد؟بورس

برای اطلاع از مبلغ و نحوة دریافت DPS هر شرکت پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار، می‌توان با واحد اطلاع‌رسانی تالارهای معاملاتی و یا با امور سهام شرکت مربوطه ارتباط برقرار کرد.

29 - سود نقدی هر سهم شرکت به چه سهامدارای تعلق می‌گیرد؟بورس

سود هر سهم به سهامداری تعلق می‌گیرد که در تاریخ برگزاری مجمع عمومی سالیانه شرکت، مالک آن سهم باشد.

30 - اندوختة قانونی چیست؟بورس

هیئت مدیرة هر شرکت مکلف است هر سال 5 درصد از سود خالص شرکت را با عنوان اندوختة قانونی ذخیره نماید. همین که اندوختة قانونی به 10 درصد کل سرمایه شرکت رسید، ذخیره‌کردن آن اختیاری است.

31 - بازار اولیه چیست؟بورس

بازاری است که در آن اوراق بهاداری که یک ناشر اعم از یک شرکت یا دولت به منظور تأمین مالی خود برای اولین بار (برای عرضه به عموم) منتشر می‌کند، به فروش می‌رسد.

32 - بازار ثانویه چیست؟بورس

در این بازار اوراق بهاداری که قبلاً منتشر گردیده و در دست دارندگان است مورد مبادله قرار می‌گیرد. نمونه متشکل این بازار بورس اوراق بهادار است که از طریق کارگزاران این وظیفه انجام می‌گیرد.

33 - قیمت اسمی سهم یعنی چه؟بورس

مبلغی است که هنگام چاپ و انتشار برگة سهام توسط شرکت بر روی آن نوشته می‌شود. این رقم مطابق ماده 29 قانون تجارت نباید از 10.000 ریال بیشتر باشد اما به طور معمول در اغلب شرکت‌های پذیرفته شده در بورس این مبلغ 1.000 ریال است.

34 - قیمت بازار یعنی چه؟بورس

قیمتی است که براساس آن سهم در بورس اوراق بهادار مورد معامله قرار می‌گیرد.

35 - پرتفوی (سبد سهام بورس) چیست؟بورس

شامل مجموعه‌ای از سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس می‌باشد.

36 - دلیل استفاده از سبد سهام چیست؟بورس

افراد به منظور کاهش ریسک به جای خرید سهم یک شرکت اقدام به خرید سهام شرکت‌های مختلف می‌نمایند به عبارت دیگر نباید تمامی تخم‌مرغ‌ها را در یک ظرف قرار داد.

37 - پذیره‌نویسی چیست؟بورس

عبارت است از فرآیند خرید اوراق بهادار از ناشر و یا نمایندة او و پرداخت یا تعهد پرداخت وجه کامل آن طبق قرارداد.

38 - سهام جایزه چیست؟بورس

اگر شرکت برای افزایش سرمایه از محل سود انباشته و بدون دریافت هیچگونه وجهی، سهام جدیدی صادر و به سهامداران ارائه نماید به این نوع سهم، سهام جایزه گفته می‌شود.

39 - سود انباشته چیست؟بورس

شرکت‌های سهامی هر ساله در صورت برخورداری از سود درصدی از آن را به جای پرداخت به سهامداران، با اهداف مختلف در شرکت نگهداری می‌کنند که مجموعة این سودهای نگهداری شده طی سال‌های مختلف سود انباشته گفته می‌شود. این سود در حساب مستقلی نگهداری می‌شود.

40 - بازارگردان کیست؟بورس

شخص حقوقی است که به منظور حفظ تعادل عرضه و تقاضای سهام یک شرکت خاص و افزایش نقدشوندگی آن بر حسب شرایط بازار اقدام به خرید و فروش آن سهم می‌نماید.

41 - سهم چیست؟بورس

سهم درصد معینی از مالکیت یک شرکت سهامی است. به عنوان مثال اگر سرمایة شرکتی یک میلیون ریال باشد با فرض اینکه این سرمایه به 10.000 سهم هزار ریالی تقسیم شده باشد فردی که 100 سهم این شرکت را در اختیار دارد مالکیت و مشارکت وی در سود و زیان به اندازة یک درصد کل شرکت خواهد بود.

42 - ورقة سهم چیست؟بورس

ورقة سهم سند قابل معامله‌ای است که نمایندة تعداد سهامی است که صاحب آن در شرکت سهامی دارد و اطلاعات مهمی از قبیل نام شرکت، شماره ثبت، نام و مشخصات دارندة سهام و مبلغ اسمی سهم بر روی آن نوشته شده است.

43 - شرکت سهامی چیست؟بورس

شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به تعداد معینی سهم با ارزش مساوی تقسیم شده است.

44 - شرکت سهامی بر چند نوع است؟بورس

شرکت‌های سهامی بر دو نوع سهامی عام و سهامی خاص تقسیم می‌شوند. شرکت سهامی عام شرکتی است که مؤسسان آن قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تأمین می‌کنند و شرکت سهامی خاص شرکتی است که تمام سرمایة آن در موقع تأسیس، توسط مؤسسات تأمین شده است.

45 - ترازنامه چیست؟بورس

صورت حسابی است که وضعیت مالی یعنی دارائی‌ها، بدهی‌ها و سرمایة شرکت را در پایان دورة مالی نشان می‌دهد.

46 - صورت سود و زیان چیست؟بورس

صورت حسابی است که خلاصه و نتیجة عملیات یک سال مالی شرکت یعنی درآمدها، هزینه‌ها و سود (زیان) شرکت را نشان می‌دهد.

47 - اوراق مشارکت چیست؟بورس

اوراق بهاداری است که با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار برای تأمین بخشی از منابع مالی مورد نیاز طرح‌های سودآور تولیدی و خدماتی صادر می‌شود.

48 - تفاوت اصلی اوراق مشارکت و سهام چیست؟بورس

اوراق سهام نشان‌دهندة مالکیت دارندة آن در یک شرکت سهامی است. اما اوراق مشارکت نشان‌دهندة مبلغ معینی بدهی صادرکننده (وام گیرنده) به دارنده (وام دهنده) آن است.

49 - حجم مبنا به چه معناست؟بورس

حجم مبنا برای هر شرکت عبارت است از حداقل تعداد سهامی که باید در طول یک روز کاری معامله شود تا قیمت پایانی بتواند تغییر کند.

50 - حجم مبنا برای هر سهم چگونه تعیین می‌شود؟بورس

در حال حاضر حجم مبنا برای هر شرکت معادل 20 درصد از تعداد کل سهام منتشرة شرکت تقسیم بر 250 روز کاری یعنی 0008/0 تعداد کل سهام هر شرکت است.

51 - آیا افراد حقیقی می‌توانند در بورس کالا خرید و فروش نمایند ؟بورس

آری. همانند بورس اوراق بهادار افراد حقیقی می‌توانند با گرفتن کد معاملاتی از کارگزاری‌ها اقدام به خرید و فروش در بورس کالا کنند.

52 - به طور کلی چند نوع اوراق مشارکت در ایران منتشر می‌شود؟بورس

در حالت کلی سه نوع اوراق مشارکت منتشر می‌شود که شامل موارد زیر است: الف- اوراق مشارکت بانک مرکزی ب- اوراق مشارکت وزارتخانه‌ها و شرکت‌های دولتی ج- اوراق مشارکت شرکت‌های پذیرفته شده در بورس .

53 - اوراق مشارکت بانک مرکزی چیست؟بورس

اوراق مشارکتی است که به منظور اجرای سیاست‌های اقتصادی دولت توسط بانک مرکزی منتشر می‌شود و قابلیت بازخرید توسط بانک عامل را دارد. این دسته از اوراق در بورس اوراق بهادار قابل معامله نیست.

54 - اوراق مشارکت وزارتخانه‌ها و شرکت‌های دولتی چیست؟بورس

اوراق مشارکتی است که توسط وزارتخانه‌ها و شرکت‌های دولتی جهت تأمین مالی پروژه‌های عمرانی منتشر می‌شود و قابلیت بازخرید توسط بانک عامل را دارد. این نوع اوراق نیز در بورس معامله نمی‌شود.

55 - اوراق مشارکت شرکت‌های پذیرفته شده در بورس چیست؟بورس

اوراق مشارکتی است که به منظور تأمین مالی توسط شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار منتشر می‌شود. این گونه اوراق در بورس اوراق بهادار قابل معامله است.

56 - در حال حاضر کدامیک از شرکت‌های بورسی اوراق مشارکت منتشر کرده است؟بورس

تنها شرکتی که تاکنون اقدام به انتشار اوراق مشارکت نموده شرکت ایران خودرو است. ضمناً این اوراق در بورس قابل معامله می‌باشد.

57 - قیمت خرید و فروش اوراق مشارکت پذیرفته شده در بورس چگونه تعیین می‌شود؟بورس

قیمت خرید و فروش اوراق مشارکت پذیرفته شده در بورس همانند سهام براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

58 - بازار خارج از بورس چیست؟بورس

بازاری غیرمتشکل و فاقد مکان فیزیکی واحد است که در قالب شبکة ارتباطی الکترونیکی یا غیرالکترونیکی به مبادلة اوراق بهادار می‌پردازد. معاملات در این بازار برپایة مذاکره و توافق صورت می‌گیرد.

59 - منظور از تعدیل EPS چیست؟بورس

مدیران شرکت‌ها در ابتدای سال مالی با توجه به چشم‌انداز فعالیت‌های شرکت، EPS معینی را پیش‌بینی و اعلام می‌کنند. اما در طی سال با توجه به روند فعالیت ممکن است تغییر و اصلاح در EPS اعلام شده ضروری به نظر برسد و براساس عملکرد شرکت EPS جدیدی اعلام شود. به این تغییر تعدیل EPS گفته می‌شود.

60 - تفاوت سازمان بورس و شرکت بورس در چیست؟بورس

سازمان بورس کلیة فعالیت‌هایی که در بازار سرمایه انجام می‌شود را تحت نظارت دارد و شرکت بورس زیر نظر سازمان بورس کلیة فعالیت‌های اجرایی مربوط به خرید و فروش اوراق بهادار را انجام می‌دهد.

61 - چه حقوقی برای مالکان سهام متصور است؟بورس

با مالکیت سهام حقوقی به سهامداران اعطا می‌شود که به دو دسته حقوق مالی و غیرمالی تقسیم می‌شوند. حقوق مالی ناشی از مالکیت سهام به طور کلی بر دو نوع است: حق سهیم‌شدن در سود و حق سهیم‌شدن در دارایی شرکت. حقوق غیرمالی به طور کلی بر چهار نوع است: حق اطلاع، حق عضویت در شرکت، حق رأی و حق انتقال سهام.

62 - آیا اشخاص حقوقی امکان عضویت در هیأت مدیرة شرکت سهامی را دارند؟بورس

اشخاص حقوقی را می‌توان به مدیریت شرکت انتخاب کرد. در این صورت شخص حقوقی همان مسئولیت‌های مدنی شخص حقیقی عضو هیأت مدیره را داشته و باید یک نفر را به نمایندگی دائمی خود جهت انجام وظایف مدیریت معرفی کند.

63 - چه زمانی شرکت موظف است به اجبار سرمایة خود را کاهش دهد؟بورس

اگر بر اثر زیان‌های وارده حداقل نصف سرمایة شرکت از بین برود، هیأت مدیره مکلف است بلافاصله مجمع عمومی فوق‌العادة صاحبان سهام را دعوت نماید تا موضوع انحلال یا بقاء شرکت مورد شور و رأی واقع شود. هرگاه مجمع مزبور رأی به انحلال شرکت ندهد باید در همان جلسه سرمایة شرکت را به مبلغ سرمایة خود کاهش دهد.

64 - آیا به علت عدم اجرای تشریفات مربوط به طرز انتخاب مدیر عامل می‌توان اعمال و اقدامات او را در مقابل ثالث غیرمعتبر دانست؟بورس

خیر، کلیة اعمال و اقدامات مدیران و مدیرعامل شرکت در مقابل اشخاص ثالث نافذ و معتبر است.

65 - در چه صورتی تقسیم سود و اندوخته بین صاحبان سهام جایز است؟بورس

فقط پس از تصویب مجمع عمومی و در صورت وجود منافع تقسیم 10 درصد سود ویژة سالانه بین صاحبان سهام الزامی است.

66 - حداقل و حداکثر فاصله بین نشر دعوت‌نامة مجمع عمومی و تاریخ تشکیل آن چند روز است؟بورس

حداقل 10 روز و حداکثر 40 روز

67 - در صورت پایان مدت ماموریت مدیران، تا زمان انتخاب مدیران جدید مسئولیت اداره شرکت با کیست؟بورس

مسئولیت اداره شرکت با مدیران سابق است و هر گاه مراجع موظف به دعوت مجمع عمومی به وظیفه خود عمل نکنند، هر ذی‌نفع می‌تواند از مرجع ثبت شرکت‌ها دعوت مجمع عمومی عادی را برای انتخاب مدیران تقاضا نماید.

68 - آیا اعضای هیأت مدیره شرکت سهامی عام می‌توانند از خارج از شرکت انتخاب شوند و سهامدار شرکت نباشند؟بورس

خیر. اعضاء هیأت مدیره می‌بایست سهامدار شرکت باشند.

69 - آیا بازرس می‌تواند در معاملاتی که با شرکت انجام می‌گیرد، ذی‌نفع باشد؟بورس

خیر،‌ بازرس نمی‌تواند در معاملاتی که با شرکت یا به حساب شرکت انجام می‌گیرد به طور مستقیم یا غیر مستقیم ذی‌نفع باشد.

70 - آیا اساسنامه شرکت می‌تواند متضمن اختیار افزایش سرمایه برای هیأت مدیره باشد؟بورس

خیر، اساسنامه شرکت نمی‌تواند متضمن چنین مفادی باشد. لیکن مجممع عمومی فوق العاده شرکت پس از تصویب افزایش سرمایه می تواند اختیار اجرایی کردن افزایش سرمایه را طی مدت معینی به هیات مدیره واگذار نماید.

71 - انتخاب بازرس و تعیین حق‌الزحمه وی با چه مرجعی است؟بورس

تعیین حق‌الزحمه و انتخاب بازرس بر عهده مجمع عمومی عادی است.

72 - آیا سازمان بورس و اوراق بهادار سازمانی دولتی می‌باشد؟ در این صورت چه تعداد سهام یک شرکت باید در مالکیت سازمان باشد تا آن شرکت دولتی تلقی شود؟بورس

به استناد مادۀ 5 قانون بازار اوراق‌بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب آذر ماه 1384 مجلس شورای اسلامی، سازمان بورس و اوراق بهادار موسسۀ عمومی غیر دولتی تلقی می‌گردد. همچنین مطابق مادۀ 4 قانون محاسبات عمومی کشور، شرکتی دولتی محسوب می شود که بیش از 50% سرمایۀ آن متعلق به دولت باشد. بنابراین همانگونه که ملاحظه می‌شود: اولاً: سازمان بورس دولتی تلقی نمی‌شود. ثانیا: صرف تملک تعدادی سهام یک شرکت در سازمان موجب دولتی تلقی شدن آن شرکت نمی شود.

73 - شرکت‌های بورسی چه اطلاعاتی را منتشر می‌کنند؟بورس

بطور کلی شرکت‌ها سه دسته اطلاعات را افشا می‌کنند: دسته اول گزارش‌ها و صورت‌های مالی سالانه و میان‌دوره‌ای است که شامل پیش‌بینی عملکرد سالانه (که پیش‌بینی مدیریت شرکت از وضعیت عملکرد و سودآوری یکسالۀ شرکت است و یکبار قبل از شروع سال مالی و سپس در مقاطع 3 ماهه منتشر می‌شود)، صورت‌های مالی میاندوره‌ای (که همان ترازنامه و صورت سود و زیان شرکت است و در مقاطع 3 ماهه منتشر می‌شود)، اطلاعات پرتفوی سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ که بصورت ماهانه افشا می‌شود و همچنین سایر گزارش‌ها و صورتهای مالی سالانۀ شرکت اصلی و شرکت‌های زیرمجموعۀ آن است. دسته دوم اطلاعات مجامع عمومی عادی و فوق‌العاده و جلسات هیئت‌مدیره برای افزایش سرمایه است که در آنها اطلاعات مربوط به برگزاری مجامع شرکت‌ها و همچنین صورتجلسۀ تصمیمات اتخاذ شده در آن مجامع و نیز جلسات هیئت‌مدیره برای افزایش سرمایه افشا می‌شود. دستۀ سوم نیز اطلاعاتی است که در اثر وقوع رویدادهای خاص باید فوراً افشا شود مانند تغییر بااهمیت در پیش‌بینی درآمد هر سهم؛ انعقاد، انحلال یا هرگونه تغییرات اساسی در قراردادهای مهم شرکت و سایر اطلاعاتی که بر قیمت اوراق بهادار شرکت و تصمیم سرمایه‌گذاران تأثیر بااهمیت داشته باشد.

74 - شرکت‌ها چگونه زمان و دستور جلسات مجامع عمومی خود را اعلام می‌کنند؟بورس

شرکت‌ها موظف هستند که زمان، تاریخ، محل تشکیل و دستور جلسة مجامع عمومی را در روزنامه‌های کثیرالانتشار و سایت اینترنتی خود درج کرده و مراتب را حداقل 10 روز قبل از برگزاری مجمع افشا نمایند.

75 - قبل از برگزاری مجمعِ عادی سالانۀ شرکتهای بورسی چه اطلاعاتی منتشر می‌شود؟بورس

جهت تصمیم‌گیریِ بهتر سهامدارانِ شرکت، 10 روز قبل از برگزاری مجمعِ شرکت‌ها، صورتهای مالی سالانه حسابرسی شده با کلیۀ یادداشت‌های پیوست آن و گزارش فعالیت هیئت مدیره به مجمع منتشر می‌شود. در صورتی که شرکتِ بورسی، دارای شرکتهای تابعه باشد علاوه بر اطلاعات فوق، صورتهای مالی تلفیقی حسابرسی شده و صورتهای مالی سالانه حسابرسی شدۀ شرکتهای تابعه نیز منتشر می‌شود. همچنین جدول زمان‌بندی پرداخت سودنقدیِ پیشنهادی توسط هیئت مدیره نیز قبل از برگزاری مجمع‌ عمومی ‌عادی افشا می‌گردد.

76 - پیش‌بینی درآمد هر سهم چیست؟بورس

مدیران شرکت یکبار قبل از شروع سال مالی، بر اساس وضعیت عملکرد در سالهای گذشته و برنامه‌هایی که مدنظر دارند در سال آینده اجرا کنند، پیش‌بینی خود را از سود سال آینده اعلام می‌کنند (که با تقسیم کل سودِ پیش‌بینی شده بر تعداد سهام شرکت، پیش‌بینی درآمد هر سهم بدست می‌آید) و سپس در مقاطع 3 ماهه و طی سال، با توجه به وضعیت عملکرد و رویدادهایی که رخ می‌دهد، پیش‌بینی درآمد هر سهم (EPS ) آن سال را مورد بازنگری قرار می‌دهند. تمامی این اطلاعات با توجه به اینکه هنوز سال مالی شرکت به پایان نرسیده است، «پیش‌بینی» است. بعد از اتمام سال مالی شرکت و مشخص شدن عملکرد واقعیِ آن سال، درآمد هر سهم (EPS ) واقعی اعلام خواهد شد.

77 - مسئولیت موسسین شرکت در مورد اقداماتی که به منظور تأسیس شرکت انجام دهند چگونه می‌باشد؟بورس

موسسین شرکت نسبت به کلیه اعمال و اقداماتی که به منظور تأسیس و به ثبت رسانیدن شرکت انجام می‌دهند، مسئولیت تضامنی دارند.

78 - آیا اشخاص حقوقی را می‌توان به مدیریت شرکت انتخاب نمود؟ مسئولیت‌های آنان چگونه می‌باشد؟بورس

اشخاص حقوقی را می‌توان به مدیریت شرکت انتخاب نمود. در این صورت شخص حقوقی همان مسئولیت‌های مدنی شخص حقیقی عضو هیأت مدیره را دارد و باید یک نفر را به نمایندگی خود معرفی نماید که وی در مسئولیت مدنی با شخص حقوقی مسئولیت تضامنی دارد و همچنین مسئولیت کیفری را دارا می‌باشد.

79 - حد نصاب تشکیل و رأی‌گیری جلسات هیأت مدیره چه مقدار می‌باشد؟بورس

برای تشکیل جلسات، حضور بیش از نصف اعضاء و برای تصمیم‌گیری،‌ اتفاق اکثریت آراء‌ حاضرین لازم می‌باشد مگر اینکه اساسنامه اکثریت بیشتری را مقرر دارد.

80 - آیا شرکت می‌تواند به طور اختیاری مبادرت به کاهش سرمایه نماید؟بورس

مجمع عمومی فوق‌العاده می‌تواند به پیشنهاد هیأت مدیره در مورد کاهش سرمایه به طور اختیاری اتخاذ تصمیم کند مشروط بر آنکه بر اثر آن، به تساوی حقوق صاحبان سهام لطمه وارد نشود.

81 - آیا می‌توان مجمع عمومی عادی را در غیر مواعد سالیانه دعوت نمود؟بورس

هیأت مدیره و همچنین بازرس می‌توانند در مواقع مقتضی، مجمع عمومی عادی را به طور فوق‌العاده دعوت نمایند. در این صورت دستور جلسه مجمع باید در آگهی دعوت قید شود.

82 - شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه چیست؟بورس

شرکتی است که امور مربوط به ثبت،‌ نگهداری، انتقال مالکیت اوراق بهادار و تسویه وجوه را انجام می‌دهد.

83 - اوراق بهادار چیست؟بورس

هر نوع ورقه یا مستندی است که متضمن حقوق مالی قابل نقل و انتقال برای مالک عین و یا منفعت آن باشد.

84 - به اختلافات بین فعالان بازار اوراق بهادار چگونه رسیدگی می‌شود؟بورس

به اختلافات بین کارگزاران، بازارگردانان، کارگزاران، معامله‌گران و سایر اشخاص ذیربط ناشی از فعالیت حرفه‌ای آنان در صورت عدم سازش در کانون‌ها، توسط هیأت داوری رسیدگی می‌شود.

85 - سبدگردان کیست؟بورس

شخص حقوقی است که در قالب قراردادی مشخص و به منظور کسب انتفاع، به خرید و فروش اوراق بهادار برای سرمایه‌گذاری می‌پردازد.

86 - چه اشخاصی در هیأت داوری سازمان بورس به اختلافات رسیدگی می‌نمایند؟بورس

هیأت داوری متشکل از سه عضو می‌باشد که یک عضو توسط رئیس قوه قضاییه از بین قضات با تجربه و دو عضو از بین صاحبنظران در زمینه‌های اقتصادی و مالی به پیشنهاد سازمان و تأیید شورا انتخاب می‌گردند.

87 - حسابرسی شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار بر عهده کدام یک از موسسات حسابرسی است؟بورس

بر اساس ماده 11 دستورالعمل موسسات حسابرسی معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار (مصوب 8/5/1386 شورای عالی بورس و اوراق بهادار) حسابرسی شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار صرفاً توسط موسسات حسابرسی معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می‌شود.

88 - آیا نهادهای مالی یا شرکت‌های دیگر به جز شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ملزم به حسابرسی توسط موسسات حسابرسی معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار هستند؟بورس

بله - بر اساس ماده 11 دستورالعمل موسسات حسابرسی معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار، علاوه بر شرکت‌های پذیرفته شده در بورس سایر اشخاص حقوقی زیر نیز مکلفند حسابرس مستقل و بازرس قانونی خود را از میان موسسات حسابرسی که در فهرست موسسات حسابرسی معتمد درج شده‌اند، انتخاب نمایند: الف- شرکتهای متقاضی پذیرش در بورس اوراق بهادار، ب – شرکتهای فرعی شرکتهای پذیرفته شده یا متقاضی پذیرش در بورس اوراق بهادار، پ – شرکتهای سهامی عام که کل حقوق صاحبان سهام آنها بیشتر از رقم تعیین شده توسط سازمان می‌باشد، ت – شرکتهای فرعی شرکتهای سهامی عام موضوع بند "پ" فوق، ث – کلیه نهادهای مالی موضوع بند 21 ماده 1 قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذرماه 1384 و شرکتهای فرعی آنها، ج – کلیه کانونهای موضوع بند 5 ماده 1 قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذرماه 1384، و چ – سایر واحدهایی که متقاضی انتشار عمومی اوراق مشارکت مشمول ثبت نزد سازمان هستند.

89 - آیا همۀ شرکت‌های سهامی عام درشرف‌تأسیس باید نزد سازمان بورس به ثبت برسند؟بورس

مطابق مادة 27 قانون بازار اوراق‌بهادار جمهوری اسلامی ایران (مصوب آذرماه 1384 مجلس شورای اسلامی)، اوراق‌بهادار زیر از ثبت نزد سازمان " معاف" هستند: -اوراق مشارکت دولت، بانک مرکزی و شهرداری‌ها -اوراق مشارکت منتشره توسط بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری تحت نظارت بانک مرکزی -اوراق‌بهادار عرضه شده در "عرضه‌های خصوصی" -سهام هر شرکت سهامی‌عام که کل حقوق صاحبان سهام آن کمتر از رقم تعیین شده توسط سازمان باشد. (مطابق مصوبة هیئت مدیره مورخ 28/08/85 سازمان بورس و اوراق‌بهادار، این مبلغ 10 میلیارد ریال تعیین شده است) -سایر اوراق‌بهاداری که به تشخیص شورا نیاز به ثبت نداشته باشند، از قبیل اوراق منتشره توسط سازمان‌ها و مراجع قانونی دیگر.

90 - شرکت‌های سهامی عام درشرف‌تأسیس چگونه تشخیص دهند که مشمول ثبت نزد سازمان هستند یا معاف از ثبت؟بورس

شرکت‌های سهامی عامِ در شرف تأسیس، برای ثبت شرکت نزد مرجع ثبت شرکت‌ها ملزم به ارائۀ "مجوز عرضۀ سهام و ثبت این اوراق نزد سازمان بورس و اوراق بهادار" یا "اعلامیۀ معافیت از ثبت این اوراق نزد سازمان" می‌باشند. لذا ناشر باید به مدیریت نظارت بر بازار اولیه در سازمان بورس و اوراق بهادار مراجعه نموده و نامة استعلام ثبت (مطابق نمونه فرم سازمان) را به منظور بررسی معافیت یا عدم معافیت اوراق دردست انتشار از ثبت نزد سازمان ارائه ‌نماید.

91 - منظور از عرضۀ خصوصی چیست؟بورس

فروش مستقیم اوراق بهادار توسط ناشر به سرمایه گذاران نهادی است.

92 - منظور از سرمایه‌گذاران نهادی چیست؟ ژبورس

بانک‌ها و بیمه‌ها، -هلدینگ‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، صندوق‌ بازنشستگی، شرکت تأمین سرمایه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار، -هر شخص حقیقی یا حقوقی که بیش از 5 درصد یا بیش از 5 میلیارد ریال از ارزش اسمی اوراق بهادار در دست انتشار ناشر را خریداری کند، -سازمان‌‌ها و نهادهای دولتی و عمومی -شرکت‌‌های دولتی، -اعضای هیأت مدیره و مدیران ناشر یا اشخاصی که کارکرد مشابه‌ دارند.

93 - آیا در مجموعه بازار سرمایه ایران امکان انجام معاملات آتی (futures ) وجود دارد و در صورت وجود چگونه می¬شود به این امر مبادرت نمود ؟بورس

بلی از تیر ماه 1387 امکان انجام معاملات آتی در بورس کالای ایران فراهم شده است. در حال حاضر انجام معاملات آتی بر روی قراردادهای اونس طلا و مفتول مس در بورس مذکور انجام می¬شود. علاقمندان به انجام این معاملات می¬توانند با مراجعه به کارگزاران بورس کالای ایران ضمن آشنایی با سازوکار انجام معاملات، اقدام به گشایش حساب و کد معاملاتی و ارائه سفارش برای مشارکت در این معاملات نمایند. جهت اخذ اطلاعات بیشتر در خصوص این معاملات و همچنین آشنایی با مقررات مربوطه (دستورالعمل معاملات قراردادهای آتی در بورس کالای ایران) علاقمندان می توانند به سایت اینترنتی بورس کالای ایران (WWW.IME.CO.IR ) مراجعه نمایند و یا به آدرس تهران، میدان فردوسی، خیابان شهید سپهبد قرنی، کوچه کامل، پلاک 4 شرکت بورس کالای ایران مراجعه نمایند.

94 - شرکت‌های سهامی عامِ در شرف تأسیس که ثبت آنها نزد سازمان الزامی است، باید چه مدارکی را به این سازمان ارائه نمایند؟بورس

فهرست مدارک مورد نیاز به شرح زیر است. علاقمندان جهت آشنایی با مقررات مربوطه (دستورالعمل معاملات قراردادهای آتی در بورس کالای ایران) و اخذ اطلاعات بیشتر در این خصوص معاملات و همچنین دریافت فرمها می‌توانند به سایت اینترنتی سازمان بورس و اوراق بهادار (WWW.SEO.IR ) مراجعه نمایند. -فرم تکمیل شدة استعلام ثبت (فرم الف-1)، -فرم تکمیل شدة تقاضای تأسیس و ثبت اوراق‌بهادار (فرم ت-1)، -بیانیة ثبت (فرم ب-1)، -طرح اساسنامه (فرم ث-1) ، -طرح اعلامیة پذیره‌نویسی (فرم پ-1)، -گواهی تایید نام شرکت، -اظهارنامة ثبت شرکت‌ها، -طرح کسب و کار و یا طرح امکان‌سنجی برای انجام سرمایه‌گذاری‌های برنامه‌ریزی شده و انجام فعالیت‌های منطبق با طرح اساسنامه، -اظهارنظر مشاور حقوقی، -مجوزهای اخذ شده از مراجع قانونی، -مستندات مربوط به حقوق انحصاری ناشر، - نامة تأییدیه بانک مبنی بر واریز مبلغ پرداخت شده توسط مؤسسین، - نامة کارشناس رسمی دادگستری درخصوص ارزیابی آوردة غیر نقد مؤسسین (در صورت وجود)، - یک نسخه از قرارداد منعقد شده با شرکت تأمین سرمایه، عامل و متعهد پذیره‌نویسی(درصورت وجود)، - یک نسخه از هرنوع توافق‌نامه یا قرارداد منعقد شده با سایر نهادهای مالی در ارتباط با انتشار اوراق (درصورت وجود)

95 - شرکت‌های سهامی عام در شرف تأسیس معاف از ثبت نزد سازمان باید چه مدارکی به این سازمان ارائه کنند؟بورس

فهرست مدارک مورد نیاز به شرح زیر است. علاقمندان جهت آشنایی با مقررات مربوطه (دستورالعمل معاملات قراردادهای آتی در بورس کالای ایران) و اخذ اطلاعات بیشتر در این خصوص معاملات و همچنین دریافت فرمها می¬توانند به سایت اینترنتی سازمان بورس و اوراق بهادار (WWW.SEO.IR ) مراجعه نمایند. -فرم تکمیل شدة استعلام ثبت (فرم الف-1)، -بیانیة معاف از ثبت (فرم م-1) -طرح اساسنامه -طرح اعلامیة پذیره‌نویسی -گواهی تایید نام شرکت، -اظهارنامة ثبت شرکت‌ها.

96 - شرکت‌های سهامی‌عامی که قصد افزایش سرمایۀ خود را داشته باشند، باید چه مدارکی را به سازمان ارائه نمایند؟بورس

مدارک ارائه شده به سازمان بر حسب این‌که آیا شرکت سهامی عام در سازمان به ثبت رسیده است یا خیر، محل افزایش سرمایه و نوع عرضۀ اوراق بهادار ناشی از افزایش سرمایه، متفاوت و در بندهای 8 الی 12 بدان اشاره شده است.

97 - چنانچه شرکت‌های سهامی عام ثبت شده نزد سازمان قصد افزایش سرمایه داشته باشند، باید چه مدارکی را به سازمان بورس ارائه نمایند؟بورس

فرم تکمیل شدة استعلام ثبت (فرم الف-2)، -فرم تکمیل شدة تقاضای افزایش سرمایه (فرم ت-2)، -بیانیة ثبت (شرکت‌های تولیدی و خدماتی فرم ب-1/2، بانک‌هاو لیزینگ‌ها ب-2/2 و شرکت‌های هلدینگ و سرمایه‌گذاری ب-3/2) -گزارش توجیهی هیئت مدیره در خصوص افزایش سرمایه به‌همراه اظهار نظر بازرس قانونی، -طرح آگهی یا اعلامیة پذیره‌نویسی (افزایش سرمایه با رعایت حق تقدم فرم پ-2 ، افزایش سرمایه با سلب حق‌تقدم فرم پ-3 و فروش سهام پذیره‌نویسی نشده (حق‌تقدم استفاده نشده) فرم پ-4) -آخرین اساسنامة شرکت همراه با آگهی ثبت تغییرات انجام شده طی دو سال گذشته، -آخرین صورت‌های مالی حسابرسی شده به‌انضمام یادداشت های همراه، -چنانچه هنگام درخواست، بیش از شش ماه از پایان سال مالی گذشته باشد یک نسخه کپی صورت‌های مالی میان دوره‌ای، شامل ترازنامه و صورتحساب سود و زیان می‌بایست ارائه گردد. این گزارشات باید به تأئید مدیر مالی شرکت رسیده باشد. -گزارش فنی و اقتصادی طرح مورد تأیید مشاور فنی طرح (در صورت اجرای پروژه) -فیش واریزی کارمزد رسیدگی به درخواست افزایش سرمایة شرکت‌، نیم در هزار مبلغ افزایش سرمایة درخواستی حداکثر به ‌مبلغ 20 میلیون ریال به شماره حساب سیبا 0103402911003 نزد بانک ملی شعبة بورس.

98 - چرا از بورس اوراق بهادار به عنوان یک بازار سازمان یافته و منسجم نام می‌برند؟بورس

از آنجا که بورس‌ها دارای مکان فیزیکی یا مجازی مشخص هستند که تمام سفارش‌های خرید و فروش در آنجا وارد یک سامانه معاملاتی متمرکز می‌شود و معامله به روش حراج صورت می‌گیرد، بورس‌ها را یک بازار سازمان یافته و منسجم می‌نامند. در این بازار ساز و کارها، مقررات و ضوابط معینی بر عملیات حاکم است و یک مقام ناظر مسئولیت حسن اجرای عملیات و رعایت مقررات را به عهده دارد.

99 - یکی از مزایای بورس اوراق بهادار تسهیل فرآیند تأمین مالی شرکت‌ها است. این امر چگونه محقق می‌شود؟بورس

شرکت‌هایی که در بورس فهرست می‌شوند و اوراق بهادار آنها مورد معامله قرار می‌گیرد، فرصت و امکان مناسبی را برای انتشار اوراق بهادار جدید به دست می‌آورند. شرکتی که اوراق بهادار آن در بورس پذیرفته شده، به دلیل دارا بودن بازار مناسب برای اوراق و نیز قیمت‌گذاری آن براساس مکانیزم بازار، می‌تواند اوراق بهادار جدید خود را در زمان مناسب و با شرایط مطلوب منتشر نماید. بدین ترتیب شرکت‌های پذیرفته شده در بورس می‌توانند منابع مورد نیاز خود را راحت‌تر از شرکت‌های خارج از بورس‌ فراهم نمایند. به عبارت دیگر، بورس اوراق بهادار (به عنوان یک بازار ثانویه) از طریق ایجاد نقد‌شوندگی برای اوراق بهادار شرکت‌های پذیرفته شده، قابلیت فروش اوراق جدید را در بازار اولیه برای شرکت‌ها فراهم می‌سازد و در واقع به‌طور غیر مستقیم موجب تسهیل تأمین مالی شرکت‌های بورسی می‌شود.

100 - بورس اوراق بهادار چگونه به گسترش مالکیت عمومی کمک می‌کند؟بورس

بورس امکان دسترسی و سرمایه‌گذاری تمام افراد جامعه را با حداقل سرمایه در شرکت‌ها فراهم می‌کند و مالکیت سهام هر شرکت برای تمام افراد امکان‌پذیر می‌شود. به این ترتیب عموم افراد جامعه می‌توانند از طریق خرید سهام شرکت‌ها در بورس، در مالکیت واحدهای صنعتی، تولیدی، بازرگانی و خدماتی مشارکت نمایند.

101 - منظور از تخصیص مطلوب منابع از طریق بورس چیست؟بورس

بورس‌ها با فراهم کردن بازاری شفاف و کارآ و در فضایی رقابتی، منابع مالی و وجوه خانوارها را به سوی بخش‌های مولد اقتصاد با بیشترین بازدهی هدایت می‌کنند. به عبارت دیگر، در بورس اوراق بهادار شرکت‌هایی که بهره‌وری بیشتر و عملکرد برتری داشته باشند با اقبال بیشتر سرمایه‌گذاران مواجه می‌شوند و از طریق عرضه اوراق بهادار جدید می‌توانند منابع بشتری از بازار جذب نمایند. منابع مالی از طریق بورس به سمتی از اقتصاد می‌روند که با ریسک معین بیشترین بازدهی را ایجاد می‌کند.

102 - چگونه سهامداران شرکت‌ها پذیرفته شده در بورس می‌توانند در قبال وثیقه نمودن سهام تسهیلات بیشتری از اعتبار دهندگان دریافت نمایند؟بورس

بعضی از بانک‌ها ممکن است سهام شرکت‌های بورس را به عنوان وثیقه برای پرداخت تسهیلات بپذیرند. در این صورت سرمایه‌گذاران سهام شرکتهای بورسی این مزیت را دارند که بتوانند به جای دارایی‌های دیگر با وثیقه‌گذاری سهام خود تسهیلات به دست آورند.

103 - افرادی که سهام صندوق‌های سرمایه‌گذاری را خریداری می‌کنند چه درآمدهایی عایدشان می‌شود؟بورس

کسانی که سهام یا واحد سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری را خریداری نمایند از سه محل بازدهی کسب می‌کنند: 1) افزایش ارزش خالص دارایی‌ها یا NAV 2 ) دریافت سود تقسیمی سالانه صندوق 3) دریافت سود سرمایه‌ای حاصل از خرید و فروش اوراق بهادار توسط صندوق.

104 - سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری چه مزیت‌هایی نسبت به سایر سرمایه‌گذاری‌ها دارد؟بورس

مزایای ویژه این صندوق‌ها عبارتند از نقدشوندگی بالای واحدهای سرمایه‌گذاری، مدیریت تخصصی و حرفه‌ای، امکان متنوع‌سازی سرمایه‌گذاری‌ها با هزینه اندک و نیز هزینه‌های پایین مدیریت و اداره صندوق در نتیجه صرفه‌جویی در مقیاس.

105 - چند نوع صندوق سرمایه‌گذاری وجود دارد؟بورس

انواع متعددی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری براساس نوع اوراق بهاداری که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند و نیز اهدافی که دنبال می‌کنند وجود دارد. بعضی از آنها عبارتند از: صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازار پول، صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهام، صندوق‌های سرمایه‌گذاری اوراق با درآمد ثابت، صندوق‌های سرمایه‌گذاری بخشی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری بین‌المللی و ... در ایران صندوق‌های سرمایه‌گذاری در گروه صندوق با درآمد ثابت و صندوق سهام در حال فعالیت هستند.

106 - صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت چه فعالیتی را انجام می‌دهند؟بورس

این صندوق‌ها وجوه دریافتی از سرمایه‌گذاران را در پرتفویی (سبدی) از اوراق بهادار با درآمد ثابت (شامل انواع اوراق قرضه، اوراق مشارکت و انواع اوراق بدهی) سرمایه‌گذاری و آن را اداره می‌کنند. ویژگی خاص این صندوق‌ها این است که ریسک آنها پایین است و جریانات نقدی و زمان‌بندی پرداخت سودها و اصل سرمایه توسط آنها از اطمینان بالایی برخوردار است.

107 - صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار پول چه فعالیتی را انجام می‌دهند؟بورس

این صندوق‌ها در اوراق بهادار بازار پول (به طور کلی اوراق بهادار با سررسید کوتاه مدت کمتر از یک‌سال که در بازار پول منتشر و معامله می‌شود) سرمایه‌گذاری می‌کنند. ویژگی خاص این صندوق‌ها ریسک و بازدهی پایین آنهاست چون اوراق بهادار بازار پول دارای سررسید کوتاه مدت هستند و نرخ سود و ریسک پایینی دارند. از اوراق بهادار بازار پول می‌توان گواهی سپرده بانکی، اوراق تجاری و اوراق خزانه را نام برد.

108 - چگونه می‌توان سهام صندوق‌های سرمایه‌گذاری را خرید و فروش کرد؟بورس

واحدها یا یونیت‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسط نمایندگان مدیر صندوق صادر و ابطال می‌شود. بنابراین کسانی که متقاضی خرید اوراق باشند، می‌توانند با مراجعه مستقیم یا غیرمستقیم به مدیر صندوق (از طریق راهنمای سایت اینترنتی آنها و یا از طریق تماس با کارگزاران یا نمایندگان صندوق) درخواست خرید اوراق را بدهند اشخاصی که قصد خروج از صندوق‌ را داشته باشند صرفاً می‌توانند با مراجعه به نماینده صندوق درخواست ابطال اوراق را بدهند. در این صورت مدیر صندوق اوراق را براساس NAV و پس از کسر هزینه‌های مربوط ابطال و خالص وجوه را به حساب سرمایه‌گذار واریز می‌کند.

109 - ارزش هر سهم صندوق‌های سرمایه‌گذاری چگونه مشخص می‌شود؟بورس

ارزش خالص دارایی‌های صندوق سرمایه‌گذاری در پایان هر روز معاملاتی محاسبه می‌شود و از تقسیم مابه‌التفاوت دارایی‌ها و بدهی‌ها بر تعداد واحدهای منتشره، ارزش هر واحد سرمایه‌گذاری مشخص می‌شود که براساس این قیمت شخص می‌تواند اوراق جدید خریداری و یا اوراق قبلی خود را ابطال نماید.

110 - چگونه می‌توان اطلاعات مربوط به بازار اولیه را به دست آورد؟بورس

مرجع اصلی تهیه و انتشار این ا طلاعات، «مدیریت نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار» می‌باشد. در حال حاضر تمام اطلاعات مربوط به انتشار عمومی اوراق بهادار و ثبت اوراق و شرکت‌ها در پایگاه رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار با آدرس www.seo.ir منتشر می‌گردد. در این پایگاه در منوی «بازار اولیه» تمام اطلاعات و مدارک مربوط به ثبت شرکت‌ها و اوراق بهادار نزد سازمان (شامل افزایش سرمایه شرکت‌ها، عرضه‌های عمومی اوراق بهادار در بازار سرمایه و نیز پذیره نویسی شرکت‌های سهامی عام در قالب PDF منتشر می‌شود. همچنین اطلاعیه‌های مربوط به بازار اولیه نیز در این بخش قابل دستیابی است.

111 - اطلاعات شرکت‌ها و ناشران شامل چه چیزهایی می‌باشد؟بورس

این اطلاعات شامل ترازنامه، صورت‌حساب سود وزیان، صورت جریانات نقدی، گزارش حسابرسی گزارش هیأت مدیره، صورت‌های مالی پیش‌بینی شده و.... می‌باشد که به صورت دوره‌ای تهیه و افشاء می‌گردد.

112 - وظیفه دریافت و بررسی اطلاعات شرکت‌ها و ناشران به عهده کیست؟بورس

مدیریت نظارت بر ناشران اوراق بهادار سازمان بورس و اوراق بهادار وظیفه دریافت و بررسی اطلاعات ناشران و انتشار یکنواخت آنها را از طریق پایگاه‌های اطلاعاتی رسمی سازمان بورس و اوراق بهادرا بر عهده دارد.

113 - از چه منبعی می‌توان اطلاعات شرکت‌ها و ناشران را به دست آورد؟بورس

از طریق شبکه کدال با آدرس www.codal.ir و سایت رسمی اطلاع‌رسانی سازمان بورس www.seo.ir و سایت رسمی شرکت بورس www.irbourse.com اطلاعات مربوطه را می‌توان دریافت کرد.

114 - از چه منابعی می‌توان اطلاعات مربوط به عملیات بازارها و بورس‌ها را به دست آورد؟بورس

عملیات مربوط به بازار و اطلاعات لحظه‌ای فعالیت‌های بورس اوراق بهادار تهران توسط شرکت بورس و نیز شرکت خدمات بورس تهیه و ارائه می‌شود و بروی سایت www.irbourse.com و نیز www.tsetmc.com قابل دسترسی است.

115 - صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های سرمایه‌گذاری چه تفاوت‌هایی دارند؟بورس

میزان سرمایه در صندوق‌های سرمایه‌گذاری متغیر می‌باشد و با صدور واحدهای سرمایه‌گذاری افزایش و یا با ابطال آنها کاهش می‌یابد، اما سرمایة شرکت‌های سرمایه‌گذاری ثابت بوده و تنها با طی مراحل افزایش و یا کاهش سرمایه و با تصویب مجامع فوق‌العاده قابل تغییر است. علاوه بر این تضمین نقدشوندگی و در مواردی تضمین حداقل سود، شفافیت و اطلاع‌رسانی بالا، نظارت دقیق بر فرآیند صدور و ابطال براساس ارزش خالص دارایی‌ها و هزینه‌های اجرایی و اداری اندک را می‌توان از دیگر وجوه متمایز صندوق‌های سرمایه‌گذاری در مقایسه با شرکت‌های سرمایه‌گذاری دانست.

116 - شرکت سهامی عام دارای چه ویژگی‌هایی می‌باشد؟بورس

برخی ویژگی‌ها عبارتند از: -دارندگان سهام در این شرکت‌ها از حقوق مالکیت کامل برخوردارند. -کسانی که سهام جدید این شرکت‌ها را می‌خرند همانند سهامداران قبلی حق مشارکت در سود را به دست می‌آورند. -در این شرکت سهامداران هیچ‌گونه تعهد شخصی در قبال طلبکاران ندارند. -در صورت ورشکستگی شرکت، اول حق و حقوق طلبکاران پرداخت می‌شود و پس از آن حقوق صاحبان سهام -سهامداران این شرکت‌ها دارای حق مالکیت، حق رأی و حق تقدم در خرید سهام جدید می‌باشند.

117 - در شرکت‌های سهامی عام در چه صورت سود سهام عادی به سهامداران پرداخت می‌شود؟بورس

در این شرکت‌ها پرداخت سود سهام عادی مشروط به وجود سود قابل تقسیم و تصویب مجمع عمومی صاحبان سهام در مورد تقسیم سود است.

118 - آیا در شرکت‌های سهامی عام می‌توان با تغییر اساسنامه تعهد جدیدی برای سهامداران ایجاد کرد؟بورس

خیر

119 - دعوت به مجمع عمومی شرکت‌های سهامی وظیفة کیست؟بورس

هیأت مدیرة شرکت

120 - مجمع عمومی عادی چه وظایفی دارد؟بورس

1- انتخاب اعضای هیأت مدیره، 2- انتخاب بازرسان شرکت، 3- تصویب ترازنامه، 4- تقسیم منافع، 5- تصویب یا رد پیشنهاداتی که از طرف هیأت مدیره و یا بازرسان و سهامداران ارایه می‌شود، 6- تعیین خط مشی شرکت و تصویب و یا اقدام به هر عملی که به صلاح شرکت باشد.

121 - قرارداد آتی چیست؟بورس

وقتی امروز ارزش مشخصی را فدا می‌کنیم تا در آینده در قبال آن بازدهی مشخصی را به دست آوریم، سرمایه‌گذاری کرده‌ایم. به عنوان مثال، وقتی وجهی را بابت خرید سهام پرداخت می‌کنیم با این امید که در آینده سود مشخصی را دریافت داریم، سرمایه‌گذاری کرده‌ایم.

122 - قرارداد اختیار معامله چیست؟بورس

قراردادی است که در آن یک طرف معامله (خریدار قرارداد) با پرداخت مبلغ معینی این اختیار را به دست می‌آورد که چنانچه تمایل داشت در تاریخ مشخصی در آینده کالای مشخصی را به قیمت مشخص با طرف دیگر قرارداد (فروشنده) معامله نماید. فروشندة قرارداد در صورت درخواست خریدار قرارداد ملزم به انجام قرارداد می‌باشد.

123 - صکوک به چه معناست؟بورس

صکوک نوعی اوراق بهادار می‌باشد که بر مبنای قراردادهای اسلامی (مانند اجاره، مشارکت، مضاربه و ...) طراحی شده است و در بازارهای مالی معامله می‌شود.

124 - در آگهی دعوت صاحبان سهام برای تشکیل مجامع چه نکاتی قید می‌شود؟بورس

دستور جلسه، تاریخ، ساعت و محل تشکیل مجمع

125 - از زمان نشر آگهی تا تاریخ تشکیل مجمع چه مدت زمان طول می‌کشد؟بورس

فاصله بین تاریخ نشر آگهی تا تشکیل مجمع نباید کمتر از ده روز و بیشتر از چهل روز باشد.

126 - مؤسسة رتبه‌بندی چیست و چه کار می‌کند؟بورس

به زبان ساده مؤسسات رتبه‌بندی نهادهایی هستند که براساس اطلاعات دریافتی از اشخاص حقیقی و حقوقی توانایی آنها را در پرداخت تعهداتشان رتبه‌بندی می‌کنند.

127 - منظور از ارزش اسمی چیست؟بورس

ارزش اسمی همان قیمتی است که بر روی اوراق سهام نوشته می‌شود.

128 - منظور از ارزش دفتری چیست؟بورس

ارزش دفتری یا ارزش ویژه برابر است با جمع حقوق صاحبان سهام تقسیم بر تعداد سهام

129 - بخش حقوق صاحبان سهام در ترازنامه شامل چه مواردی است؟بورس

شامل اقلام سهام سرمایه، صرف (کسر) سهام، اندوخته‌ها و سود انباشته است.

130 - منظور از ارزش معاملاتی چیست؟بورس

ارزش معاملاتی یا ارزش بازار بیانگر مبلغی است که تحت تأثیر عرضه و تقاضا در بازار تعیین شده و به طور مرتب افزایش یا کاهش می‌یابد.

131 - سرمایه‌گذاری یعنی چه؟بورس

وقتی امروز ارزش مشخصی را فدا می‌کنیم تا در آینده در قبال آن بازدهی مشخصی را به دست آوریم، سرمایه‌گذاری کرده‌ایم. به عنوان مثال، وقتی وجهی را بابت خرید سهام پرداخت می‌کنیم با این امید که در آینده سود مشخصی را دریافت داریم، سرمایه‌گذاری کرده‌ایم.

132 - سرمایه‌گذاری هوشمندانه یعنی چه؟بورس

سرمایه‌گذاری هوشمندانه یعنی تصمیم‌گیری آگاهانه برای سرمایه‌گذاریِ میزان معینی پول در یک فرصت صحیح و حساب شده، به گونه‌ای که فرد سرمایه‌گذار، شخصاً و از نزدیک، بر نحوه‌ی سرمایه‌گذاری خود نظارت کرده و از سرمایه‌ی خود محافظت کند تا بدین ترتیب، در یک دوره‌ی زمانی مشخص، بتواند به بازده مطلوب دست یابد.

133 - آیا باید به سرمایه‌گذاری‌های کوچک اهمیت داد؟بورس

آری؛ زیرا با یک مدیریت دقیق، همین سرمایه‌های اندک شما رشد خواهد کرد و در عین حال، شما اعتبار، جسارت و سرمایه بیشتری برای سرمایه‌گذاری‌های آتی به دست خواهید آورد. بنابراین، هرگز ارزش بالقوه‌ی سرمایه‌گذاری‌ها را، هر چند اندک باشد، دست کم نگیرید.

134 - حداقل اطلاعات و مهارت لازم برای سرمایه‌گذاری توأم با موفقیت چیست؟بورس

برای سرمایه‌گذاری توأم با موفقیت اطلاعات زیر لازم است: 1. اهداف سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت یا بلندمدت خود را مشخص نمایید. 2. موضوعات سرمایه‌گذاری و محل‌های آن را مشخص کنید. 3. قدرت تحمل خود را از میزان زیان احتمالی، و نیز میزان تمایل خود را از سود مورد انتظار مشخص کنید. 4. راه‌های تنوع‌بخشی و سرمایه‌گذاری خود را با توجه به مبالغی که برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته‌اید بررسی نمایید. 5. از میزان نقدشوندگی سرمایه‌گذاری خود قبلاً آگاهی کسب کنید. 6. از نحوه‌ی سرمایه‌گذاری (پرداخت پول) و نحوه‌ی دریافت عایدی و منافع آن آگاه باشید. 7. از راهنمایی مشاوران، آگاهان و خبرگان مرتبط غفلت نکنید.

135 - برنامه‌ریزی مالی چیست؟بورس

برنامه‌ریزی مالی برای سرمایه‌گذار، همانند نقشه‌ی راه برای یک مسافر است. با این کار، شما بر روی دستیابی به اهداف مالی، متمرکز شده و در عین حال، گرفتار تصمیم‌گیری‌های احساسی که تاثیر منفی بر سرمایه‌گذاری شما می‌گذارد، نخواهید شد.

136 - آیا در برنامه‌ریزی مالی، می‌توانم از دیگران کمک بگیرم؟بورس

بله، اگرچه شما می‌توانید به تنهایی برنامه‌ی مالی خود را تهیه کنید، ولی اگر احساس می‌کنید به کمک دیگران نیاز دارید، می‌توانید با یک متخصص برنامه‌ریزی مالی مشورت کنید. متخصص برنامه‌ریزی مالی می‌تواند به شما در تعیین اهداف و راهبردهای مالی برای دستیابی به اهداف تعیین شده، کمک کند. متخصص مالی همچنین می‌تواند گزینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری و پس‌انداز را به شما پیشنهاد کند. متخصص برنامه‌ریزی مالی باید وظایف خود و وظایف شما را در فرایند سرمایه‌گذاری، مشخص کند. این موارد، شامل طول مدت قرارداد و نحوه‌ی پرداخت حق الزحمه‌ی ارائه‌ی خدمات کارشناسی، باید طی یک توافق‌نامه‌ی رسمی، به امضای شما و متخصص مالی برسد. به خاطر داشته باشید که هیچ متخصص برنامه‌ریزی مالی نباید شما را وادار به یک سرمایه‌گذاری خاص کند، بلکه باید به تصمیمات شما احترام بگذارد و توجه داشته باشد که در نهایت، این شما هستید که اختیار پول و دارایی خود را دارید. همیشه به متخصصان مالی مورد تائید و مطمئن مراجعه کنید.

137 - چه طور می‌توانم برای سرمایه‌گذاری، پول کنار بگذارم؟بورس

وضع مالی خود را سر و سامان دهید، بودجه، یا دخل و خرج خود را سامان دهید؛ یعنی به میزان درآمدتان خرج کنید، بدهی‌های خود را به موقع بپردازید و آنگاه، پس‌اندازکردن را به طور منظم آغاز کنید.

138 - آیا تدوین یک برنامه‌ی سرمایه‌گذاری، واقعاً موثر است؟بورس

بله، برنامه‌ی سرمایه‌گذاری، اهداف شما از سرمایه‌گذاری و راه‌کارهای دستیابی به این اهداف را مشخص می‌کند. برنامه‌ی سرمایه‌گذاری باید با برنامه مالی شما همسو باشد.

139 - برای سرمایه‌گذاری اندک بهتر است از کجا شروع کنم؟بورس

از بورس. زیرا در بورس امکان سرمایه‌گذاری برای همه وجود دارد. سرمایه‌گذاری در آن آسان است. اطلاعات مربوط به سرمایه‌گذاری شما به طور مرتب در دسترستان قرار دارد. امکان نقدشدن سرمایه‌ی شما بسیار سریع است. امکان تغییر و جابه جایی شما فراهم است و موارد بسیاری که برای هر تازه‌وارد می‌تواند هم جنبه‌ی آموزش و هم جنبه‌ی کسب تجربه داشته باشد. البته در بورس هر کس متناسب با اطلاعات و توانش می‌تواند دامنه‌ی فعالیتش را گسترش دهد.

140 - آیا سرمایه‌گذاری، همیشه با ریسک همراه است؟بورس

ریسک، در واقع امکان شکست در سرمایه‌گذاری است. شما به عنوان یک سرمایه‌گذار، نمی‌توانید امکان شکست را به طور کامل حذف کنید، اما می‌توانید آن را به نفع خود مدیریت کنید. به این معنا که با محاسبه‌ی دقیق ریسک در هنگام سرمایه‌گذاری، به جای آن که سرمایه‌ی خود را ازدست بدهید، از منافع حاصل از سرمایه‌گذاری بهره‌مند شوید. میزان ریسک در سرمایه‌گذاری‌های مختلف، متفاوت است. به طور کلی، سرمایه‌گذاری‌هایی که بازده بالقوه‌ی بیشتری دارند، ریسک بالاتری هم دارند. برای مثال، سرمایه‌گذاری مستقیم در سهام (از طریق مراجعه به کارگزاری و خرید سهم) در مقایسه با سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک، ریسک بیشتری دارد.

141 - ملاک انتخاب بهترین سهام چیست؟بورس

برخی ملاک‌هایی که می‌توان برای انتخاب سهام در نظر گرفت عبارتند از: - درآمد شرکت (سهام شرکتی که از وضعیت درآمدی بهتری نسبت به سایر شرکت‌ها برخوردار باشد در اولویت خرید است) - سود هر سهم (هر چه موارد سودی که به هر سهم تعلق می‌گیرد (EPS ) بیشتر باشد بهتر است) - نسبت قیمت به درآمد هر سهم: P/E (شرکتی که رقم P/E آن کمتر باشد گزینه‌ی بهتری است) - نقدشوندگی (سهامی که مدت زمان فروش آن کوتاه‌تر باشد یا زودتر به فروش برسد، برای خرید مناسب‌تر است)

142 - معیارهایی که می‌توان برای انتخاب یک کارگزار خوب در نظر گرفت چیست؟بورس

برخی از معیارهایی که می‌تواند در انتخاب یک کارگزار مؤثر باشد، عبارت‌ا‌ند از: - داشتن رتبه‌ی مناسب در رتبه‌بندی سازمان بورس از کارگزاری‌ها؛ - داشتن امکانات لازم جهت ارتباط مشتری با کارگزاری (تلفن، فکس، سایت اینترنتی، مسئول پاسخگویی و .....)؛ - قابلیت سایت اینترنتی، از لحاظ اطلاع‌رسانی و در دسترس بودن؛ - امکان مشاهده‌ی گردش حساب مشتری؛ - امکان مشاهده‌ی وضعیت سفارش که پس از هر اقدامی روی سفارش انجام می‌دهد، از طریق رمز عبور؛ - ارائه‌ی تحلیل روزانه از بازار و درج اخبار آن در سایت کارگزاری؛ - امکان دریافت سفارش خرید و فروش الکترونیکی.

143 - فرآیند سرمایه‌گذاری در بورس از چه مراحلی تشکیل شده است؟بورس

در اینجا، از یک راهنمایی ساده برای شروع استفاده می‌کنیم. 1. ابتدا از خود بپرسید که آیا ازنظر مالی، برای سرمایه‌گذاری در بورس آمادگی و شرایط لازم را دارید یا نه. 2. کارگزاری را انتخاب کنید که ضمن داشتن مجوز، دارای رتبه‌ی قابل قبولی باشد. 3. سهام و سایر اوراق بهاداری را که در بورس تهران دادوستد می‌شود، شناسایی کنید. 4. روش یا سازوکار معامله در بورس را یاد بگیرید. عدم آگاهی شما نسبت به فرآیند خرید و فروش در بورس، ممکن است به ضرر شما تمام شود. 5. تکالیف مربوط به خود را انجام دهید. 6. به کارگزار خود به طور شفاف سفارش (برای خرید یا فروش) بدهید. عدم ارتباط صحیح و شفاف با کارگزار، ممکن است برای شما هزینه ایجاد کند. 7. مفاد سفارش خود به کارگزار را یک بار دیگر کنترل کنید. اگر اشتباهی وجود دارد، هرچه زودتر اشتباه را اصلاح کنید. 8. همیشه سرمایه‌گذاری خود را، از نزدیک و به طور مستمر تحت نظارت و کنترل داشته باشید. آنچه که ازنظر شما کم اهمیت به نظر می‌رسد، ممکن است هزینه‌هایی برای شما به دنبال داشته باشد. 9. حق و حقوق خود را بشناسید و از آن دفاع کنید.

144 - صندوق سرمایه‌گذاری مشترک چیست؟بورس

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، نهادهای مالی هستند که سرمایه‌ی خود را عمدتاً در سهام و برخی موارد دیگر، مانند اوراق مشارکت، به کار می‌گیرند. این صندوق‌ها مجوز فعالیت خود را از سازمان بورس دریافت و تحت نظارت همین سازمان فعالیت می‌کنند. صندوق‌ها همه‌ی عوامل کار شامل مدیر، ضامن، امین، پرسنل متخصص و توانمند و سایر امکانات موردنیاز را در اختیار دارند و علاوه بر آن، براساس قانون، سرمایه‌ی قابل توجهی را برای شروع کار تهیه کرده‌اند. شما با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک (ازطریق خرید واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق)، در حقیقت یک سبد سرمایه‌گذاری را تشکیل می‌دهید که این سبد، به طور دائم تحت نظارت و مدیریت افراد متخصص و خبره است.

145 - آیا سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک از سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس مطمئن‌تر است؟بورس

باتوجه به این که صندوق سرمایه‌گذاری مشترک درسبدی بسیار متنوع از سهام و سایر انواع اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کند، ریسک سرمایه‌گذاری نیز کاهش می‌یابد. بنابراین می‌توان گفت ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک از ریسک سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس کمتر است.

146 - آیا همه‌ی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک شبیه یکدیگرند؟بورس

خیر، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک اهداف سرمایه‌گذاری مختلف و بنابراین، ریسک‌های متفاوتی دارند. شما به عنوان یک سرمایه‌گذار، باید صندوق سرمایه‌گذاری ای را انتخاب کنید که با ریسک قابل قبول شما، همخوانی داشته باشد.

147 - اگر من بخواهم در یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک سرمایه‌گذاری کنم. چه کارهایی باید انجام دهم؟بورس

1. مراجعه به سایت‌های seo ، sena و irbourse و یافتن لیست صندوق‌ها و آدرس مدیران آنها؛ 2. گرفتن آدرس و مراجعه به یکی از شعب معرفی شده توسط مدیر؛ 3. پرداخت وجه و تکمیل فرم‌ها با توجه به راهنمایی مدیر.

148 - برای این که بتوانم صندوق‌های سرمایه‌گذاری را با هم مقایسه و بهترین آنها را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنم چه ملاک‌هایی را باید در نظر بگیرم؟بورس

1. بررسی وضعیت صندوق‌ها با مراجعه به سایت seo و استفاده از گزارش‌های عملکرد هفتگی، ماهانه، سه‌ماهه و .... صندوق‌ها. 2. بررسی روند نوسانات صندوق‌ها با مراجعه به نمودارهای NAV و بررسی روند آن در طول دوره‌ی فعالیت (روند اگر صعودی باشد با نوسان کم مطلوب‌تر است). 3. بررسی میزان ترکیب دارایی صندوق‌ها (صندوقی که ترکیب دارایی متنوع‌تری داشته باشد ریسکش کمتر است. 4. استفاده از راهنمایی مشاوران مالی و سرمایه‌گذاری برای تحلیل ریسک و بازدهی صندوق‌ها.

149 - من به عنوان یک سرمایه‌گذار چه تکالیفی دارم؟بورس

تا حد امکان، اطلاعات کسب کنید. توصیه می‌شود قبل از تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری، به نکات زیر توجه داشته باشید: 1. اطلاعیه‌ها، روزنامه‌ها و گزارش‌های سالیانه‌ی شرکت را مطالعه کنید. 2. برای مشاهده‌ی گزارش‌های سالیانه، اطلاعیه‌ها و سایر اطلاعات شرکت‌ها، به سایت اینترنتی شرکت بورس اوراق بهادار تهران به نشانی www.irbourse.com یا سازمان بورس به نشانی www.seo.ir مراجعه کنید. 3. به سایت اینترنتی شرکت یا شرکت‌هایی که قصد خرید سهام آنها را دارید، سر بزنید. 4. کتب و جزوات آموزشی را که سازمان بورس، شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس، شرکت بورس اوراق بهادار تهران و سایر شرکت‌های مرتبط منتشر کرده‌اند، مطالعه کنید. برای مشاهده‌ی مجموعه‌ی انتشارات در این زمینه، به سایت اینترنتی شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس به نشانی www.eshop.sena.ir مراجعه کنید. 5. با متخصصان برنامه‌ریزی مالی و سرمایه‌گذاری و کارگزاران مشورت کنید.

150 - آیا کارگزار یا نماینده‌ی صندوق سرمایه‌گذاری، می‌تواند منبعی مناسب برای کسب اطلاعات باشد؟بورس

بله، آنها می‌توانند در دادن اطلاعات به شما کمک کرده و درباره‌ی این اطلاعات، درصورت لزوم، به شما توضیح دهند.

151 - حقوق من به عنوان سرمایه‌گذار چیست؟بورس

شما حق دارید درمورد شرکتی که سهامدار آن هستید اطلاعات صحیح دریافت کنید. نباید اهمیت اطلاعات را در نحوه‌ی تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری در یک شرکت، نادیده بگیرید. شما به عنوان سهامدار همچنین حق دارید درباره‌ی وضعیت شرکت اظهارنظر کرده و شکایت‌های خود را مطرح کنید.

152 - حقوق من به عنوان یک مشتری چیست؟بورس

شما به عنوان یک مشتری، باید از محصولات و خدمات مناسب بهره مند شوید. همچنین شما می‌توانید مشاور مالی و برنامه‌ریزی، یا یک نماینده‌ی صندوق را خودتان انتخاب کنید. شما مستحق دریافت خدمات خوب و رفتار توأم با احترام، قانونی و منصفانه هستید. اگر از خدمات ارائه شده توسط مشاور مالی یا نماینده‌ی صندوق سرمایه‌گذاری خود راضی نیستید، می‌توانید به افراد شایسته‌تر مراجعه کنید. شما همچنین حق دارید که هزینه‌های مربوط به سرمایه‌گذاری خود را بدانید و به علاوه در مورد نحوه و مراحل تنظیم شکایت آگاهی داشته باشید.

153 - آیا می‌توانم شکایت خود را نزد نهادهای قانون‌گذار مطرح کنم؟بورس

بله، شما می‌توانید شکایت خود را علیه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس، شرکت‌های کارگزاری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و سایر نهادهایی که مجوز خود را از سازمان بورس گرفته‌اند، به این سازمان تسلیم کنید.

154 - چگونه سرمایه‌گذاری خود را زیرنظر بگیرم؟بورس

آسان‌ترین راه برای کنترل و نظارت بر عملکرد سرمایه‌گذاری، مطالعه‌ی اطلاعات مالی شرکت و سایر مستنداتی است که شما به عنوان سهامدار، به آن دسترسی دارید. این اطلاعات ازطریق سایت شرکت بورس اوراق بهادار تهران (www.irbourse.com )، سازمان بورس (www.seo.ir )، شبکه‌ی کدال (www.codal.ir )، شرکت مدیریت فناوری بورس تهران (www.tsetmc.com ) و پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه‌ی ایران (www.sena.ir ) در دسترس شماست. تبلیغات در رادیو و تلویزیون، روزنامه‌ها و نشریات اقتصادی و سایر سایت‌های معتبر اینترنتی، منابعی هستند که شما با استفاده از آنها، می‌توانید اطلاعات موردنیاز به منظور کنترل سرمایه‌گذاری خود را به دست آورید. بهتر است تنها به این شیوه‌ها اکتفا نکنید و با شرکت در مجمع عمومی سالیانه‌ی شرکتی که سهام آن را خریده‌اید، از نزدیک با وضعیت شرکت آشنا شوید.

155 - اگر سرمایه‌گذاری من وضعیت قابل قبولی نداشت، چه کار می‌توانم بکنم؟بورس

توجه داشته باشید که پیروی از یک برنامه‌ی سرمایه‌گذاریِ غیرقابل انعطاف و ثابت در یک دوره‌ی زمانی طولانی، همواره برای شما سودآور نخواهد بود. در برخی موارد، درصورت رضایت‌بخش نبودن عملکرد سرمایه‌گذاری، لازم است برنامه‌ی سرمایه‌گذاری خود را تغییر دهید. البته به خاطر داشته باشید که هنگام تغییر برنامه، لازم است اصول اولیه‌ی سرمایه‌گذاری را رعایت کنید.

آیا امکان انتشار آن دسته از اخبار سایت که مورد پسندم بوده است در شبکه های اجتماعی وجود دارد ؟ چگونه؟اخبار و محتوا

بله، پیش بینی کاملی در این زمینه صورت گرفته است. 3 ثانیه پس از گشودن هر صفحه از سایت، ابزارکی به شکل یک مستطیل بلند از سمت راست صفحه خارج می شود که متشکل از 8 مربع است 4 مربع نخست برای بازنشر مطالب و محتوای موردپسند کاربران در 4 شبکه اجتماعی اصلی یعنی قیس بوک، توئیتر، گوگل پلاس و لینکداین است و گزینه پنجم که یک علامت + قرمز رنگ می باشد امکان انتشار محتوای مد نظر را در بیش از 300 شبکه اجتماعی مهیا می کند. برای این منظور کافیست بر علامت + کلیک کنید تا پنجره ای شامل آیکن تمام این شبکه ها گشوده شود که با فشردن هر گزینه، امکان انتشار در آن شبکه فراهم می گردد.

آیا امکان تهیه نسخه پرینتی از محتوا، مطالب یا سایر صفحات سایت وجود دارد ؟اخبار و محتوا

بله، 3 ثانیه پس از گشودن هر صفحه از سایت، ابزارکی به شکل یک مستطیل بلند از سمت راست صفحه خارج می شود که متشکل از 8 مربع است. گزینه هفتم مربعی است که نشان پرینتر بر آن درج شده است و با کلیک بر آن، نسخه پرینتی همان صفحه تولید و در اختیار کاربر قرار می گیرد.

آیا امکان تهیه نسخه PDF از محتوا، مطالب یا سایر صفحات سایت وجود دارد ؟اخبار و محتوا

بله، 3 ثانیه پس از گشودن هر صفحه از سایت، ابزارکی به شکل یک مستطیل بلند از سمت راست صفحه خارج می شود که متشکل از 8 مربع است. گزینه ششم مربعی است که نشان P زرد رنگی بر آن درج شده است و با کلیک بر آن، نسخه PDF همان صفحه تولید و در اختیار کاربر قرار می گیرد.

آیا امکان ارسال محتوا، مطالب یا سایر صفحات سایت از طریق ایمیل برای دوستان و آشنایان وجود دارد ؟اخبار و محتوا

بله، 3 ثانیه پس از گشودن هر صفحه از سایت، ابزارکی به شکل یک مستطیل بلند از سمت راست صفحه خارج می شود که متشکل از 8 مربع است. گزینه پنجم مربعی است که نشان پاکت نامه بر آن درج شده است و با کلیک بر آن، پنجره ای گشوده می شود که پس از تکمیل فیلدهای مربوطه، مطلب مورد نظر برای افراد مشخص شده شما ارسال می گردد.

برای اعلام نظر در اتاق های گفت و گو یا زیر اخبار و .... باید عضو شوم؟اخبار و محتوا

خیر، جهت درج نظراتتان عضویت الزامی نیست و شما به عنوان یک عضو مهمان هم می توانید به این امر مبادرت ورزید. در صورت عضویت مجموعه ای از ابزارها در اختیار شما قرار می گیرد فرضا امکانات بازنشر یا اطلاع رسانی ایمیلی پاسخ هایی که ممکن است به نظر شما داده شود یا دنبال کردن سایر کاربران و .....، جهت عضویت در سامانه دیسکاس (سامانه تبادل نظر و گفت و گو) و استفاده از ابزارها و امکانات وسیع آن از طریق لینک عضویت در دیسکاس می توانید اقدام نمایید. اگر عضو این سامانه می باشید هم جهت ورود از لینک ورود به سامانه دیسکاس (تبادل نظر و گفت و گو) استفاده کنید.

آشنایی با تعریف و تاریخچه فیبوناچینمودارها و داده ها

لئوناردو فیبوناچی ریاضیدان قرن 12 میلادی در ایتالیا متولد شد و بزرگترین اثر وی کشف اعدادی طلایی از روی حل مساله ازدیاد تعداد خرگوش ها بود. اعداد طلایی کشف شده توسط این دانشمند را به احترامش اعداد فیبوناچی می نامند. دنباله فیبوناچی با صفر و یک شروع می شود و هر عدد مجموع دو عدد قبلی می باشد …377-233-144-89-55-34-21-13-8-5-3-2-1-1
تا به حال هماهنگی های زیادی بین روابط این اعداد و قوانین طبیعت دیده شده است. نسبت های فیبوناچی در همه جا دیده می شوند، از فاصله حرکت سیاره ها به دور ستارگان تا فاصله حرکت الکترون ها به دور هسته اتم. این اعداد نسبت هایی با یکدیگر دارند که در علم اقتصاد نیز کاربرد دارد. در زیر به بعضی قواعد این اعداد می پردازیم.

اصول کار با انواع فیبوناچینمودارها و داده ها

انواع ابزارهای فیبوناچی در بازارهای مالی، روشی برای تحلیل بازگشت یا ادامه روند می باشند. از منظری انواع ابزارهای فیبوناچی نقاط حمایت و مقاومت می باشند که با ابزارها و روش های گوناگون رسم می شوند. این سطوح بازگشت بر خلاف حمایت و مقاومت های قبلی که تنها قیمتی خاص را نقطه حساس تلقی می کردند می توانند قیمتی خاص، منحنی روی نموداری، خطی مورب یا زمان خاصی را نقطه حساس حمایت یا مقاومت تعریف کنند. در استفاده از ابزارهای فیبوناچی درصدها اهمیتی فوق العاده دارند. عموم این درصدها از نسبت درصدهای بین اعداد فیبوناچی بدست می آیند. به غير از چند عدد ابتداي سري اعداد فیبوناچی، هر كدام از اعداد دنباله، تقريبا 1.618 برابر عدد قبل از خود هستند (نسبت طلايي) و هر عدد 0.618 برابر عدد بعد از خود می باشد. این نسبت ها به درصد به ترتیب 161.8 درصد و 61.8 درصد می شوند. درصدهای دیگری نیز مهم هستند که در زیر می آید. تقسیم عدد اول به عدد دوم سری اعداد فیبوناچی یک به یک یا به عبارتی 100 درصد را نشان می دهد. تقسیم عدد دوم به عدد سوم سری اعداد فیبوناچی 0.5 یا به عبارتی 50 درصد را نشان می دهد. در اعداد بالاتر سري اعداد فیبوناچی و تقسيم هر عدد به دو عدد بعد از آن، مشاهده مي شود حاصل تقسيم به 38.2 درصد تمایل مي كند. در اعداد بالاتر سري اعداد فیبوناچی و تقسيم هر عدد به سه عدد بعد از آن، مشاهده مي شود حاصل تقسيم به 23.6 درصد تمایل دارد.

اصول کار با فیبوناچی Retracement و نحوه رسمنمودارها و داده ها

فیبوناچی ریتریسمنت ساده ترین و کاربردی ترین ابزار از گروه خطوط فیبوناچی ها می باشد. عموما زمانی که بازار در روندی خاص حرکت می کند در بازه هایی تمایل به بازگشت و تصحیح نسبت به قیمت های قبلی دارد اما پس از مدتی تمایل به ادامه روند غالب پیدا می کند. در یک روند صعودی درصدهای تصحیح بازگشت روند در جهت روند صعودی قبل، به ترتیب درصدهای 23.6 – 38.2 – 50 – 61.8 و 100 درصد می تواند باشد.

همانطور که در شکل دیده می شود در یک روند نزولی، خطوط 38.2، 50 و 61.8 برای قیمت حکم رزیستنس را داشته و از ادامه روند صعودی برای مقطعی جلوگیری کرده اند. نکته دیگر در مورد رسم ابزار فیبوناچی ریتریسمنت این است که همیشه از سمت آغاز روند به انتهای روند ترسیم می شود.

اصول کار با فیبوناچی Extension و نحوه رسمنمودارها و داده ها

فیبوناچی اکستنشن ابزاری است که نقاط بازگشت بیش از 100 درصد هر موج را برای هدف های قیمتی جلوتر بیش بینی می کند. بازار پس از یک موج صعودی یا نزولی در فیبوناچی اکستنشن 161.8%- 261.8%- 423.6% و یا درصدهای محاسباتی بالاتر می تواند بازگشت داشته باشد. همانطور که در شکل زیر دیده می شود بازار پس از یک روند نزولی در تصحیح روند نزولی بازگشتی، تا 161.8 درصد روند نزولی را صعود داشته است. این درصد فیبوناچی اکستنشن به عنوان یک رزیستنس عمل کرده و روند نزولی قیمت را بوجود آورده است.

برای استفاده از فیبوناچی اکستنشن در متاتریدر از همان ابزار فیبوناچی ریتریسمنت استفاده می شود با این تفاوت که درصد های ذکر شده161.8، 261.8 و 423 درصد برای ما دارای اهمیت هستند. در صورتی که این درصد ها بصورت پیش فرض روی فیبوناچی ریتریسمنت وجود نداشت میتوان با رفتن به Fibo ProPerties سپس Fibo Levels در قسمت Description درصدهای فیبوناچی اکستنشن را وارد کنیم.

اصول کار با فیبوناچی Projection و نحوه رسمنمودارها و داده ها

فیبوناچی Projection ابزاری مانند فیبوناچی اکستنشن می باشد و نقاط بازگشت بیش از 100درصد بازگشت هر موج را نمایش می دهد با این تفاوت که میزان بازگشت تصحیح قیمت در یک موج برای بدست آوردن نقاط بالای 100 درصد آن روند اهمیت دارد. متاسفانه ابزار فیبوناچی پروجکشن در متاتریدر به اشتباه Fibonacci Expansion نامگذاری شده است. در حالیکه به لحاظ تعریف علمی این ابزار کاربرد فیبوناچی پروجکشن را نمایش می دهد.
برای استفاده از فیبوناچی پروجکشن ابزار فیبوناچی اکسپنشن متاتریدر را انتخاب می کنیم سپس از یک بیشینه قیمت (در شکل زیر نقطهA) به کمترین قیمت آن روند (نقطهB) خط رسم می کنیم. نقطه سوم که میزان تصحیح قیمت در این روند نزولی می باشد را در نقطه C تعیین می کنیم. بعد از رسم صحیح فیبوناچی پروجکشن انتظار خواهیم داشت قیمت از درصدهای 61.8- 100- یا 161.8 و حتی 261.8 به روند نزولی خاتمه دهد و روند صعودی پیدا کند. به بیان دیگر این درصدها می تواند ساپورت هایی برای بازگشت قیمت باشند. درصدهای 61.8- 100- 161.8 و261 میزان ادامه روند نزولی می باشند که نقطه آغازین محاسبه آخرین نقطه تصحیح روند (نقطهC) می باشد. در شکل زیر دیده می شود بازار نسبت به نقاطی که با فلش مشخص شده (161.8 درصد و 261 درصد) عکس العمل نشان داده است.

شایان ذکر است در یک روند صعودی این نقاط بصورت معکوس مورد استفاده قرار میگیرند تا نقاط رزیستنس انتهای یک روند صعودی محاسبه گردد.

اصول کار با فیبوناچی Expansion و نحوه رسمنمودارها و داده ها

فیبوناچی اکسپنشن شباهت بسیار زیادی به فیبوناچی پروجکشن دارد و ادامه یک روند نزولی یا صعودی را تا نقطه پایانش محاسبه می کند. تنها تفاوت آن با فیبوناچی پروجکشن استفاده از دو نقطه به جای سه نقطه است. در یک روند نزولی فیبوناچی پروجکشن درصدهای 61.8- 100- 161.8 و 261 نقاط A تا B را از نقطه آغازین C مورد محاسبه قرار می دادیم تا نقاط D و E بدست بیاید اما در اینجا تنها به درصدهای نقاط A تا B نیاز داریم و با استفاده از درصدهایی که برای فیبوناچی اکستنشن ذکر کردیم انتظار داریم بازار 161.8%- 261.8%- 423.6% از نقطه آغازین حرکت داشته باشد. از همین رو فیبوناچی اکسپنشن را تلفیقی از فیبوناچی اکستنشن و فیبوناچی پروجکشن می دانند. برای رسم فیبوناچی اکسپنشن ابزار خاصی در متاتریدر تعریف نشده است اما میتوان با استفاده از فیبوناچی ریتریسمنت درصدهای بیش از 100 واحد موج اولیه، نقاط بازگشت فیبوناچی اکسپنشن را بدست آورد.

اصول کار با فیبوناچی Arcs و نحوه رسمنمودارها و داده ها

فیبوناچی Arcs ابزاری از گروه فیبوناچی ها می باشد که درصد های تصحیح و بازگشت یک روند را بصورت کمانی نمایش نشان می دهد درصدهای عمومی مورد استفاده در این ابزار 38.2- 50 و 61.8 درصد می باشند که کمان های برگشت قیمت را نسبت به یک روند صعودی یا نزولی نمایش می دهند.

شکل بالا نمونه استفاده از ابزار فیبوناچی آرک را نمایش می دهد درصدهای 50 و 61.8 در شکل بالا برای روند تصحیح نزولی حکم رزیستنس را ایفا کرده و باعث روند نزولی قیمت شده اند.

اصول کار با فیبوناچی Fan و نحوه رسمنمودارها و داده ها

فبوناچی Fan ابزاری دیگر از گروه ابزارهای فیبوناچی می باشد که بر اساس زاویه روند غالب نقاط بازگشت را از برخورد خط های بادبزن (فن) با قیمت بدست می آورد. در این ابزار نیزدرجه های (درصدهای) 38.2- 50 و 61.8 از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

رسم و استفاده از این ابزار در متاتریدر به علت نقص در رسم درجه های قیمت و نشان ندادن درجه های قیمت روند صعودی کاربرد چندانی ندارد. اما میتوان برای رسم درجه های یک روند صعودی از قسمت Properties و Fibo Levels با منفی وارد کردن درصدهای Description زاویه های مخالف را برای روند صعودی ترسیم کرد.

ااصول کار با فیبوناچی Time و نحوه رسمنمودارها و داده ها

فیبوناچی تایم یا فیبوناچی زمانی ابزاری است که نقاط بازگشت قیمت را بر اساس زمان تعیین می کند از این ابزار به دو روش استفاده می کنند. در روش اول فاصله زمانی دو قله را به عنوان صفر و یک محاسبه میکنند و در نقاطی که زمان به خطوط عمودی1-2-3-5-8 و الی آخر می رسدانتظار ریزش دوباره قیمت را دارند.

در روش دوم مانند مثال بالا، فاصله زمانی پایین ترین قیمت(Low) تا بالاترین قیمت(High) یک موج محاسبه می شود. سپس انتظار می رود در بازه های زمانی1-2-3-5-8 و الی آخر قیمت تغییر جهت بدهد و موج های جدید تشکیل شود.

بخش های مختلف روی سامانه اعلام نظرات (دیسکاس) چه هستند و چه کارکردی دارند؟اخبار و محتوا

نمایش گر تعداد نظرات: در بخش فوقانی و سمت راست، گزینه 1 دیده می شود که نشاندهنده تعداد نظرهای ثبت شده ذیل آن خبر یا در آن مبحث می باشد.

آخرین مباحث و برترین نظردهندگان: در کنار نمایش گر تعداد نظرات، آیتمی قرار دارد که با عنوان " وب سایت اتحادیه طلا و جواهر " مشخص شده است. با کلیک بر روی این بخش، نیم صفحه ای گشوده می شود که خودش مشتمل بر 2 زبانه است زبانه اول به معرفی تاپیک ها یا مباحث پرطرفدار اخیر می پردازد که منظور از مباحث پر طرفدار مواردی است که بیشترین آرا و نظرات در آنها درج شده است و زبانه دوم به معرفی نظردهندگان برتر می پردازد که منظور افرادیست که بیشترین تعداد نظرات را به ثبت رسانده اند.

ثبت نام / ورود: در منتهاالیه چپ، یک بالن دیده می شود که با کلیک بر آن فرم لاگین یا ورود نمایش داده می شود و همچنین از همان مسیر امکان ساخت حساب کاربری نیز فراهم است. در کنار آن یک فلش رو به پایین و کلمه ورود دیده می شود که با کلیک بر فلش، لیستی مشتمل بر 4 گزینه باز می شود. گزینه اول برای ورود به سیستم از طریق نام کاربری و رمز عبور است یعنی مواردی که در زمان ثبت نام از شما درخواست شده و گزینه های 2 و 3 و 4 به ورود از طریق یکی از حساب های کاربری شما در فیس بوک، توئیتر یا گوگل اختصاص دارد یعنی شما از طریق یکی از این 3 حساب می توانید مستقیما وارد سامانه درج نظرات (دیسکاس) گردید.

توصیه شده: در ردیف دوم از گزینه ها و ابزارها و در سمت راست، گزینه ای به نام Recommend دیده می شود که به مثابه توصیه یا تایید مطلب مذکور توسط شماست.

به اشتراک گذاری: این گزینه برای بازنشر اخبار مورد پسند شما در فیس بوک یا توئیتر به کار می رود. به این شکل که اگر تمایل به اشتراک یک خبر از طریق صفحه فیس بوک یا توئیتر خود با دوستانتان داشته باشید می توانید با زدن این گزینه، از طریق پنجره ای که گشوده می شود وارد حساب توئیتر یا فیس بوکتان شوید و سایر مراحل اتوماتیک به انجام می رسد و خبر از طریق حساب یا صفحه شما در آن شبکه های اجتماعی انتشار پیدا می کند.

چینش: بخش چینش که در سمت چپ واقع شده است بیانگر ترتیب نمایش نظرات می باشد و دارای س شیوه نمایش شامل جدیدترین، قدیمی ترین و برترین می باشد.

اشتراک: اگر شما در حال تبادل نظر در یک مبحث یا پیرامون یک خبر می باشید یا در یک موضوع و مبحثی، نظرات سایر کاربران را مشاهده کرده اید و اطلاع از ادامه این مباحث و نظرات جدیدی که افزوده می شوند برای شما جالب توجه است این ابزار شما را به مقصود می رساند، به این شکل که شما با فشردن این گزینه و وارد ساختن نشانی ایمیل خود در فیلدی که گشوده می شود از تمام اطلاعات و یا نظرات جدیدی که به آن بخش در آینده اضافه خواهد شد از طریق ایمیل مطلع می شوید.

نمایه: اگر در سامانه اعلام نظرات (دیسکاس) ثبت نام کرده باشید. پس از ورود، به جای آپشن های ورود / ثبت نام که در بالا شرح داده شد گزینه های دیگری در لیست منتها الیه فوقانی و سمت چپ برای شما نمایش داده می شود. اولین گزینه آن، نمایه یا همان خساب کاربری شماست که با فشردن آن، نیم صفحه ای برای شما باز شده و اطلاعات حساب شما به نمایش در می آید که مشتمل بر  5 تب، فعالیت های اخیر، نظرات ثبت شده شما، مطالب توصیه شده شما، دنبال کنندگان شما و مواردی است که شما دنبال می کنید. در این فهرست 3 آپشن دیگر هم وجود دارد که یکی ویرایش(جهت ویرایش حساب کاربریتان)، راهنما و خروج می باشند.

بازه زمانی چیست؟نمودارها و داده ها

همانطور که از اسم آن پیدا است بازه زمانی اشاره دارد به مدت زمانی که تغییرات قیمت در آن ثبت می شود. به عنوان مثال اگر قیمت را در پایان هر هفته بر روی نمودار ثبت کرده و این نقاط را به هم متصل کنیم، نموداری به دست می آید که می گوییم بازه زمانی آن هفتگی است و یا اگر این کار را برای هر ساعت انجام دهیم، یعنی قیمت را در پایان هر ساعت بر روی نمودار ثبت کنیم، نموداری با بازه زمانی یک ساعته به دست می آوریم.

نمودار (Chart) چیست؟ و از چه بخش هایی تشکیل شده است ؟نمودارها و داده ها

نمودار اصلی ترین بخش تحلیل بازارهای سرمایه و بازارهای مالی است . یک نمودار قیمت متشکل از دو پارامتر زمان و قیمت است. قیمت در محور عمودی و زمان در محور افقی قرار دارد.

قیمت در هر نموداری نشان دهنده ارزش شاخص، کالا یا سهم می باشد و زمان نیز بازه زمانی هر نمودار را نمایش می دهد. بازه های زمانی نمودارها از تیک چارت (تغییر لحظه ای قیمت) تا نمودارهای ساعتی، روزانه و حتی ماهانه می تواند متغیر باشند.

تغییرات قیمت در بازه های مختلف نمودار به اشکال متفاوت (الگوهای متفاوت) نمایش داده می شود ولی در کل ماهیت تفسیر نمودارها در بازه های مختلف تفاوت چندانی ندارد چرا که الگوها در تمام بازه های زمانی تکرار می شوند.

چند نوع نمودار به طور کلی وجود دارد؟نمودارها و داده ها

عموما از سه نوع نمودار در بازارهای بورس و کالا یا سایر بازارهای مرتبط جهت تحلیل استفاده می کنند که عبارتند از:

1. نمودار میله ای (Bar Chart)  

2. نمودارهای خطی – لاین چارت (Line Chart)

3. نمودارهای شمعی – کندل استیک چارت (CandleStick Chart)

نمودار میله ای (Bar Chart) چیست و تفسیر آن چگونه است؟نمودارها و داده ها

به تصویر بالا توجه فرمایید. نمودار میله ای از تعداد زیادی از این میله ها (Bars) تشکیل شده که هر کدام از آنها، تغییرات قیمت را در بازه زمانی انتخاب شده نشان می هند. یعنی به طور اجمالی می گویند که در بازه زمانی مورد نظر چه اتفاقی روی داده و چه تغییراتی در آن ایجاد شده است.

فرض کنیم بازه زمانی (تایم فریم) یک روزه را انتخاب کرده ایم. در این حالت هر میله نشان دهنده یک روز می باشد. زائده سمت چپ میله قیمت باز شدن (Open Price) را نشان می دهد. یعنی در روز مورد نظر، اولین قیمت چه عددی بوده است. زائده سمت راست قیمت بسته شدن (Close Price) را نمایش می دهد. یعنی قیمت در آخرین لحظه از آن روز را نشان می دهد. نقطه پایینی میله حداقل قیمتی را نشان می دهد که در آن روز وجود داشته است (Low Price) و به همین ترتیب نقطه بالایی میله حداکثر قیمت آن روز را نشان می دهد( High Price). حالا دوباره به شکل ظاهری یک میله از نمودار میله ای نگاه کنید و سعی کنید مطالب گفته شده را به خاطر بسپارید. با کمی دقت متوجه می شوید که اگر در یک میله (Bar) قیمت باز شدن (Open) پایین تر از قیمت بسته شدن (Close) باشد، یعنی در آن بازه زمانی قیمت صعود کرده و یا بالعکس.

نمودارهای خطی – لاین چارت (Line Chart) چیست و تفسیر آن چگونه است؟نمودارها و داده ها

نمودار خطی ساده ترین نوع نمودار می باشد. در این نوع از نمودار، قیمت های Close در هر بازه زمانی به هم متصل شده و نمودار را به وجود می آورند و در این نمودار نمی توانیم قیمت Open، High، Low را مشاهده کنیم.

نمودارهای شمعی – کندل استیک چارت (CandleStick Chart) چیست و تفسیر آنها چگونه است؟نمودارها و داده ها

نمودار شمعی (Candlestick) یکی از پر کاربردترین نمودارها می باشد که در واقع نسخه تکامل یافته نمودار میله ای است. از این نوع نمودار ژاپنی ها در قرن هجدهم استفاده می کرده اند که تاریخچه آن در نوع خود جالب است. همانطور که در نمودار میله ای هر میله نشان دهنده تغییرات قیمت در یک بازه زمانی بود، در نمودار کندل استیک Candlestick نیز هر کندل نشان دهنده قیمت باز شدن، بسته شدن، قیمت حداکثر و قیمت حداقل در بازه زمانی مورد نظر است. همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، هر کندل شامل یک قسمت پهن (بدنه یا Body) و دو خط نازک در بالا و پایین (Shadow) است. فاصله بین قیمت Open و قیمت Close، بدنه را تشکیل می دهد و قیمت High و Low را خط های باریک (سایه و Shadow نیز خوانده می شوند) نمایش می دهند.

علت ترجیح نمودار کندل استیک بر نمودار میله ای این است که در نمودار شمعی، صعودی و نزولی بودن قیمت در هر بازه زمانی به راحتی قابل تشخیص است. معمولا کندل های صعودی – بولیش کندل (Bullish Candle) با رنگ سبز، سفید، آبی و یا توخالی نمایش داده می شوند و کندل های نزولی – بریش کندل (Bearish Candle) با رنگ مشکی، قرمز، قهوه ای و یا توپُر نشان داده می شوند.

بخش نمودارها و داده ها چیست و شامل چه مواردی می باشد؟نمودارها و داده ها

بخش نمودارها و داده ها همان گونه که از اسمش پیداست عبارت از تمامی داده های رفتاری، تحولات و نوسانات قیمتی شاخص هاست که این اطلاعات در این بخش در قالب انواع چارت ها، نمودارها، جداول، مقایسه ها و ... به انضمام اخبار، تحلیل ها، پیش بینی ها و گزارش های مختلف در قالب یک پکیج واحد یا بسته متمرکز برای هر شاخص عرضه می گردد. در واقع کلیه شاخص های سایت اعم ار اونس طلا، نقره، مثقال، طلای 18، انواع سکه ها، انواع نفت، شاخص بورس، دلار، یورو و کلیه ارزها و............. هریک دارای پروفایل جداگانه و اختصاصی خود می باشند که در هر پروفایل کلیه اطلاعات متنوع فوق الذکر مرتبط به آن شاخص ارائه می شود.

در پروفایل هر شاخص، چند نوع اطلاعات و در چه بخش هایی در دسترس می باشند؟نمودارها و داده ها

هر پروفایل شامل بخش های زیر می باشد:

شاخص در روز جاری

آرشیو واطلاعات تاریخی

نمودارهای قیاسی

سرمایه گذاری

و در برخی شاخص ها 2 بخش اضافه نیز وجود دارد :

نمودار تخصصی 

ابزار تخصصی

شاخص در روز جاری شامل چه اطلاعاتی و داده هایی می باشد؟نمودارها و داده ها

این قسمت شامل 5 زیر مجموعه می باشد. در بالای صفحه و سمت راست، شناسنامه هر شاخص و اصلی ترین محورهای تحولات و نوسانات آن در روز گذشته و روز جاری و موارد مشابه ارائه می گردد. در مجاورت این بخش در سمت چپ، اخبار لحظه ای مربوط به آن شاخص عرضه می گردد که این اخبار از تمام رسانه ها و خبرگزاری ها و منابع فارسی زبان جمع آوری و عرضه می شود. در بخش میانی با نمودار گسترده ای  مواجه هستیم که نمایان گر تمام فراز و فرودهای شاخص و تحولات آن در طول روز جاری به تناسب زمان دقیق آنها می باشد. در بخش پایین و در سمت راست، جدول تفکیکی و ریز تمام تغییرات و نرخ های ثبت شده برای شاخص مذکور در طول روز جاری و زمان ثبت هریک درج و ارائه گردیده است. در بخش چپ نیز که محل درج نظرات و تبادل آرا و گفت و گو بین کاربران و همراهان گرامی می باشد.

در بخش آرشیو و اطلاعات تاریخی چه مفاد و محتوایی ارائه می گردد؟نمودارها و داده ها

بخش آرشیو و اطلاعات تاریخی مشتمل بر 2 زیر مجموعه است. نخست نمودار گسترده ای که در میانه صفحه گنجانده شده است و مختص نمایش تحولات شاخص به تفکیک روز در طول یکسال گذشته است و بخش دوم باکس های ماهیانه می باشند که هر یک ویژه نمایش قیمت شاخص در یک ماه شمسی هستند. در هر یک از این باکس ها شما قادر خواهید بود به تفکیک روزهای ماه، قیمت شاخص مورد نظر را بیابید.

بخش نمودارهای قیاسی چیست و چه داده هایی در اختیار ما قرار می دهد؟نمودارها و داده ها

این بخش هم شامل 2 زیر مجموعه است. بخش نخست آن که اختصاص به نموداری در بخش فوقانی صفحه داشته و به نمایش دقیق تحولات شاخص در روز جاری و روز پیشین اختصاص دارد. کاربران محترم از طریق این نمودار می توانند تحولات و نوسانات بازار ر ا به طور دقیق در روز جاری مشاهده نمایند و با رفتار شاخص در روز پیشین و سیر و میزان تحولات آن به طور دقیق مقایسه کنند.

در بخش دوم این صفحه که خود به 4 قسمت بر حسب 4 بازه زمانی مختلف تقسیم شده است در هر بخش نموداری از فراز و فرودهای شاخص در یک بازه زمانی معین، قابل مشاهده است و علاوه بر آن میانگین شاخص در بازه مذکور محاسبه و با نرخ لحظه ای شاخص مقایسه می گردد و به این ترتیب میزان و درصد تغییر ارزش فعلی با میانگین آن بازه زمانی محاسبه و اعلام می گردد.

همان گونه که اشاره شد این بخش از 4 بخش تشکیل گردیده است و تفاوت این 4 قسمت، صرفا در بازه زمانی تحت پوشش آنهاست که به ترتیب عبارتند از 15 روزه، یک ماهه، سه ماهه و 6 ماهه.

در بخش سرمایه گذاری، چه اطلاعات و محتوایی به مخاطب عرضه می گردد؟نمودارها و داده ها

در این بخش، فرض بر این می باشد که شما بخشی از دارایی خود را در روزهای گذشته صرف سرمایه گذاری در یکی از شاخص ها کرده اید فرضا 10 میلیون ریال از سرمایه خود را به خرید نیم سکه اختصاص داده اید یا 1000 دلار ارز خریده اید و حال پس از گذشت یک دوره زمانی و سپری شدن تحولات نزولی و صعودی در بازار مربوطه، خواهان این هستید که دریابید این اقدام شما سودآور بوده است یا خیر؟ به عنوان نمونه شما 3 ماه قبل 10 میلیون ریال یا یک میلیون تومان از سرمایه خود را به خرید نیم سکه اختصاص دادید (فرضا 2 نیم سکه 500 هزار تومانی ) و امروز بعد از گذشت 3 ماه، هر نیم سکه به 540 هزار تومان رسیده است لذا ده میلیون ریال شما به ده میلیون و هشتصد هزار ریال تبدیل شده و شما هشتصد هزار ریال یا هشتاد هزار تومان سود به دست آورده اید.

به همین روال، بازه های زمانی مختلف از یک روز تا یک سال برای هر شاخص تعریف شده است که به تناسب نیاز یا علاقه می توانید میزان و سمت و سوی تحولات شاخص موردنظرتان را در هریک از این بازه های زمانی مشاهده فرمایید. نکته پایانی آنکه برای شاخص های مربوط به بازار داخلی مبلغ 10 میلیون ریال و برای شاخص های جهانی 1000 دلار به عنوان مبلغ پایه سرمایه، فرض گرفته شده است.

بخش ابزار تخصصی و نمودار تخصصی برای کدام شاخص ها ارائه می شود؟نمودارها و داده ها

این 2 ابزار صرفا برای اونس طلا، اونس نقره، اونس پلاتین، اونس پالادیوم، نفت برنت، نفت سبک و گاز طبیعی ارائه می شوند. دلیل آن هم تعداد بسیار بیشتر آپدیت ها در این موارد نسبت به سایر شاخص ها و فواصل زمانی کوتاه تر بروزرسانی آنهاست که استفاده از ابزار های مذکور را توجیه پذیر می نماید.

منظور از نمودار تخصصی چیست و چه امکاناتی افزون بر نمودارهای عادی دارد؟نمودارها و داده ها

نمودارهای تخصصی به نوعی از نمودارها گفته می شود که ابزارهای وسیع تری در اختیار کاربر قرار می دهند. در این نمودارها در قسمت فوقانی نمودار شاهد نرخ لحظه ای شاخص، نرخ خرید، نرخ فروش، پایین ترین رقم ثبت شده برای شاخص در طول روز، بالاترین رقم ثبت شده، نرخ بازگشایی بازار و نرخ بسته شدن آن یعنی واپسین نرخ می باشیم. همچنین امکان تعیین نوع نمودار اعم از کندل استیک یا حجمی و بازه زمانی در آن فراهم می باشد.

روش کار با نمودارهای تخصصی چگونه است؟نمودارها و داده ها

برای استفاده از نمودارهای تخصصی باید به 3 نکته توجه داشت: 1. زبانه ها یا زائده های موجود در 2 سمت چپ و راست از تحتانی ترین قسمت نمودارها که توسط آنها می توان بازه زمانی نمودارها را کاهش یا افزایش داد و تنظیم نمود. برای این امر کافی است آنها را در محور افقی به طرفین بکشید ملاحظه خواهید کرد که بازه زمانی تغییر می کند.  2. استفاده از قابلیت نمایش حجمی، که در پایین نمودار و بین 2 زائده ای قرار دارد که در مورد پیشین به آن اشاره شد. و با نگاهی سریع به آن می توان به تحولات و فراز و فرودهای شاخص در بازه زمانی مقرر پی برد. 3. ویژگی سوم هم عبارت است از اینکه با قرار گرفتن موس روی هر نقطه از نمودار، پنجره ای کنار موس گشوده می شود که شامل اطلاعات شاخص در آن نقطه زمانی اعم از بالاترین نرخ در روز جاری، پایین ترین نرخ در روز جاری، نرخ بازگشایی و نرخ بسته شدن بازارها می باشد.

ابزارهای تخصصی چه هستند و چه قابلیت ها و امکاناتی دارند؟نمودارها و داده ها

بی تردید این بخش از وب سایت کامل ترین، روزآمدترین و کارآمدترین مجموعه تخصصی از نمودارها و ابزارهای تحلیلی است که در سطح بین المللی نیز تعداد بسیار معدود و اندکی از سایت ها آن را ارائه کرده اند و خوشبختانه از طریق این وب سایت در اختیار کاربران عزیز قرار گرفته است. استفاده از این ابزار از حیطه و توانایی افراد غیر متخصص به طور کامل خارج است چنانکه نیازمند دانش و آشنایی تخصصی با بازارهای جهانی و تجربه لازم در تحلیل و بررسی آنهاست. به طور کلی در این ابزارها با 5 دسته ابزار مواجه ایم. در سمت چپ این پکیج، ابزارهای ترسیمی (گرافیکی) گنجانده شده اند که مشتمل بر انبوهی از گزینه ها اعم از ذره بین، خط کش و معیار اندازه گیری، براش، متن، نمونه ها، ترندلاین و ..... می باشد.  در قسمت فوقانی آن، ابزارهایی جهت تعیین بازه زمانی، فواصل آپدیت، تعیین نوع نمودار، مقایسه 2 شاخص، اشتراک نظرات و دیدگاه ها گنجانده شده که هر یک شامل تعدادی ابزار ذیل خودشان می باشند. بخش سوم ابزارها در قسمت پایین قرار دارند که عمدتا برای قیاس، مطابقت و بررسی روندها در بازه های زمانی مختلف و به روش های گوناگون به کار می رود. در سمت  راست نیز مجموعه ابزارهایی نظیر تقویم اقتصادی و رویدادها، اطلاعات بازارها، شاخص هایی که بیشترین و کمترین رشدها را داشته اند، ویجت ها و ..... قرار دارند. همچنین می توان از سایر امکانات این پکیج یاد کرد فرضا در قسمت بالای آن یک آیکن دوربین عکاسی گنجانده شده است که مختص تهیه یک تصویر از نمودار و محاسبات و آنالیزهای صورت گرفته و ذخیره سازی آن تصویر می باشد از طریق همین ابزار می توانید از نمودارتان یک لینک هم تهیه کرده و آن را به طرق مختلف منتشر نمایید. 

روش تبلیغ دوره ای چیست؟درج آگهی

این روش شایع ترین و مرسوم ترین شیوه نمایش آگهی است که طی آن آگهی سفارش دهنده برای مدت مشخصی فرضا یک ماه یا سه ماه و … در یکی از جایگاه های تبلیغ نمایش داده می شود و هزینه آن هم برای هر دوره مشخص و ثابت می باشد.

روش تبلیغ کلیک بیس (بر پایه کلیک) چگونه می باشد؟درج آگهی

در روش تبلیغ کلیک بیس، سفارش دهنده ابتدا حساب خود را به میزان مورد نظرش شارژ و سپس آگهی وی در وب سایت نمایش داده می شود و بازدیدکنندگان سایت آگهی مذکور را ملاحظه خواهند نمود، بالطبع آنها که علاقه مند به موضوع یا کالای تبلیغ شده می باشند روی آگهی کلیک خواهند کرد و به وب سایت آگهی دهنده ارجاع داده می شوند. در این روش به ازای هر یک کلیک به شرحی که گفته شد، مبلغ ۱۲۰ تومان از حساب سفارش دهنده کاسته خواهد شد.

چرا توصیه می کنید که از فلش برای طراحی بنرها استفاده نکنیم؟درج آگهی

فرمت فلش به دلایل متعدد رو به افول می باشد و مهم تر از آن برای وب سایت دردسر آفرین است، از جمله اینکه:

1. عموم تولیدات اپل مدت هاست که از فلش پشتیبانی نمی کنند و لذا بنر شما توسط حجم قابل توجهی از کاربران سایت که از سیستم ها یا گوشی های هوشمند اپل استفاده می کنند بصورت پیش فرض دیده نخواهد شد.

2. فرمت فلش در برخی از مرورگرها به طور کامل از دایره پشتیبانی خارج شده است حتی مرورگر جامعی نظیر موزیلا فایرفاکس هم عموما با این فرمت دچار اشکال می گردد و به طور مکرر شاهد پراندن پلاگین نمایش آن توسط خود مرورگر می باشیم.

3. فایل های فلش به نسبت موارد مشابه خود از حجم و وزن بالاتری برخوردارند که موجب انتقال بار اضافی به سایت می شود.

4. فایل های فلش توسط گوگل و سایر موتورهای جستجو شناسایی نمی شود و حتی در صورت شناسایی، فاقد ارزش تلقی می گردد که این هم برای خود نمایش دهنده و هم برای آگهی دهنده ضرر آفرین می باشد.

5. خود کمپانی ادوبی به عنوان شرکت عرضه کننده فلش، هیچ پلانی برای توسعه و آینده این فرمت در نظر ندارد و تا کنون چندین برنامه و پسوند متفاوت را برای جایگزینی فلش پیشنهاد داده که در مرحله تست و بررسی می باشند.

شاخص DAX چیست؟بورس

شاخص DAX (که مخفف Deutscher Aktienindex می باشد) مهمترین شاخص سهام در آلمان به شمار می رود. این شاخص به عنوان میانگین موزون قیمت سهام 30 شرکت آلمانی محاسبه می گردد. این شاخص تقسیم ها روی سهام را نیز مورد محاسبه قرار می دهد بنابراین، این شاخص بازتاب دهندۀ مجموع درآمد سهام داران است. شاخص DAX در اول ژوئیۀ سال 1988، توسط Deutsche Boerse AG معرفی شد. تاریخ مبنا برای DAX برابر است با 30.12.1987، بطوریکه در این تاریخ ارزش شاخص برابر با 1000 سهام در شاخص بود که 80% از گردش مالی بورس سهام را ارائه می داد و به خوبی بازتاب دهندۀ وضعیت کلی بورس سهام آلمان می باشد. DAX شامل قیمت های سهام شرکت هایی همچون BMW، Bayer، MAN، Volkswagen، Siemens، Deutsche Bank، Lufthansa، Deutsche Boerse، Daimler، DT. Telekom، E.ON، Allianz SE VNA BASF و دیگران می باشد. هر شرکت وزن مختص به خود را در شاخص دارد، ضمن اینکه، ده ها شاخص ویژۀ DAX محاسبه می شوند که معروف ترین شان TecDAX است. TecDAX شاخص بخش شرکت های فن آوری بالا است که بر اساس قیمت های نقدترین سهام های شرکت های فن آوری بالا محاسبه می شود. DAX مبنای معاملات آتی (FDAX) و معاملات آپشن (ODAX) است. این اوراق بهادار مشتقه توسط بورس معاملات الکترونیکی آتی و آپشن اروپا (Eurex) ارائه می شوند.

شاخص FTSE 100 چیست؟بورس

FTSE 100 (که مخفف Financial Times Stock Exchange Index می باشد) مهمترین شاخص سهام در بریتانیای کبیر به شمار می رود. این شاخص توسط شرکت مستقل FTSE Group محاسبه می گردد. این شاخص به عنوان میانگین موزون مقدار قیمت سهام 100 شرکت از بزرگترین شرکت های فعال در بورس سهام لندن (LSE) محاسبه می گردد. سهام این شرکت ها به شکل آزاد شناور است. مجموع سرمایۀ این شرکت ها 80% از سرمایۀ تمام سهامی است که در LSE معامله می شود. سهامی که در این شاخص وجود دارند به خوبی بازتاب دهندۀ وضعیت کلی بریتانیای کبیر و جهان می باشند. شاخص FTSE 100 از ساعت 08:00 تا 16:29 (GMT) محاسبه می شود. قیمت های سهام بورس سهام لندن مورد استفاده قرار می گیرند. فهرست شرکت های موجود در این شاخص بطور فصلی مورد بازنگری قرار می گیرد. شاخص FTSE 100 شامل قیمت های سهام شرکت های BHP Billiton، BP، Barclays، HSBC Hldgs، Lloyds Banking Group، Rolls-Royce Holding، Tesco، Unilever، Vodafone Group و سایر شرکت ها می شود. هر شرکت وزن مختص به خود را در شاخص دارد. گروه شاخص FTSE نیز در کنار FTSE 100 بطور فعال استفاده می شوند. به عنوان مثال شاخص FTSE Mid 250 که دربرگیرندۀ 250 شرکت بریتانیایی است و به لحاظ سرمایه جزو یکصدتای نخست است. 

تولبار بر روی چه مرورگرهایی قابل نصب می باشد؟خدمات و ابزارها

اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس. به زودی نسخه مربوط به گوگل کروم نیز عرضه می گردد.

تقویم کاری بازارها چیست؟نمودارها و داده ها

تقویم کاری بازارها نشان دهنده ساعات کار بازارهای مالی و بورس های بین المللی است. بدین شکل که در قسمت بالای تقویم، شاهد اعدادی هستیم که در بک گراند سورمه ای درج شده اند این اعداد از 1 تا 24 و مبین 24 ساعت شبانه روز می باشند. در میان این 24 عدد که به شکل ستون های نازک و به صورت عمودی بر روی کل تقویم کشیده شده اند همواره یکی از آنها به رنگ سبز و ستون عمودی آن روشن تر است که این ستون گویای ساعت فعلی است و با گذشت هر ساعت یک ردیف جلوتر خواهد آمد. معیار این ساعت هم زمان به وقت گرینویچ می باشد که معیار استاندارد جهانی است. بر روی نقشه به طور کاملا واضح موقعیت هر بورس و فاصله زمانی تا آغاز و پایان ساعت کارش که به وضوح دیده می شود و علاوه بر آن در بخش پایین صفحه هم، همین اطلاعات به صورت فهرست شده درج می گردند.

تقویم رویدادهای اقتصادی چیست؟نمودارها و داده ها

تقویم رویدادهای اقتصادی منعکس کننده مهم ترین اتفاقات و تحولاتی است که در روز جاری بازارهای مالی جهان را تحت تاثیر قرار خواهد داد و شامل زمان وقوع رویداد، کشور محل وقوع، عنوان و میزان یا درجه اهمیت آن رویداد می باشد. اهمیت این بخش در آنجاست که این رویدادهای اقتصادی در واقع جهت مبادلات و بازارهای مالی و بورس ها را تعیین می کنند و به همین جهت عموم فعالان این بازارها با دقت فراوان و هوشیاری دو چندان، این تحولات را پیگیری می نمایند.

در بازخرید و بازگرداندن جنس به واحدی که از آن خرید کرده ام به بهانه عدم موجود بودن نقدینگی، مکررا به روز دیگری ارجاع می دهد چه باید بکنم؟

تماس با ما

شماره تماس

 88434407

شماره فکس

89779178

نشانی ایمیل

info@Eghtesadi.org

فرم الکترونیکی ارتباط با ما

عنوان:
بخش:
نام و نام خانوادگی:
ایمیل:
توضیحات: